Najdeme někdy Šalamounovy poklady?

5
1210

Dodnes nemáme naprostou jistotu, že biblický král Šalamoun byl skutečnou historickou postavou nebo jen legendárním hrdinou z Bible. Věda se ovšem nyní častěji přiklání k tomu, že tento muž, proslulý moudrostí a bohatstvím, skutečně žil. A tak se nelze divit tomu, že stále existují lidé, kteří hledají poklady, jež tento panovník žijící v 10. století př. n. l. shromáždil. Stejně jako ty, které byly ukradeny Babyloňany z proslulého jeruzalémského chrámu nesoucím Šalamounovo jméno.

Všechny hledače pokladů a další „Indiany Jonese“ teď podpořila zpráva profesora Jamese Davila z univerzity ve skotském St. Andrews. Ten nedávno dokončil překlad knihy „Treatise of Vessels“ vydané ve středověku na Blízkém východě. I když se jedná o literaturu velmi populární a dobrodružnou, Davil je přesvědčen, že mnohé, o čem se tu píše, se zakládá na pravdě. Určitě i proto, že část knihy tvrdí v podstatě to samé jako jeden z pověstných kumránských svitků.

V knize se mimo jiné vyčíslují všechny Šalamounovy poklady. Mezi ně patřila nejen Archa úmluvy, ale také zlaté pozůstatky biblické Rajské zahrady, stovky zlatých hudebních nástrojů, tisíce vzácných oltářních kamenů a obřadních rouch. Je až nepředstavitelné, že by tak obrovské bohatství mohl někdo nashromáždit za jeden lidský život, ale Šalamoun byl megaloman (ostatně měl prý 700 manželek a 300 konkubín) a věnoval shromažďování pokladů skutečně velké úsilí.

Ovšem ani moderní překlad pozoruhodné literární památky nepomůže lovcům pokladů v tom nejpodstatnějším – kde ztracené klenoty hledat. Text sice hovoří o tom, že se nacházejí na mnoha místech Blízkého východu, ale to je tak asi vše, co se o jejich lokalizaci dozvídáme. Takže nezbývá než znovu naslepo pátrat a věřit, že jednou se na někoho štěstí skutečně usměje.

 • gma

  To asi tazko, uz amici roztavili zlate sperky, zriedili olovom, narobili tehly a idu ich vratit Nemcom. Olova bolo dost len zlato pochybelo tak si pozicali ukrajinskeho, Zigia slubili ze ked pride Mesias bude zlata „jak sracek“.

 • olsem

  Poklad se nachází v Africe přesně v Keni.Ve skále kde je chrám lásky a sexu.Je tam poklad za miliardy dolaru.

 • mykanec

  Děsivá představa – 700 tchýní…

 • Kouba

  No najít takovou Archu úmluvy by vůbec nebylo špatné,ale jde o to jestli vůbec existovala.Archa úmluvy je totiž mimozemský artefakt, který je známý svou mocí, ale kdo ví třeba ji někdo někdy jednoho dne objeví.

  • obět

   Existuje a je to mimozemský technický artefakt.Elektřina z přístroje procházela i pracovníky(kněží)
   To je fakt.