Neuvěřitelná otočná jídelna císaře Nerona

3
1567

Megalomanský císař Nero, který vládl Římu v letech 54 – 68 n. l., nebyl žádný troškař. Po velkém požáru Říma v r. 64, který měl podle některých zdrojů sám zorganizovat, si nechal na uvolněných pozemcích vystavět kolosální Zlatý dům (Domus Aurea), jenž byl na svou dobu sídlem nevídaného luxusu a nevkusu. Jak uvádí římský historik Suetonius, součástí obřího paláce byla i otočná jídelna, která se otáčela ve dne i v noci, a napodobovala tak zemskou rotaci. Nebývalé představení mělo ohromit císařovy prominentní hosty.

Francouzsko-italský archeologický tým, který v roce 2009 prováděl vykopávky na Palatinu, odhalil základy místnosti kruhovitého půdorysu. A podle archeologů jde jednoznačně o onu bájnou jídelnu. V její dolní části se dochovaly dokonce i části mechanismu, který místností otáčel. Podívejte se na obrazovou rekonstrukci této neuvěřitelné stavby.

Zdroj: Le Monde

 • lpl

  Stejně je zajímavé jak v letech kolem nuly našeho letopočtu se stavěly takovéto stavby a o 1700 let dýl jsme upalovali čarodejnice a léčili pijavicema

  • ahoj

   určitě neprodělali všichni takovej pokles iq … jak známo, historii píšou vítězové, ale určitě si položil moc dobrou otázku. snad tu díky tomu zaplane dlouhá diskuze, rad si přečtu nějaké příspěvky.
   pěkný den :-)

  • fujky

   inteligence věřících nezná meze.