Pravěcí umělci byli závislí na drogách

6
1752

Svědectví o uměleckých snahách našich dávných předků nacházíme po celé planetě. Unikátní obrázky na stěnách jeskyní jsou považovány za velmi vzácné kulturní památky a v mnoha případech se za nimi sjíždějí davy zvědavých turistů. Jenže řada těchto děl nejspíš nevznikla ani tak díky talentu pravěkých umělců, ale pod vlivem drog!

Japonští archeologové ve spolupráci s psychiatry podrobili některé jeskyní nástěnné malby „psychologickému“ výzkumu. A zjistili, že řada z nich vznikla nejspíš pod vlivem psychotropních látek, které mohly být používány například během šamanských rituálů nebo náboženských obřadů.

kresby-vzory
Náš mozek totiž v momentě, kdy je pod vlivem omamných látek, vysílá z podvědomí „výtvarné“ signály, které nás nutí malovat vzorce, jež se opakují u různých lidí a v různých kulturách.

Na tuto myšlenku přivedlo vědce poznání, že na zkoumaných nástěnných malbách jsou často použity stejné obrazce, jaké se běžně objevují ve výtvarných dílech současných drogově závislých lidí. Náš mozek totiž v momentě, kdy je pod vlivem omamných látek, vysílá z podvědomí „výtvarné“ signály, které nás nutí malovat vzorce, jež se opakují u různých lidí a v různých kulturách.

Ale co když pod vlivem drog vznikaly i další pravěké kresby, včetně těch, které Erich von Däniken a další záhadologové považují za zpodobnění mimozemšťanů? Pak by se možná jednalo o „portréty“ normálních smrtelníků, ovšem upravených zfetovanou myslí pravěkého umělce.

Zdroj: DailyMail

 • Nero

  Jen pro zajímavost.
  Chvojník je rostlyna s obsahem efedrinu, z kterého se dělá piko.
  Je prokázáno že je používána už více než 30 000 let a je často zobrazována s Budhou.
  Existují tisíce rostlyn a plodů, které obsahují psychotropní látky.
  Myslíte že to vážně to vážně nezkoušeli :D neříkám že vyobrazení ,,mimozemských bytostí“ jsou dílem stripovaných malířů, kteří nevěděli co kreslí…
  Ale rozhodně je naprosto normální že halucinigeny vám otevřou nové obzory a vize, které umělcům pomáhají vytvářet tak bizarní díla.

 • Deidar1

  Neboli náhodou sfetovaný tzv. vedci čo to skúmali.za všetkým hľadať drogy je už poriadne choré a aj zbytočne vyhodené peniaze na takýto tzv výskum.

 • FFS

  To jsou i ti dnešní. Kupříkladu Black Sabbath by mohli vyprávět. O.o

 • xxb c

  to je blbost.

 • Mia

  Jasne vymazávajte komentáre …. nemám slov

  • Mia, jaký komentář jsme smazali? Žádný jiný tu od Vás opravdu nemáme – pokud se nejedná o vulgární komentář, nikdy nic nemažeme. Prosím, zkuste ho přidat znova (spíš se mohlo jednat o technickou chybu na straně serveru Disqus).