Prokletí faraonova hrobu aneb Tutanchamonova pomsta

8
3087

Byla to velká událost, když v únoru 1923 objevil britský archeolog Howard Carter se svými spolupracovníky hrob mladého faraona Tutanchamona. Nadšení ještě vzrostlo, když se zjistilo, že hrobka je netknutá, že právě jí se vyhnul osud mnoha podobných památek zničených při řádění vykradačů hrobů.

Vzápětí se ale objevily také varovné hlasy: „Pozor na kletbu faraonů.“ O těchto kletbách se mluvilo už od starověku, mnozí z egyptských panovníků si dávali taková varování přímo do svých hrobek. Například faraon s podivným jménem Khentika Ikhekhi varoval nenechavce následujícími slovy: „Kdokoliv poruší klid mé hrobky, bude se mnou sdílet můj hrůzný osud.“ A podobné varování prý nalezl Carter přímo v Tutanchamonově hrobce. Tam údajně stálo: „Ať zhyne ruka vztažená proti mé podobě! Ať jsou zničeni ti, kteří napadnou mé jméno, můj základ, mé sochy a mé podobizny“.

Pravda je taková, že zanedlouho po senzačním objevu se daly věci do pohybu. Série tragických událostí začala smrtí oblíbeného Carterova kanárka, jehož sežrala kobra, která nepozorovaně vnikla do archeologova domu.

První lidskou obětí byl Carterův hlavní účetní George Herbert. Ten si při holení strhl už zahojené komáří štípnutí. Na první pohled nevinná ranka se zanítila a Herbert během několika dní zemřel na sněť. Ve stejnou chvíli prý skonal žalem i jeho milovaný pes.

[pullquote_right]Například faraon s podivným jménem Khentika Ikhekhi varoval nenechavce následujícími slovy: „Kdokoliv poruší klid mé hrobky, bude se mnou sdílet můj hrůzný osud.[/pullquote_right]

A pak už se smrtící lavina skutečně rozjela. Herbertův bratr, který se na výzkumech hrobky mladého faraona rovněž podílel, zemřel na zánět, který u něj propukl po vcelku banálním zubařském zákroku. Dalšího člena výpravy sklátil zápal plic. Jiný archeolog, který se o hrobku zajímal, byl otráven arzenikem.

Pak se začalo psát v souvislosti s Tutanchamonem i o dalších úmrtích a nešťastných událostech. Například o vážné nemoci železničního magnáta George Jay Goulda, který navštívil hrobku, ale onemocněl a musel z Egypta odjet, o smrti mimořádného kurátora Britského muzea (který označoval etiketami předměty z hrobky), o skonu francouzského egyptologa Georga Bénédita, který zemřel na následky pádu, když vyšel ven po návštěvě hrobky, a ve výčtu by bylo možné pokračovat dál. Neslavně dopadl i Carterův přítel Sir Bruce Ingham, který dostal od archeologa některé předměty z hrobky darem a záhy jeho dům do základů vyhořel.

Nejpodivnější na celém příběhu je ale skutečnost, že ten, kdo se o objevení Tutanchamonova hrobu zasloužil nejvíc, Howard Carter zůstal kletbou nepoznamenán a zemřel o mnoho let později, až v roce 1939.

 • …jehož sežrala kobra … ok … (kobra na steroidoch či čo???)

 • Tak to bylo slabší…

  Pěkná blbost. Bezprostředně po objevení hrobky ji navštívilo, myslím, něco přes stovku odborníků, sponzorů, členů smetánky a podobně…Myslím do 20 let jich zemřelo jen asi 15…Článek je nesmyslný, neobjektivní a trapný. Se vší úctou…

  • miskith

   To je logický. Kdyby se psalo i o těch, co „záhadně“ nezahynuli, tak to není žádná kletba. Jen by mě zajímalo, když bych si nechal na hrob napsat podobný nápis, jestli by taky psali o lidech, kteří navštívili můj hrob a čirou náhodou je potkala taky nějaká nešťastná náhoda…

   • Tak to bylo slabší

    Asi tak…Ale já jsem od přírody alergický na takovéhle pseudozáhadné články, které stejně můžou udivit nebo zajímat jen nějakého nevzdělaného člověka s podprůměrným intelektem.

    • Tom

     teď jsi hovořil o sobě? Jinak totiž postrádá logiku, že jsi ten článek vůbec četl. A co víc ty jsi na něj dokonce i reagoval. :-)) To znamená podle tvého vysvětlení, že jsi nevzdělaný člověk s podprůměrným intelektem, který se zajímá o pseudozáhadné články. Jak prosté.

     • tak to bylo slabší…

      Hm…To jsi vymyslel sám?

      • Tom

       To koukáš a nevěříš vlastním očím co? :-))))

       • Tak to bylo slabší…

        Jo no ani nemůžu popadnout dech :D