Příšera z jezera Loch Ness opět středem zájmu

4
1343

Letos v srpnu se v médiích po dlouhé době objevila docela povedená fotka, která zachycuje asi nejslavnější jezerní příšeru na světě. Tajemný obyvatel skotského jezera Loch Ness byl tentokrát virtuálně „odlapen“ Georgem Edwardsem, jedním těch, kteří se za přeludem jménem lochneska honí už dlouhé desítky let.

Jako vždy se ale kolem tohoto „zaručeného“ důkazu rozhořela válka mezi lovci ještěrovité potvory. Jeden z nich okamžitě obvinil Edwardse, že se jedná o jasný podvrh. Jednak proto, že Edwards vypustil před 26 lety do světa fotografie lochnesky, které se pak ukázaly jako zfalšované. A jednak je prý napodiv, že se zveřejněním „nejnovějšího“ snímku otálel víc než rok. Edwardse se zastává jeho kolega Steve Feltham, který považuje inkriminovanou fotografii za jednu z nejlepších, která se kdy objevila.

Edwards se pochopitelně brání, že tentokrát se jedná o poctivý důkaz existence obludy, o níž se píše po dlouhá staletí, ale v téměř 57 km2 velkém jezeře ji vlastně nikdy nikdo nespatřil. Všechna obrazová svědectví zachycují jen jakési kousky lochnesky a ty, na nichž je aspoň náznak jakéhosi ještěra, se většinou ukázaly jako víceméně zdařilé podvrhy. Tentokrát ale Edwards svůj snímek údajně nechal analyzovat ve fotolaboratořích americké armády a tamější specialisté mu poskytli dobrozdání, že snímek je pravý a že by na něm mohlo být vyfoceno nějaké zvíře.

Další odpůrci Edwardsova „úlovku“ ale tvrdí, že když si snímek zvětšili, všimli si, že pod hladinou není vidět „pokračování“ ploutve a vypadá to spíše, jako by na hladině plaval nějaký „šikovně“ tvarovaný předmět. Edwards se ale hájí tím, že kdo zná vodu v jezeře Loch Ness, dobře ví, že rozhodně není průzračná natolik, aby bylo vidět byť jen pár centimetrů pod hladinu.

 • Peam

  Ja si myslím, že kdyby přece jen byla taková příšera, už by se o ní dávno vědělo.
  Koukněte se kolik toho už víme o vesmíru a o nějaký rybě z Loch Ness nevíme?:)

  • bedsore

   Ať už na Zemi nebo ve vesmíru, pořád jsou tu věci, které teprve čekají na svoje odhalení. Copak nevíš co se říká o podmořském světě? Že víme víc o vesmíru něž co se skrývá v mořských hlubinách.

   • Petr Kopřiva

    „Že víme víc o vesmíru“

    Dost naivní představa..

  • Tom

   jenže kdyby se o ní vědělo tak netáhne turisty jako ZAHADA a je už někde v zoo