Astronomové nevylučují, že Marsův měsíc Phobos může být umělého původu

14
1632

Jeden z Marsových měsíců, Phobos, je tak podivný, že by mohl být i umělého původu. V magazínu Geophysical Research Letters byl před časem zveřejněn článek, kde se astronomové z Evropské vesmírné agentury (ESA) pokusili vyvrátit převládající mínění, že Phobos je asteroid, který si k sobě Mars přitáhl.

„Informujeme o nezávislých výsledcích dvou podskupin týmu Mars Express Radio Science (MaRS), které zjistily, že Phobos je z větší části dutý. Svědčí o tom gravitační parametry měsíce (GM = 0,7127 ± 0,0021 х 10 – km³³/s) i jeho hustota ((1876 ± 20 kg/m³). Tato měření vyvracejí hypotézu, že jde o zachycený asteroid.“

Teorii, že Phobos může být umělého původu, přitom zvažoval i přední ruský astrofyzik Josif S. Šklovskij (1916 – 1985). Změřil orbitální pohyb měsíce a dospěl k závěru: „Pro podivné chování Phobosu i jeho tvar a velmi malou střední hustotu existuje pouze jediné vysvětlení, a to, že jde o duté těleso, které se podobá prázdné plechovce.“ Jinými slovy: o žádný asteroid nejde.

Může být Phobos umělého původu?

Astronomové se shodují, že na Phobos je třeba vyslat průzkumnou sondu. Ruská mise Fobos-Grunt, která měla z měsíce dopravit na Zemi vzorky, alel loni v listopadu skončila fiaskem. Sondu se nepodařilo navést na oběžnou dráhu k Marsu a letos v lednu shořela v zemské atmosféře.

Podle některých názorů je možné, že jde o mimozemskou vesmírnou loď. Pokud ano, kdo ji na oběžnou dráhu kolem Marsu vyslal? A proč?

Zdroj: newscom.md

 • Davidp
 • Bron

  Četl jsem dokument ,kde se psalo o slavném astronomovi který pozoroval právě mars a to on pojmenoval oba jeho měsíce a to Phobos a Deimos. V překladu znamenají děs a hrůza ,tyto jména vznikli díky tomu že je astronom při předchozím pozorování nikdy nespatřil a pak se najednou zjevili hned vedle marsu.

  • kamaka

   Ono je totiž pozorovat ze Země není nic jednoduchého i v dnešní době. Kvůli malé vzdálenosti od planety a obrovskému rozdílu jasu Marsu a jasnosti měsíčků. Asaph Hall je tehdy v roce 1877 v rozmezí šesti dnů objevil víceméně náhodně při mimořádně příznivé tzv. perihelové opozici Marsu, která se opakuje vždy po patnácti letech (naposledy v roce 2003). Tehdy se Mars dostává na nejmenší možnou vzdálenost od Země na necelých 56 000 000 km.

 • Tom

  Phobos neni jediné podezřelé těleso ve sluneční soustavě. Kolem Saturnu taky jedno krouží.a taky dost podivně a též má podivný tvar…

  • Kamil Kotek

   můžu vědět jméno toho objektu?

   • Tom

    Jasně Kamile je to měsíček Iapetus :-)

    • Kamil Kotek

     Díky,něco si o něm přečtu :)

     • Tom

      Pak dej určitě vědět svůj názor, buď sem nebo mně na mail. Jak budeš chtít. :-)

      • Kamil Kotek

       …Je to velmi,velmi zajímavý měsíc…

       to co jsem se dočetl,mě ani moc nepřekvapilo,to co jsem se dozvěděl že nasa po zveřejnění obrázků a dat které naměřila,po pár dnech okamžitě smazala,a od tý doby jako kdyby neexistovala,ani neměla nějakej článek o tom..

       opravdu ta jeho orbita je velmi působivá…až mě to překvapilo

       i jeho tvar,jako kdyby se podobal výtvor/dílo George Lucase..a to dost.
       ale netvrdil bych přímo že to je mimozemská lod..spíš bych řekl že to bude souhra náhod..například že to byla menší planetka,a do ní pak narazila další,čimž vznikl ten pruh/prsnetec v obvodu měsíce..
       nebo to mohlo být kvuli něčemu jinému…

       • Tom

        Tvar je jedna věc v tom bych až takovou záhadu neviděl. A však dráha orbity je skutečnou záhadou. Proč takto?

    • kamaka

     No Tome já bych to viděl na jiný měsíc u Saturnu. Tím je Hyperion se svojí pórovitou strukturou a hustotou, která je asi poloviční od hustoty vody. Ten je ovšem ledový jen s malou příměsí hornin.

  • FFS

   Zdravíčko. Ono se přeci spekulovalo i o umělym původu měsíce, ale to bylo již snad vysvětleno. :P

 • Jirka

  Jako vždy….senzační zpráva a pak….opět jsme se mýlili :-D :-D :-D :-D

  • Tosho

   Presné tak !