Další výzkum potvrzuje, že pod antarktickým ledem existuje neznámý život

10
1164

Vědci z Britské antarktické služby zkoumají mikroorganismy ze dna jezera Hodgson v západní Antarktidě, které leží v hloubce 3 – 4 m pod ledovou pokrývkou. Pomocí vrtu se dostali ke dnu jezera, jehož hloubka činí 93 m a odebrali z něj vzorky. V nich objevili na 20 druhů neznámých mikrobů. Jezero je zajímavé z mnoha důvodů, mimo jiné i proto, že před několika tisíci lety ho pokrývala asi 500 m vysoká vrstva ledu.

„Biologický materiál odebraný z tohoto subglaciálního jezera obsahuje DNA starou 100 tisíc let,“ uvedl David Pearce z University of Northumbria a dodal, že ve vzorcích nalezli extrémofily, tedy mikroorganismy, které daném případě dokážou přežít při mimořádně nízkých teplotách. Vědci v jezeře objevili rovněž fragmenty zkamenělin bakterií.

Studium, jak se mikroorganismy a další formy života přizpůsobily extrémně nízkým teplotám v izolovaném prostředí, přispěje k objasnění původu života na Zemi. Jeho výsledky se ale mohou využít i při zjišťování existence života na jiných tělesech sluneční soustavy, například na Jupiterově ledovém měsíci Europě.

Analýzu vzorků jiného antarktického subglaciálního jezera Vostok prezentovali letos v březnu ruští vědci. Zjistili, že v absolutně sterilním prostředí jezera žije dosud neznámý typ bakterií. „Tento život považujeme za neidentifikovatelný a neklasifikovatelný. Nepodařilo se nám zařadit jej k nějakému známému poddruhu bakterií,“ uvedl šéf genetické laboratoře při Petrohradském institutu jaderné fyziky Sergej Bulat. Vostok je největším antarktickým subglaciálním jezerem, na kterém je vybudována stejnojmenná stanice. Má rozlohu necelých 15 000 km2 a v některých místech je hluboké až 1 tisíc metrů.

Zdroj: paranormal-news.ru

 • Cumim

  No a až to jednou všechno roztaje tak nás tyhle potvůrky zabijou.. :)

 • necum

  Tam je takových věcí ….pche už jen němci kolem roku 1942 se otom přesvědčily. …
  Kdykoli jsem četl deníky z výprav , vždy tam byli zvláštní věci a jevy. jak z roku 1908 , tak po 2sv. válci ..tak posléze rusáci kteří tam byly s USA navezení od 50 let. (výzkum)

  JSOU TAM MĚSTA po civilizacích , jsou tam tunely,pohřebiště ,pyramidy….. a hlavně možná vchod do nitra. Několik zdrojů na sobě nezáv. nadále popisovalo i oázy pod povrchem,vroucí prameny a sladkou vodu…..kdo ví….

  možná to jednou zjistíme……

  • Jakub

   Nějaké zdroje odkud čerpáš?

   • necum

    jup z vědecké a studijní knihovny hradec králové. vše je psáno v knihách….a nedávno jsem pár článků četl i na netu.

    • kamil

     a jak se ty knihy jmenuji ? Rád bych si je přečetl.

    • Mat

     na netu se toho najde :D :D :D :D

  • Tom

   možná se i jednou probudíme :-))) Málo kdo si spojuje cestování kontinetů s tím, že i Antarktida nebyla tam čemu my říkáme „JIH“

  • mykanec

   Pokud je kvalita tvých informací na stejné úrovni jako tvůj písemný projev, tak potěš koště…

 • vanda

  „Tento život považujeme za neidentifikovatelný a neklasifikovatelný,, Skôr by som použila výraz zatiaľ ,,nedentifikovaný,, ako neidentifikovateľný.