Důkaz, že do Ameriky dopluli už staří Římané?

4
2500

Ve škole jsme se učili, že prvním Evropanem, který vstoupil na americkou půdu, byl Kryštof Kolumbus. Není to ale pravda. Dnes je známo, že už v roce 1000, tedy téměř 500 let před Kolumbem, u amerických břehů přistál Viking Leif Eriksson. Ten ale o toto prvenství možná přijde. Objevil se totiž nový důkaz, že prvními evropskými návštěvníky Ameriky mohli být už v prvním století našeho letopočtu Římané. Svědčí o tom nález římského meče na Oak Island v Novém Skotsku.

Artefakt objevil tým výzkumníků vedený Jovanem Huttonem Pulitzerem, který soudí, že římské lodě připluly do Ameriky už v prvním století nebo možná ještě o něco dříve. Historikové se k jeho nálezu staví zatím skepticky a uvádějí, že meč se na místo mohl dostat mnohem později. Na místě ho mohl ztratit také nějaký současný sběratel.

Pulitzer ale tvrdí, že jde o ceremoniální meč, který pochází z vraku nějaké římské lodi. Pro své tvrzení má i další důkazy. Na Oak Islands byly totiž objeveny i zlaté kartaginské mince. Všechny tyto předměty patřily podle Pulitzera římským legionářům. O jejich pobytu na americkém území svědčí podle něj také skalní kresby původních obyvatel kmene Mi’kmaq v jeskyních v Novém Skotsku, na kterých jsou vyobrazeny postavy připomínající římské legionáře. Pulitzer také zmínil, že už v roce 1933 byla v Mexico City nalezena římská soška. Je tedy možné, že pokud se jeho teorie potvrdí, budou se muset učebnice dějepisu zase přepisovat.

Zdroj: DailyMail

 • pn66

  Gladius to určitě není, ten měl jak jiný tvar, tak se i nedělal z mědi. Stačí nechat udělat rozbor materiálu a víme na čem jsme, metalurgové bez problémů zjistí kdy byl ulit podle poměru materiálu …. tohle je další „senzace“

 • Vacátko

  Před Kolumbem dorazili určitě Vikingové. Našli se po nich stopy. Kolumbovi poradili s trasou řád templářů. Na cestu mu půjčili svoje lodě.

  • 3Bird

   Kolumbus byl naopak poslední. Vikingové do Ameriky dopluli zcela jistě. Když tam ale přijel Kolumbus, nikdo takový tam nebyl. Bud´ vymřeli, nebo je zabili. Možná tomu nebudete věřit, ale jsou pohřbeni a to v sedě inckým stylem na planině Nazca. Ano. Byli i na Nazce.
   Jenže dávno předtím obepluli svět již Čínané. Bylo by fatální si myslet, že staří Egypt´ané a Mayové nebyli v kontaktu. Celý svět byl obeplut x krát a byl vždy globální. Tady už jezdilo kdysi lodí …… a možná už hodně dávno, což naznačují, nebo spíš potvrzují archeologické nálezy.

 • Lubos Safarik

  A nebo do Nového světa cestoval sběratel starožitností, zabili ho a jeho sbírka se rozkradla. Meč ani cokoliv jinýho nedokazuje, že se tam dostal v době svýho vzniku. Učebnice klidně nechte na pokoji.