Facebook a Twitter jsou návykovější než alkohol a tabák

1
481

Podle nové studie prestižní Chicagské univerzity je pro lidi mnohem těžší nepodívat se přes den na Facebook nebo Twitter, než si odepřít alkoholický drink nebo cigaretu.

Na studii se podílelo 205 lidí mezi 18 až 85 lety se zařízeními BlackBerry. Respondenti měli za úkol každé dvě hodiny odeslat zprávu, zda zažívají nebo v uplynulých třiceti minutách zažívali nějakou touhu, jaká touha to byla, jak byla silná, zda byla v konfliktu s jinými touhami a zda jí podlehli nebo ne. Celkem respondenti odeslali přes 10 000 zpráv.

Alkohol a tabák vykazovali mnohem menší úroveň touhy, než sociální sítě, a to navzdory návykovým látkám, které obsahují. Lidé relativně bez problémů vzdorovali také touze po sexu. „Touze po přihlášení na sociální síť je velmi těžké odolat, jelikož je velmi jednoduché se k ní v mžiku připojit a lidé si myslí, že je to vlastně nic nestojí – u cigarety většina lidí ví, že škodí jejich zdraví a během práce není tak jednoduché jít ven a zapálit si. Zkontrolovat stav na Facebooku je otázkou několika sekund,“ uvedl profesor Wilhelm Hofmann s tím, že kompletní výsledky studie budou publikovány v únorovém vydání magazínu Psychological Science.

Zdroj: pcworld.cz, Jiří Paleček

  • Tom

    Me se to prave nejak nezdalo s tou xichtovni knižkou, investori do ni nalili pres pul miliardy. to by bylo divny kdyby se ji lidi chteli zrict. Ja rikam ze nam FB jeste ukaze co je zavislost a manipulace. článek 2. odstavec 1. všeobecných podmínek……Pro obsah chráněný právy k duševnímu vlastnictví, jako jsou fotografie a videa (obsah podléhající duševnímu vlastnictví, DV), nám výslovně udělujete následující oprávnění, v souladu s vaším nastavením soukromí a nastavením aplikací: udělujete nám nevýhradní, přenosnou, převoditelnou, celosvětovou bezúplatnou (royalty-free) licenci na použití veškerého obsahu podléhajícího DV, který zveřejníte na Facebooku nebo v návaznosti na něj (Licence k DV). Tato licence k DV končí, jakmile svůj obsah podléhající DV odstraníte ze svého účtu, s výjimkou případů, kdy jste tento obsah sdíleli s ostatními (pokud jej také oni neodstranili). Proto Ja FB nepoužívám…….