Jak by ve skutečnosti vypadal pohled z okna kosmické lodi letící rychlostí světla

12
1692

Studenti fyziky z univerzity v Leicesteru tvrdí, že Han Solo a Chewbacca z Hvězdných válek by z paluby lodi Millenium Falcon vůbec neviděli to, co nám ukazují filmoví tvůrci. Hrdinové zatáhnou za „kouzelnou páku“, loď se tak dostane do režimu »overdrive« a v mžiku dosáhne rychlosti světla. Hvězdy, které byly do té doby vidět z palubních oken, se při té rychlosti roztáhnou do dlouhých linií. Stejné chyby se ale dopouštějí všichni autoři sci-fi filmů, když zobrazují raketu letící nadsvětelnou rychlostí do jiných dimenzí.

Studenti posledního ročníku fyziky z Leicesteru ale tvrdí, že něco takového by nebylo možné. V univerzitním časopise Journal of Physics Special Topics publikovali, že ve skutečnosti by Han Solo, Luke Skywalker i jeho sestra Leia viděli místo hvězd jasný disk. Své tvrzení vysvětlují Dopplerovým jevem – tj. změnou frekvence a vlnové délky vysílaného (hvězda) oproti přijímanému (koráb Millenium Falcon). Jako příklad může posloužit i oblast akustiky: tón sirény auta s blikajícími světly je vyšší, pokud se k němu posluchač blíží vysokou rychlostí.

A se světlem je to stejné. Díky Dopplerovu jevu se frekvence světla hvězd zvyšuje a posouvá se z viditelného do rentgenového spektra, které je pro oči neviditelné. Jinými slovy, hvězdy zdánlivě zmizí a posádka lodi potřebuje další ochranu před rentgenovým zářením. V tu samou dobu se sníží délka mikrovlnného reliktního záření (Cosmic Microwave Background Radiation), tedy toho, které zůstalo ve vesmíru po Velkém třesku. Toto záření, jež se v prostoru vyskytuje více či méně rovnoměrně, se naopak při rychlosti světla stane pro pozorovatele viditelné a bude se jevit jako jasný disk s bledšími okraji. „Doufám, že teď autoři filmů budou proces zrychlení kosmických lodí ukazovat správně,“ doufá jedna ze studentek Katie Dexter.

[slider]

[pane]

Hvězdy se neroztáhnou do linií.
Hvězdy se neroztáhnou do linií.

[/pane]

[pane]

Pohled na rychlost lodi je úžasný, neodpovídá však skutečnosti.
Pohled na rychlost lodi je úžasný, neodpovídá však skutečnosti.

[/pane]

[pane]

Místo hvězd se objeví jasný disk.
Místo hvězd se objeví jasný disk.

[/pane]

[/slider]

Zdroj: kp.ru

 • Oto Brachtel

  Disk bude vidět kdy? Když poletím kolmo na disk, uvidím kolo. Když poletím rovnoběžně k disku, neuvidím nic, jelikož disk má nulovou tloušťku?
  Já si spíš myslím,že v případě nadsvětelný rychlosti (v případě dosažení rychlosti světla bez warp efektu a podobně) neuvidím nic, protože se budu pohybovat stejně rychle jako světlo a to se tudíž ke mě nedostane a proto nic neuvidím. To co vidíme je totiž díky nestálýmu toku fotonů dopadajících na sítnici. Když se budu pohabovat stejně rychle jako ty fotony, neuvidím je, protože nebudou dopadat.

  • Jakub

   autor podle mýho měl na mysli kolo nebo něco tomu podobnýho (možná chyba překladu), nicméně „světlo“ který tam popisujou, je elektromagnetický vlnění, jehož vlnová dýlka se dopplerovým efektem posune do lidským okem viditelných hodnot. neni tedy fakticky řeč o světle tak jak ho známe… a i kdyby DE neexistoval, furt by nám na sítnici dopadalo světlo cestující proti nám.

   • Jakub

    podle mýho názoru nemůže nikdo přesně odhadnout, co bysme viděli (jestli vůbec něco) protože podle současný fyziky by se pro cestování (nad)světelnou rychlostí musel trochu poohybat časoprostor, případně některý fyzikální zákony. kdo ví, co by bylo/nebylo vidět …a to eště za předpokladu, že by to byl způsob cestování, kterej by lidský tělo vydrželo

  • Mat

   jenže vy mluvíte o světle jako takovém, oni hovoří o změně vlnové délky radiace…. nahlížíte na to příliš prostě.

 • Zmrd

  Filmy se toci pro zabavu. Pokud to vedci nechapou a chcou rozebirat kazdy zaber tak zjevne nejsou dost kvalifikovani pro to aby mohli byt vedci.

  • Deidar1

   Súhlasím a som zvedavý kedy sa pustia do Avataru

  • Mat

   Vědci jako že vědci, vnímají autory sci-fi jako své vzdálené kolegy. Pravý vědec vám řekne :“ On to vymyslí, já to musím zrealizovat! PRoto je to Sci-fi a ne Fantazy

 • FFS

  Tak myslím, že je rozdíl v podání pro film a realita. Stejně tak jako v mnoha amerických filmech hořící a bouchající auta po bouračce.

 • Terfelus

  Ve většině seriálech se používá hyperprostor, takže proto tam ukazujou loď v jiný dimenzy.

  • FFS

   dimenzi*

   • Terfelus

    sry..dík :D

 • ski

  co :D jak jako disk.. :D to sem nepobral