Jak králíci přispěli k vymření neandrtálců

23
1020

Zní to neuvěřitelně, ale někdy v sobě skrývají pravdu ta nejkurióznější vysvětlení. Za tím, proč neandrtálci nakonec zmizeli z historické scény, a v boji o přežití zvítězili Homo sapiens, nemusíme možná hledat epidemie, ani klimatické změny. Možná mají skutečně pravdu ti vědci, kteří tvrdí, že neandrtálští lidé byli duševně méně vyvinutí než jejich vzdálení a v konečném důsledku úspěšnější příbuzní.

Když před nějakými 30 tisíci lety začaly z evropské a západoasijské přírody mizet velké druhy zvířat, jako byly například tehdejší druhy jelenů, mizela tak i významná součást neandrtálského jídelníčku. Ve stejné situaci byli i naší přímí předkové, ale ti nakonec našli řešení. Velké druhy lovné zvěře sice postupně vymřely, ale zůstaly tu druhy jiné, jako například divocí králíci. A lovci Homo sapiens se zamysleli a zřejmě si řekli, že „malé jídlo taky jídlo“ a přizpůsobili tomu své lovecké dovednosti.

Jenže k takovému kroku bylo zapotřebí větší součinnosti ve skupině, protože ulovit rychlého a hbitého králíka není rozhodně tak jednoduché jako mohutnou jelení zvěř. Stejnou možnost měli i neandrtálci. Ale ti nenašli způsob, jak vzájemně při obtížnější formě lovu spolupracovat, a tak se jim začalo nedostávat masa, významného zdroje bílkovin v jídelníčku. K tomu, aby při evoluční zkoušce uspěli, bylo totiž zapotřebí nejen lovecké obratnosti, ale také poměrně složité komunikace ve skupině, která se této činnosti věnovala. A tu asi člověk neandrtálský nakonec nezvládl, protože k ní nejspíš neměl příslušné intelektuální předpoklady.

Proto drobný příslušník čeledě zajícovitých, který dosahuje průměrné váhy kolem 1,5 až 2 kilogramů, nepřímo přispěl k tomu, že neandrtálci vymřeli.

Zdroj: DailyMail

 • Mat

  Závěry uvedené v článku jsou dosti odvážné, pochybuji, že by za
  vyhynutí neandrtálců mohli tito a jim příbuzní tvorové. Stále zde
  přežívaly ostatní druhy velkých zvířat (dnešní jeleni, sobi, losi,
  zubři…) kteří určitě patřily do jídelníčku všech predátorů (ano
  vegani, člověk byl a je mj. predátor a jen díky konzumaci živočišné stravy můžete dnes psát na internet pomocí počítače). Navíc lov tak velkých zvířat byl určitě velmi namáhavý a nebezpečný, proto jsem přesvědčen, že velká zvěř tvořila podstatnou menšinu jídelníčku obou druhů lidí. V článku je ale naznačena skutečná příčina vyhynutí neandrtálců – nebyli schopni se přizpůsobit změněným podmínkám, stejně jako ostatní druhy specializované na život v podmínkách dob ledových. Dle mě jsme měli velké štěstí v tom, že jsme, narozdíl od neandrtálců, byli (a jsme) tvorové předurčení spíše do teplejšího klimatu – rychlý konec doby ledové nám nevadil, ba naopak…

  • FFS

   Jop, souhlasim. Kombinace změny přírodních podmínek a vzrůstající převaha Homo Sapiens Sapiens. Oba druhy žili sice nějakou dobu vedle sebe a křížili se. To vedlo k postupnýmu splynutí části populace Neandrtálců a zbytku k vyhynutí.

 • lll

  Zjímavé, že opice, které mají podobnou trávicí soustavu jako my, maso nejedí a jsou stále naživu…

  • bob

   a to jsi vzal kde ze opice maso nejedi??? a vubec, ja musim do prace..

   • Vopice

    Opice je frugivor, stejně jako člověk, kterého ovšem všude nesmyslně prezentují jako všežravce…

    • FFS

     To je kokotina, soudruhu. Lidé jsou všežravci. Bez masa by se nevyvinul mozek. Naziveganská agitka, která pochází z výplodu chorýho mozku jednoho člověka (na jméno si nevzpomenu) je naprosto zcestná. A ta opice si ráda pochutná na masitý stravě v podobě červů, mravenců, atd.

     • speca

      No já myslim, že agitka je to spíš s tím masem a s vyvinutím mozku, stejně jako je agitka, že z mléka získáme spoustu vápníku (pak nechápu proč všem odcházej tak brzo kosti, když máme mít údajně tolik vápníku), masny, mlékárny, atd. potřebují nějak prodat své výrobky…a to říkám jako člověk, který měl včera tatarák čili žádný vegan či tak něco

      • FFS

       Dovolil bych si oponovat, protože to přeci záleží taky na genech. Já mam třeba kosti pevný a to tak, že i rána o síle deseti kilo mi nezlomila holeň. Někdo by ji měl rozdrcenou. A to jen proto, že jsem pil mlíka dost ještě v době, kdy to skutečně bylo mlíko.

       • Tibet

        Mléko překyseluje a ikdyby mělo nakrásně kilo vápníku v kapce, tak je k ničemu, pokud ho v těle neudržíš v použitelném stavu a jen se ti usazuje. K tomu slouží zásaditý hořčík, ale o tom se už moc nepíše. Paradoxně se hořčík jako zásaditý prvek využije na vyrovnání pH balancu, které mléko umí krásně rozhodit. Mimochodem člověk je jediný savec, který pije mléko i od jiného živočišného druhu než svého. Taková ptákovina by nikoho jiného ani nenapadla, ale když my jsme přeci tak inteligentní (asi z těch králíků). Když už mléko tak třeba jako kefír z tibetské houby, která rozloží jak kasein tak laktózu…

        • FFS

         Víš… kdybych se měl řídit všim, co nám specialisti na výživu nutěj, pošel bych hlady. Generace tu pily mlíko a nikomu to nevadilo. A stejně je to tak i s jinýma složkama potravy. Až teď se vyrojilo množství pavědců. Inu nějakou práci vykázat musí.

     • Frugivor

      Pokud chceš být všežravec, soudruhu, je to jen tvá volba. Zkus si ale porovnat délku střev, způsob jakým se jídlo tráví, obsah žaludečních kyselin, celkové pH organismu a další s tím spojené věci. Možná tě trkne, že k té opici máme vážně blíž než k psovi nebo praseti…

      • FFS

       Jojo, těmihle mýty a pohádkami se mi též snažili krmit. Brát to podle anatomickýho měřítka je nesmysl, jelikož u člověka se vyvinul mozek. Svoji kořist nelovil pomocí silných čelistí, ale s pomocí inteligence, která se… vyvinula díky živočišným bílkovinám. Tento přechod způsobil, že jsou dnes lidé schopni popřít svůj původ a šířit tyto bludy. Jez si co chceš, ale pokud se ti to nelíbí, nic ti nebrání se vrátit na stromy a žrát listí. Já si dám raději pěkně propečenej kus hovězího.

       http://funcorner.eu/wp-content/uploads/definition-of-a-vegetarian.png

      • FFS

       Jednu otázku ještě. Jen tak čistě na logiku:

       Když je člověk býložravec, tak proč x desítek tisíc let úmyslně lovil zvířata za účelem obživy, i když bylo hojnosti zelenýho?

       • Bože Zaco

        Zkus si to znovu přečíst a najdi mi kde je napsané, že člověk je býložravec?!? Je tam psáno frugivor=plodožravec (základem je ovoce, zelenina, ořechy, semena atd. a pokud maso tak pouze příležitostně, ale ne jako hlavní zdroj – narozdíl od dnešního jídelníčku)

        • FFS

         Baví tě hodně měnit nicky?
         Uznávám, že jsou to dvě slova, nicméně stále obojí žere zelený. Lžeš. Maso tu bylo prostoupeno celym vývojem člověka. Dneska se kolem toho akorát vyrojilo spousty nesmyslných mýtů, zvaných vegetariánství.

         • Zase Nový Nick

          Tak pokud je něco mýtem tak je to současný stravovací systém doporučovaný na každém kroku milionem specialistů a jiných rádoby expertů. V podstatě každý kdo má v pr.eli díru radí co by se mělo nebo nemělo, stejně jako většina doktorů. Ani jeden z nich se ale ve zdraví nedožije důchodu a to je pro mě směrodatné měřítko víc, než co se údajně před miliardami let pojídalo nebo ne. Chce to zkus více směrů, pozorovat své tělo a pak si správně vybrat – jenomže je to často proti proudu a to se nenosí. Dobrý pacient je ten co se neustále vrací a marodí. Na zdravém nikdo nic nevydělá, ani pojišťovna ani doktoři. A vo tom to dneska je…bohužel

   • lll

    tak to je docela známá věc, ano, občas, když bojujou o území a třeba zabijou opici z jiné tlupy, tak ji pak sní, ale primárně maso nejedí

 • Rabbit

  To, že by se jim nedostávalo bílkovin z masa by je naopak udrželo při životě :-) Stačí se podívat na současného praso-člověka co z něho konzumace králíků, koňů, čuníků a jiné zvěře udělala za chodící popelnici obdařenou hromadou „civilizačních chorob“…

  • FFS

   Nazivegan?

   • honvochpuch

    :DDD diky ti za tu hlasku :D

    • FFS

     Jojo, rádo se stalo. :)

  • checht :-)

 • FFS

  Jste si jisti, že to nebylo vydáno 1.dubna? To je těžko uvěřitelný a naprosto nepodložený.