Jaké „kouřové signály“ vysílají mimozemšťané?

9
1171

Jeden z hlavních odborníků na výzkum exoplanet, astronom Geoffrey Marcy, navrhuje nový způsob, jak aktivně vyhledávat mimozemské civilizace. Tvrdí, že už ví, proč toto úsilí nebylo dosud korunováno úspěchem. Současné výzkumy přitom potvrzují, že v naší galaxii jsou desítky miliard exoplanet terestrického typu, které kolem svých hvězd obíhají v obyvatelné zóně.

Lze tedy předpokládat, že ve vesmíru je množství civilizací, které mezi sebou zcela jistě komunikují. Tak proč se SETI přes veškeré úsilí dosud nepodařilo s nikým ve vesmíru navázat kontakt? Podle Marcyho už nemusíme čekat, až se k E. T. (a k nám nazpět) dostane vyslaný rádiový signál. Tvrdí, že v době, kdy existují mnohem účinnější komunikační prostředky, vysíláme jen „kouřové signály“ a používáme „tamtamy“. „Mimozemské civilizace mezi sebou nebudou používat optické kabely, budou komunikovat prostřednictvím laserů,“ soudí Marcy.

Proč? Rádiové emise jsou nesouvislé, vyžadují velké množství antén a přijímačů a mají na ně vliv nejrůznější poruchy v mezihvězdném prostředí. Marcy jako příměr uvádí signální oheň viditelný na 1000 km. Jeho příprava je organizačně velmi složitá a nakonec celé úsilí mohou v místě „příjmu“ zhatit špatné povětrnostní podmínky. Efektivita rádiového spojení na stejnou vzdálenost bude vyšší a náklady vynaložené na jeho pořízení mnohem nižší. Jenže v případě mezihvězdné komunikace je třeba využívat co možná nejefektivnější prostředky. Galaxií by podle Marcyho měly neustále cirkulovat tisíce nebo milióny laserových paprsků (přesněji jejich odrazů), protože příjem posledního se částečně odrazí od přijímačů.

V případě mezihvězdné komunikace je třeba využívat co možná nejefektivnější prostředky. Galaxií by podle Marcyho měly neustále cirkulovat tisíce nebo milióny laserových paprsků.

Astronom navíc soudí, že vesmírné civilizace už dávno mohly namířit své lasery na naši stranu, ale my si těchto vzkazů nevšímáme, protože jsme se dosud nezabývali nutností vést odpovídající dialog. Stejná situace by podle něj vznikla, kdyby Marconi nebo Popov chtěli komunikovat s amazonskými domorodci prostřednictvím rádia.

„Jednou budeme my, lidé, disponovat teleskopy rozmístěnými až po oběžnou dráhu Jupitera s obrovským úhlovým rozlišením,“ říká astronom. „Díky těmto teleskopům zahlédneme i kontinenty na exoplanetách. Je možné, že mimozemšťané už tyto teleskopy vlastní.  Vždyť některé hvězdy s větším počtem planet podobajících se Zemi vznikly už před 10 miliardami let, takže naši «konkurenti» měli na svůj rozvoj mnohem víc času než my.“

V úvahu bychom měli proto nyní brát další aspekt. A to ten, že existující pozemské teleskopy jsou vybaveny lasery, s jejichž pomocí se koriguje atmosférická aberace. Takže i my už jsme k řadě nebeských těles vyslali vlastní laserové signály. Pokud je ve vesmíru někdo zachytí, zcela jistě natočí své teleskopy naším směrem. A pokud s námi bude chtít navázat kontakt, vyšle vysoce koherentní laserové impulsy. Proto bychom se měli urychleně zaměřit právě na tento druh spojení. Podle Marcyho potřebujeme mnohem větší teleskopy než Kepler, ideálně dalekohled jako Terrestrial Planet Finder či Darwin, jejichž realizace se prozatím odložily z finančních důvodů.

Připomeňme, že snaha o aktivní vyhledání mimozemských civilizací, kterou navrhuje Marcy, předpokládá, že jejich společenství funguje na demokratických principech a bude chtít s námi navázat mírovou spolupráci. Jenže historie lidstva dokládá jiné modely komunikace, stačí vzpomenout mongolské vpády do Evropy ve středověku nebo invazi conquistadorů v Jižní Americe v novověku. Kdo ví, co pak můžeme čekat od neznámých civilizací ze vzdálených světů.

Zdroj: oko-planet.su

 • pnxntdd

  prej nejsou mimozemský civilizace. A ty stovky člověkem nezhotovitelných obrazců v polích jsou jako co? to vám příjde jako malej důkaz? nebo si mám snad myslet že je inteligentní obilí ?

 • Prahs

  Pokud vím, tak ani na zemi. Vzhledem ke vzdálenostem na zemi, se to těžko pozoruje. Ale rád se přiučím pokud se pletu :).

 • Prahs

  A co když vyspělejší civilizace nepoužívají už ani to světlo, ale nějakou technologii (třeba na principech, které zatím neznáme) umožňující rychlejší přenos informací. I světlo je ve vesmírném měřítku pomalé a komunikace na hodně velké vzdálenosti (byť jen zlomky světelných let) by byla neefektivní a zdlouhavá. Jinou možností by bylo přenos informace pomocí světla v ještě nějakém médiu, tedy světelné paprsky se přenesou jiným médie, které se dokáže přemístit/pohybovat mnohem rychleji a pak paprsek po přenosu médium opustí a bude někde zachycen.

  • gazz

   no podle meho, pokud oni mimozemstane vlastni vyspelejsi technologii nez my, meli by byt schopni zachytit vseljake pokusy o navazani kontaktu a rychle a ucine nasi technologii napodobit.. Komunikace tam ve vesmiru muze probihat pomoci subprostoru, ktery se obevuje ve StarGate… Dokument o stargate tvrdi ze vsechny fyzikalni jevy ktere jsou v serialu obsazeny jsou teoreticky mozne, jen je zatim neumime vytvorit ci vyuzit.. Preber si to;-)

   • Prahs

    Přenos informace je v podstatě přenos energie v nějaké formě (mechanická, elektromagnetická …). Pokud někdo vyspělejší ve vesmíru odposlouchává, musel by odposlouchávat právě technikou, která umožní zachycení určité formy energie. Neříkám, že toho nejsou schopni. Ale pokud znají více forem přenosu, budou záměrně odposlouchávat všechny i ty pro ně zastaralé (pro nás možná moderní a aktuální)? StarGate moc neznám, ale tak nějak jsem to myslel, že je možné používat něco co mi ještě nemáme, třeba jak zmiňuješ subprostor.

  • Tom

   He? :-)

   • Prahs

    Sakryš, to „He?“ může mít teď hned několik významů :D, na který ale reagovat…

  • Tom

   Asi by bylo správné uvést fakt, že ve vesmíru se světlo NEŠÍŘÍ přímočaře, tak jako laser na Zemi.

   • Prahs

    Chybička, klikl jsem na „odpovědět“ a komentář je o něco výše, co jsem udělal špatně :/