Masovým vrahům chybí část mozku

6
1174

Vraždí a týrají ostatní, z některých z nich se dokonce stanou masoví vrazi. Co se vlastně děje v mozku lidí, jako je Anders Breivik? Co je nutí k tomu, aby zvedli zbraň a likvidovali své bližní jak telata na porážce? Je mozek podobných lidí stejný jako ten náš?

Tuhle otázku si pochopitelně kladou generace psychologů a psychiatrů už dlouhá desetiletí. Právě proto podrobují testům tisíce zločinců po celé planetě, aby našli odpověď. U většiny z lidí odsouzených za nějaký násilný trestný čin byla zjištěna porucha osobnosti, ale ne všichni z nich se dostanou do fáze jako zmiňovaný norský masový vrah Breivik. U podobných „katů“ zjevně pracuje mozek trochu jinak než u ostatních lidí. Ukazuje to alespoň nedávné zjištění odborníků z londýnského psychiatrického institutu. Ti tvrdí, že psychopatům nejhorší kategorie chybí šedá kůra mozková v těch oblastech mozku, v nichž leží emocionální centra, včetně toho, které určuje míru naší empatie vůči druhým lidem a pochopitelně také zvířatům.

Chybějící šedá kůra tak nejspíš způsobuje, že takto postižení jedinci nejsou schopni vcítit se do pocitů druhých a zabíjejí je i proto, že je vlastně nepovažují za sobě rovné bytosti. Z toho plyne, že takto postižení jedinci by měli být léčeni jinak než lidé s běžnými poruchami osobnostmi, kteří nepáchají nejhorší násilí. Tato léčba by měla být radikálnější a tito psychopati musí být neustále pod dozorem. A to by měl být případ i již zmiňovaného Anderse Breivika.

Zdroj: DailyMail

 • Marcela

  Mozek psychopatů je primitivní, stejný měli lidé v pravěku, centra empatie nepotřebovali. „Nadbytečná“ centra empatie se v šedé kůře mozkové vyvinuly lidem během evoluce, má je dnes 99% lidí, jen psychopatům v jejich pravěkém mozku chybí.

  • OKO

   Myslím, že se mýlíš. Schopnost empatie je velmi důležitá pro úspěšné přežití ve skupině, takže se vyvinula mnohem mnohem dříve, než zde byli nějací lidé. Krásně pozorovat to lze například u opic, delfínů, psů, dalších savců, ale třeba i ptáků (původně dinosaurů).
   Jiná otázka je, do jaké míry jsou chybějící/nefunkční empatická centra u psychopatů vrozenou genetickou poruchou a do jaké míry získanou (zakrnění center v průběhu prvních let vývoje v dětství, jako důsledek např. tzv. citové deprivace).

 • Pavel

  Nedělejte z Breivika duševně nemocnýho. Na netu je dostatek informací, že to byla akce tajných služeb.

  Např. http://jovonk.info/2011/08/17/zapadne-media-dalej-mlcia-o-sionistickom-zazemi-norskeho-atentatnika

 • Tom

  Co pitva? Nebo lobotomie? jedna dvě dirky ráže .45 ACP by to u něj prověřila. Děsí mě jiná věc a to, že takoví lidé v mnoha státech světa vládnou….

 • pppppp

  Mají ;)

 • Oni mají mozek?…