Matematicky dokázáno: k Velkému třesku nedošlo a černé díry neexistují

22
3294

Vědci budou zřejmě muset přehodnotit původ vesmíru. Profesorka fyziky Laura Mersini-Houghton ze severokarolínské univerzity Chapel Hill matematicky dokázala, že černé díry neexistují. Kvůli její práci se teď bude muset přehodnotit struktura časoprostoru i samotného vzniku vesmíru. „Pořád se nemůžu vzpamatovat z šoku,“ řekla Mersini-Houghton. „Tuto problematiku jsme studovali 50 let a teď máme nové téma k přemýšlení.“

Po celá desetiletí se soudilo, že černé díry vznikají, když se hmotná hvězda zhroutí pod svou vlastní gravitací a stává se bodem v prostoru. Jde přitom o natolik hmotný objekt, že ho nemůže opustit žádný objekt včetně světla.

V roce 1975 aplikoval Stephen Hawking kvantovou teorii pole na zakřivený prostoročas okolo horizontu událostí a objevil, že černé díry můžou vyzařovat tepelné záření, známé jako Hawkingovo záření. Profesorka Mersini-Houghton nyní popisuje zcela jiný scénář. Spolu s Hawkingem se shoduje, že když se hvězda zhroutí pod svou vlastní gravitací, vzniká Hawkingovo záření. Ale při jeho vytváření nabírá zároveň i hmotnost. A to v takové míře, že se nemůže stát černou dírou. Předtím, než by se mohla černá díra zformovat, se umírající hvězda v poslední fázi svého života ohromně zvětší a pak exploduje. Nedochází ale k singularitě a nevzniká ani žádný horizont událostí. Závěr? Černé díry nevznikají.

Mnoho fyziků a astronomů věří, že náš vesmír se vynořil ze singularity, která začala expandovat od Velkého třesku. Nicméně, pokud singularita neexistuje, budou muset vědci přehodnotit své představy o Velkém třesku, přičemž hlavní otázkou je, zda k němu vůbec došlo. Dokument, který byl nedávno zveřejněn na on-line úložišti fyzikálních prací ArXiv, nabízí přesné matematické řešení tohoto problému.

 • Jan Štulc

  Náš Velký třesk, teda našeho viditelného vesmíru, nebyl prvopočátkem vesmíru, mám dojem ,na základě přečtených, uveřejněných studii , názorů vědců, že tu existuje více vesmírů mezi sebou, nemají žádný definovaný tvar , ale podle pohybu galaxii v našem vesmíru, jejich směrování určitým směrem je jasné, že tu je velký gravitační vliv právě těch dalších vesmírů na galaxie našeho vesmíru !!! Tak , že při velkém třesku našeho vesmíru byl už od prvopočátku tento vliv jiných vesmírů na vše vznikající v našem vesmíru, ono to je opravdu vidět už při sledování pohybu všeho vznikajícího materiálu od samotného velkého třesku, kdy se materiál hvězd ,galaxii , nepohybuje tak, jak by se pohyboval ve vzduchoprázdnu v naprosto prázdném prostoru při výbuchu !!!

 • OKO

  Nechci se pouštět do žádných „větších akcí“, nejsem kovaný fyzik ani matematik, ale čistě logicky bych bral závěry té práce s rezervou. Práce na základě našich aktuálních představ matematicky ukazuje, že by v důsledku Hawkingova záření nemělo dojít v konečné fázi kolapsu hvězdy ke zhroucení do singularity, ale naopak k jejímu výbuchu. Proti tomu však stojí fakt, že projevy čehosi jako černých děr dnes ve vesmíru pozorujeme. Takže pokud jsou výsledky práce matematicky v pořádku, mohla by spíše než neexistenci černých děr ze zhroucených hvězd dokazovat mezery v našem současném poznání a chápání fyziky vesmíru (a to je také dobrý výsledek a přínos).

 • FFS

  Tůhle jsem se dočet, že nějací dva vědci dokázali, že neexistuje ani ženskej orgasmus…

 • Pingback: Matematicky dokázáno: k Velkému třesku nedošlo a černé díry neexistují | Alternativní Zpravodajství - vOhrožení.cz()

 • Ivet

  čaute bando….:-))
  No totok?! asi se picnu!!…:-)))

  • Tom

   Tě pic Ivet :-D

 • kamaka

  Chtěl bych podotknout, že míra Hawkingova záření se nedá poušalizovat na jakoukoliv černou díru. Hawkingovo vyzařování neboli „vypařování černých děr“ je o to intenzivnější, čím je černá díra menší!! Čili zde platí jaksi nepřímá úměrnost. U obřích černých děr, a jenom u těchto jsme schopni pozorovat jejich projevy, je míra hawkingova vypařování skutečně mizivá. Takže si myslím, že tento proces na teorii Velkého třesku a další související věci vliv nemá:-)

  • 85tora85 .

   Prosim, na jake univerzite vyucujes, nebo v jakem vedeckem tymu pracujes, ci jake prace v jakych renomovanych casopisech jsi publikoval? Moc me to zajima abych si dokazal porovnat uroven tvych zaveru se zavery renomovanych vedcu pracujicich se spickovou technikou, financnim zazemim a podporou dalsi siroke renomovane vedecke obce.

 • Kysel Adam

  Proč tady není odkaz na ten dokument? :)

  • Zeus

   Tak si počti. A až si počteš, tak sem prosím napiš, jaký smysl mělo, že jsi měl k dispozici prapůvod zprávy.
   http://arxiv.org/pdf/1406.1525.pdf

   • Tom

    jsi dobréééééj :-)))))

    • Zeus

     Hele ani ne. Tohle by měl každý za 30 sekund, ale vyznat se na nasa.gov je kumšt.

     • Tom

      Skromnost boha :-D

   • spaz

    ďakujem Adam

    • Zeus

     Není zač

   • Nikola Schindler

    Mrknul jsem se do té práce a jako obykle se novinářům povedlo překroutit smysl té věci nejhůř, jak to jen šlo. Jediná věc, o které se tam píše, je možnost, že se velmi hmotné hvězdy při kolapsu nehroutí do černé díry. Což ale nevyvrací existenci singularit celkově, protože ty mohou vznikat i jiným způsobem než kolapsem hvězdy. Což novináři z (bulvárního, jak jinak) Daily Mailu buď nedošlo, nebo chtěl napsat senzační článek, a tak na to „zapomněl“. O tom, že by to nějak napadalo teorii Big Bangu rovněž nemůže být ani řeči. O Velkém třesku není v té práci ani slovo. Jen tak mimochodem, je 3,5 měsíce stará. Článek z Daily Mailu je tady http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2769156/Black-holes-NOT-exist-Big-Bang-Theory-wrong-claims-scientist-maths-prove-it.html

    • Zeus

     Ano popírá se možnost vzniku černých děr gravitačním kolapsem (hodně hmoty na jednom místě). Ačkoliv existence černých děr se původně nevyvrací, nemám novinářům za zlé, že si to doplinili, neboť mě teď nenapadá jiný zůsob jejich vzniku za podmínek panujících v současném vesmíru. Logicky rovněž pokud hmota nemůže se zhrouti, tak asi nemůže dojít ani k velkému krachu a následně ani k velkému třesku.

     Samozřejmě to co novináři nikde neuvádí, je že práce na arxiv(u) spíš slouží jako duševní cvičení pro teoretické fyziky, kde mohou do aleluja prezentovat svoje exzotické teorie bez předešlé diskuze nebo prokázání správnosti, proto aby nad nimi mohly kamarádky rozjímat a rozvíjet se.

     Práce je už starší, protože si někdo všiml, až její pokračování (http://arxiv.org/pdf/1409.1837.pdf), kde je zpracován onen zmiňovaný model pro větší přiblížení se realitě.

 • Tetka Bielická Cigereje

  skorej mohla matematicky dokázať, že Amíci na Mesiaci nikdy neboli…

 • Mat

  co to je za pseudo vedce ….. ono bylo málokrát technologickými prostředky pozorováno co singularita dělá s hmotou hvězdy poblíž že :D to jsou dementi ….. ale hlavně že dostanou grant dokud to neprokáží nebo nevyvrátí :D :D :D to je zaměstnáníčko

  Móda dnešní doby popírání všeho co je již prokázáno ….. zastřelte se!

  • Mat

   Až sem budeš chtít něco napsat, vymysli si laskavě svůj vlastní nick, děkuju!

   • Tom

    Bez obav Mate, sice možná někoho zmate, avšak jeho rétorika psaní je naprosto odlišná. Poslal jsem Ti mail.

 • Tom

  Myslím že ne, on matematický model VŽDY něco zanedbá, nějakou veličinu, aby byl vůbec vypočítatelný. Tedy Matematický model je zjednodušený popis fyzikálních dějů.