Největší perla světa objevena?

9
1745

Velké překvapení zažili zaměstnanci akvária Blue Reef v anglickém Portsmouthu. Právě sem přinesl jeden místní rybář skutečně kapitální úlovek. Jednalo se o obří ústřici starou kolem 150 miliónů let, která se mu přimotala k jeho normálnímu úlovku, když lovil nedaleko ostrova Wight. Vědci pracující v akváriu byli pochopitelně nálezem druhohorní fosilie nadšeni, nicméně je jasné, že by po čase skončila stejně někde v depozitáři. Jenže tahle ústřice je skutečným pokladem.

Nejmodernější scannery a rentgeny ukázaly, že uvnitř ústřice se nejspíš skrývá perla o velikosti golfového míčku, přičemž běžné perly jsou v průměru desetkrát menší. Jenže nikomu se nechce ústřici otvírat, protože unikátní nález by se tak nejspíš navěky znehodnotil. Perla proto nejspíš zůstane navždy uzavřena v pevné ulitě.

A ještě jeden rekord. Neobvykle velká perla se v ústřici vytvořila nejspíš proto, že se její „tvůrkyně“ dožila skutečně požehnaného věku – přibližně 200 let. Stáří těchto živočichů se počítá podobně jako u stromů: za každý rok jim přibude na ulitě jeden letokruh. A na této pravěké krasavici jich vědci spočítali právě oněch 200.

Zdroj: DailyMail

 • FerryOK

  vy jste tupci… mg.. co na tom pro boha nechápete? letokruhy se ůžou vytvářet jenom když žije i to vám napoví… každopádně je z druhohor, takže tu žila před 150 milióny let, ale ŽILA (co na tom slovu omg nechápete?) 200 let!! a to zjístili podle oněch letokruhů…Jsem myslel že lidská inteligence je aspoň na úrovni, ale jak se tak dívám, tak asi ne….

 • Soňa

  Kdo nechápe výraz druhohorní fosilie, ať napíše „prvý“…děkuji

 • lala

  Spis by to chtelo naucit se čist… Je tam zcela jasně napsáno že je stará 150 milionu let a dožila se věku 200 let. Kdo nepochopí měl by začít chodit znova na základku…

 • Michal

  Žila 200 let, ale stará je 150 milionů let

 • RASTAMAN

  TAK 150 MILIONOV ROKOV ALEBO 200 ROKOV???

  • chargy

   před 150 miliony let se dožila 200 let

   • bob

    a nebude to mxsleno ze tento druh je starx 150M let a tato zila ,,jen,, tech 200 let?? i tak to pusobi docela dezinformacne:-)

    • RASTAMAN

     chcelo by sa to naucit pisat texty zrozumitelnejsie :D

     • bob

      chtelo by se to naucit na ceskych strankach psat cesky…..