Oznámí dnes vědci z CERNu revoluční objev? Podle spekulací nalezli Higgsův boson

2
583

Všichni fyzikové dnes s napětím očekávají konferenci v ženevském sídle Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN). Na prezentaci budou představeny výsledky dvou nezávislých experimentů, které pátraly po dosud čistě teoretické částici – Higgsově bosonu.

Nalezení této částice by představovalo jeden z největších fyzikálních objevů posledních let. Higgsův boson je nejhledanější částice současnosti. Kvůli němu byl postaven nejdražší vědecký experiment všech dob, urychlovač LHC.

I když spekulací na toto téma je už nespočet, většina odborné veřejnosti se přiklání k tomu, že fyzikové z CERNu opravdu něco objevili. Ale přesto jsou zatím všichni opatrní a nechtějí dělat ukvapené závěry. Nicméně podle informací uniklých na internet budou výsledky pozitivní, byť je zatím nikdo nepotvrdil.

„Dosavadní výsledky nenaznačují, že by Higgsův boson neexistoval,“ dodal opatrně ředitel výzkumu v CERNu Sergio Bertolucci. Možná až přehnaná opatrnost je pochopitelná, protože už několikrát si vědci mysleli, že nepolapitelnou částici mají, jen aby se poté jejich naděje rozplynuly.

Více se dozvíme už za chvilku, tisková konference na toto téma začíná od 14 hodin SEČ v Ženevě.

Zdroj: Rozhlas

  • Jirka

    jsou nake nove info o tom?

    • Já bych řekl, že jde jen o zdržovací taktiku a kouřovou clonu. Tímhle “ neurčitým: možná“ si páni vědcové o rok prodloužili své bezstarostné bádáníčko. Za rok opět prohlásí: jo, už jsme ho málem měli, ale v tom nám odešla teslácká elektrónka PCL-ka z Valmezu. Ale pracujem dál a za rok už ho budem mít.