Tajemné Turínské plátno ještě tajemnější

5
1399

Jedna z největších historických záhad na světě odolává i modernímu vědeckému snažení. Slavné Turínské plátno, které podle legendy i podle mnoha katolíků, včetně odborníků, zachycuje tvář Ježíše Krista těsně po smrti, protože právě do tohoto plátna mělo být jeho tělo zahaleno těsně po smrti.

Nedávno si proslulé plátno „vzali do parády“ vědci z padovské univerzity a prosvítili ho ultračervenými paprsky a podrobili spektroskopickému výzkumu. Chtěli tak získat nejpřesnější možné údaje o stáří relikvie. To bylo zatím odhadováno na základě radiokarbonové metody, která ale není vždycky absolutně přesná.

Podle všeho pochází plátno z 3. nebo 4. století př. n. l. Tedy z časů, kdy o existenci proroka z Nového zákona neměl nikdo ani nejmenší tušení.

Nové rozbory vyvrátily, že by se jednalo o podvrh z přelomu 13. a 14. století, jak se také často můžeme dočíst. Naopak plátno „osvědčilo“ svůj starověký původ. Mnoho radosti zastáncům „Kristovy památky“ ale také neudělaly. Podle všeho pochází plátno z 3. nebo 4. století př. n. l. Tedy z časů, kdy o existenci proroka z Nového zákona neměl nikdo ani nejmenší tušení.

Nikdo ale nezpochybnil, že by otisk na plátně nemohl patřit nějakému živému člověku. Ale kdo byl oním nešťastníkem, zůstává zahaleno nadále tajemstvím. Zůstává otázkou, zda se tuto odpověď někdy dozvíme…

 • Všetečka

  Pánové vědci by se asi měli podívat blíže i na další aspekty (toto mi totiž připomíná scénu z Divadla Járy Cimrmana a zkoumání rozpadu radioaktivního uhlíku na podrážkách Cimrmanových bot), chci tím říct že několik starších výzkumů například poukázalo na mince jež má tato postava na očích (stará židovská tradice). Tyto mince pochází bezpečně někdy z let 29 – 35 (dle chybné ražby na jedné minci). Není tedy možné, aby postava měla na očích něco co bylo vyraženo až o 300 let později. :)

 • lvicek77
 • llll

  Mnoho radosti zastáncům „Kristovy památky“ ale také neudělaly. …? a to jako proč, copak ho nemohli zbalit do plátna starého 3 století? někde se píše, že bylo v té době nové?

  • Nevim

   :DDDDD tak ty si to znovu přečti, zjisti si informace o Kristovi a pak se zahrab 100 metrů pod zem