Tajemný kosmický výbuch před 1200 lety má možná na svědomí supernova

1
669

Silné záření neznámého původu, které zanechalo čitelné stopy v japonských cedrech (viz náš článek Záhadné kosmické záření – zaútočili na Japonsko mimozemšťané?), může být důsledkem výbuchu dosud neznámé supernovy. Současně by se tím dala vysvětlit i existence děsivého „červeného kříže“, který zářil na obloze nad Británií v roce 774 n. l.

V Japonsku byla letos na jaře objevena lokalita, kde rostou „uhlíkové cedry“. Stromy byly před 1200 lety vystaveny silnému záření z vesmíru, které radiokarbonová metoda datovala do let 774 nebo 775. Příčinou byla mohutná energetická exploze v horních vrstvách atmosféry, která urychlila vytváření izotopu oxidu 14. Informace zaujala biochemika Jonathana Allena z Kalifornské univerzity v Santa Cruz.

[pullquote_right]Podle Allena se nabízí logické vysvětlení – šlo o výbuch supernovy.[/pullquote_right]

Událost tohoto druhu by vyvolala na nebi mohutnou záři, o které by určitě informovaly dobové kroniky. Jak je možné, že tomuto jevu kronikáři nevěnovali pozornost? Allen si dal tu práci a zjistil, že anglický kronikář Roger Wendover ve svých zápiscích z roku 776 zmiňuje „hrozná znamení na obloze“. Allen hledal dál na internetu a objevil ještě další dobové svědectví – v Anglosaské kronice uložené na stránkách elektronické knihovny Avalon při Yaleské univerzitě. U roku 774 je tu zmínka o „červeném kříži“, který se znenadání po západu slunce objevil na obloze.

Podle Allena se nabízí logické vysvětlení – šlo o výbuch supernovy. Její červená barva svědčí o tom, že zdroj záření byl ukryt za velmi hustými prachovými mračny, které rozptylovaly veškeré viditelné světlo s výjimkou malého množství červené barvy. Stejné mračnou je pak důvodem, proč moderní astronomové zbytky této supernovy dosud neobjevili.

Allenovu teorii potvrzuje i astronom Geza Gyuk z Adlerova planetária v Chicagu: „Tzv. kříž vybuchl na západní obloze těsně po západu, což svědčí o tom, že jeho zdroj se v tu chvíli nacházel za Sluncem. Tato okolnost spolu se slabou září nové supernovy vysvětluje, proč v dobových letopisech nejsou o objevení nové hvězdy na obloze žádné další zprávy.“

Zdroj: oko-planet

  • tom

    Pěkné. Malo kdo vi, ze nahle vzplanuti gama zareni do vzdalenosti cca 30 ly znamena bezpecnou sterilizaci povrchu nasi planety do hloubky 500 m. komplet. Padající asteroid je proti tomu hracka z vesmirny matersky skolky ;-)) tenkrat jsme meli kliku….