Teorii geniálního matematika se podařilo potvrdit až po 92 letech

9
1361

Ve své době byl Srinivasa Ramanujan (1887 – 1920) považován za geniálního matematika. A zůstal jím i 125 let od svého narození, a to i navzdory tomu, že mu mnohé z jeho teorií údajně našeptávali hinduističtí bozi. Když Ramanujan ve svých 32 letech umíral na tuberkulózu, poslal některým kolegům vzkaz, že ho ve snu navštívila bohyně Namagiri a s její pomocí vytvořil novou matematickou teorii, kterou nazval „klamné theta funkce“.

Muselo ale uplynout 92 let od jeho smrti, než vědci z univerzity Emory v americké Atlantě dokázali, že zdánlivě zmatené a záhadné teorie, které „dopis na rozloučenou“ obsahoval, jsou naprosto správné. Tvrzení, jež vypadala jako blábolení člověka, který se blíží prahu smrti a blouzní, se tak ukázaly být posledním vzepětím ojedinělého ducha. Současní matematici zároveň zjistili, že složité teorie budou velmi prospěšné při vysvětlování nevyzpytatelného chování černých děr ve vesmíru.

 • mykanec

  Účelem článku není vyčerpávající vysvětlení či popis, ale pouze navedení na stopu ?zajímavého tématu. Je snad takový obrovský problém samostatně myslet a například vykopírovat matematikovo jméno a dát si jej vyhledat na webu? (více než půl milionu odkazů)
  Bohužel se zde vyskytuje velké procento duševních kastrátů kteří by potřebovali všechno předžvýkat a dokáží jen nadávat a stěžovat si.

 • NoPain

  A o čem ty teorie jsou?

 • kazan

  Ja celkem obdivuju tyhle matematicky mozky.Ja nespočítam ani jednoduchou rovnici a když se srovnavam s takovyma geniema tak si připadam jak troska:)

  • Tom

   nebuď smuten, on si třeba zase nenakoupil, nevypral, ne…. :-)

 • FFS

  Ve Vimance Šastře se píše, že jistí vyvolení duchovní (panditi) mohli příjmat informace mimosmyslově, což má samozřejmě zatím nám doposud neznámý fyzikální původ, a tím byli schopni popsat technologie a jevy, které byli i v době sepsání Vimaniky (mezi roky 1918 – 1923 panditem Subbaradžou Sastrym), ale některé i dnes, neznámé. Tenhle chlapík mi připomíná totožné.

  • Tom

   safra porte v tvém komentáři je toliko pro mně neznámých slov….. :-)

 • Indian.d@seznam.cz

  Hej, co je to za chujovinu. Tenhle článek neřekl nic….Moc děkuji Jar. Slaninovi, že promrhal můj čas.Tady není nic z minulosti,nic do budoucna a nic z přítomnosti.Doufám, že mé výpočty co mám uchované ve svém deníku někdo pochopí a klamné theta funkce budou mít pokračovatele, blbče :-)

  • Morni

   Blb ses tady leda tak ty :-) Psala o tom vsechna media a nevim, co by si od toho clanku chtel vic?

   • Zmrd

    Musim souhlasit s Indianem taky mne to docela nastvalo stacilo si precist nadpis a jit dal. Clanek totiz nerika vlastne nic.