Ve vzorcích vody z jezera Vostok se nic nenašlo

9
1237

Analýza prvních vzorků vody z reliktního antarktického jezera Vostok prokázala, že se v něm mikroorganismy prakticky nevyskytují a svrchní vrstva vody v jezeře je sterilní. Informoval o tom Sergej Bulat z Petrohradského institutu jaderné fyziky.

Do jezera Vostok, které bylo izolováno od vnějšího světa mnoho miliónů let díky čtyřkilometrovému ledovému příkrovu, se ruským vědcům podařilo proniknout hloubkovým vrtem v únoru 2012. Předpokládalo se, že v takto zakonzervovaném materiálu budou objeveny reliktní mikroorganismy, které se přizpůsobily životu ve věčné tmě jezera.

V únoru byly vrtné práce zastaveny, vědci se sem ale chtějí v prosinci 2012 vrátit, aby analyzovali čerstvě zmrzlou jezerní vodu. Nicméně část vody, která zamrzla přímo ve vrtné soupravě, zkoumali odborníci už nyní. Bulat představil první předběžné výsledky analýzy na konferenci ve Stockholmu.

[box_info]

Jezero Vostok

Vostok je jezero v Antarktidě. Je největší z asi sedmdesáti, která se nacházejí pod antarktickým ledovcem. Rozkládá se na 77° jižní šířky a na 105° východní délky, pod ruskou polární základnou Vostok, asi 4000 m pod antarktickým ledovcem. Je 250 km dlouhé a v nejširším místě měří 60 km. Pro srovnání, je veliké asi jako jezero Ontario. Průměrná hloubka jezera je 200 m, v jižní části dosahuje jezero hloubky až 800 m. Jezero má rozlohu přibližně 14 000 km² a je v něm 2800 km³ sladké vody. Tloušťka ledovce nad jezerem dosahuje 3750 až 4200 m, povrch ledovce leží v nadmořské výšce 3488 m. Oblast nad jezerem je jedno z nejnehostinnějších, nejhůře dostupných a nejchladnějších míst na Zemi.

Zdroj: cs.wikipedia.org

[/box_info]

Ruští vědci spočítali množství mikroorganismů nalezených ve vzorcích vody a udělali jejich genetický rozbor. V jednom mililitru vody bylo méně než 10 mikrobů. Přibližně toto množství se mohlo do vzorku dostat už v laboratoři. Tři ze čtyř typů mikrobů objevených během genetické analýzy do vody pronikly v silikonovém oleji, který se použil při vrtání, čtvrtý typ je neznámý, ale s vysokou pravděpodobností má také spojitost s touto látkou.

Do jezera Vostok, které bylo izolováno od vnějšího světa mnoho miliónů let díky čtyřkilometrovému ledovému příkrovu, se ruským vědcům podařilo proniknout hloubkovým vrtem v únoru 2012.

Bude proto třeba analyzovat čisté vzorky jezerní vody. To bude možné nejdřív v květnu 2013 po návratu antarktické expedice do Ruska. Bulat zdůraznil, že ačkoli ve svrchní vrstvě vody mikroby objeveny nebyly, mohou se vyskytovat v sedimentech.

Zdroj: ria.ru

 • Tom

  ahoj. Cau tak co mají tam něco? Ani tam nechoď mají zavřeno, navíc tam nic neni a jsou nepříjemný. ……….Jen co si skočím domů pro peníze všechno koupím. Za tak výhodnou cenu neber to. …..Víc uvěřím, že jsem vyfotil UFO než, že Antarktida je sterilní….

  • ty jsi hroznej Básník

   • Tom

    ooo děkuji :-DDDD

  • Huller

   co je, ty jeden konšpirátore xD

   • Tom

    jde o to, že mi to přijde jako zástěrka. Něco jako v tom smyslu. Ani nemá cenu tam chodit. Sice jsme dělali 8 měsíců intenzivní výzkum všude na planetě se nachází život na těch nejmíň pohostinných místech, ale Antarktida je „mrtvá“ . No nic přijde mi to jen divný. Výzkum NULA. Vlastně není důvod proč by ta oblast měla být sterilní.

 • MAXIMAQX

  Ani se nedivim ze tam nic neprezije,naopak moc by me zajimalo proc se tak snazi najit na tak nehostinnem miste nejaky zivot,nejsou to vyhozene penize?

  • Tom

   Nejsou

  • kazan

   A kam ty prachy investovat??Snad ne cernochum do afriky?Takovy vyzkum ma rozhodne smysl…

 • noname

  Divny jak to vsechno dlouho trva..prvni zprava co jsem nasel od toho unora a dalsi ma byt az v kvetnu.chapu ze je to nekde daleko v ledu,ale treba tahle zprava je tu po osmi mesicich?husty..