Vědci už tuší, jak vzniká kulový blesk

15
2968

V roce 2000 přišli John Abrahamson a James Dinnis z univerzity v Canterbury (Nový Zéland) s hypotézou, že kulový blesk vzniká v souvislosti s oxidací křemíku v půdě. Do zemského povrchu nejprve udeří normální čárový blesk. Část země zahřeje na velmi vysokou teplotu a drobné částice nerostů se poté přemění na malé částečky křemíku a jeho sloučeniny s kyslíkem a uhlíkem. Vznikne atomární křemík a sloučeniny jako oxid křemnatý, které v ionizovaném prostředí postupně oxidují, a přitom se uvolňuje energie v podobě světla a tepla – tedy kulový blesk.

Jejich teorii v praxi potvrdili čínští vědci ze Severozápadní univerzity, kteří v r. 2012 zkoumali v Tibetu obyčejné čárové blesky s pomocí vysokorychlostní kamery s vysokým rozlišením. Cíl jejich snažení byl poměrně skromný: určit spektrální charakteristiky blesků. Čirou náhodou jeden z čárových blesků provázelo objevení svítící koule o průměru neuvěřitelných 5 m, která se pohybovala rychlostí 8,6 m/s a vydržela jen 1,5 s. Zpočátku byla jasně bílo-fialová, postupně měnila barvu na oranžovou a červenou.

Jev nasnímala speciální digitální kamera, takže bylo možné provést podrobnou spektrální analýzu. V tomto kulovém blesku byly nalezeny stopy křemíku, železa a vápníku, což jsou hlavní minerální složky půdy. Čínští vědci jsou tak přesvědčeni, že se podařilo potvrdit teorii jejich novozélandských kolegů, tedy že hlavním zdrojem záření kulových blesků je jádro skládající se z obyčejných půdních složek, které „nakrmil“ čárový blesk.

 • Tom

  jááááá si myslííím, žeeee vědci tuší leda tak kulový :-)))

  • Zeus

   spíše to bude velký kulový :-)

 • opd

  proč tu není to čínský video? beztak kecají ;)

 • A jak se tedy potom vysvětlí, že popálení od kulového blesku je jen v některých případech, když se prý uvolňuje teplo a světlo? :-)

  • Tom

   ono můžeš být popálený i od zimy :-))))

   • A s mým komentářem ten tvůj nějak souvisí? Jsem pomalejší v myšlení, tak prosím o vysvětlení.

    • Tom

     viz shora .-)

  • Toman

   Oni nepsali, kolik má takový kulový blesk stupňů nebo jestli je teplota vždy stejná. Tady jde o hypotézu o vzniku na základě rozboru z kamery.

  • FFS

   Za to můžou Illumináti a Haarp… Pozorovatelka poreferuje. :D

  • Zeus

   Zda ta věc bude svítit, svítit a žhnout, nebo prostě detonuje bude zaviset na rychlosti hoření SiC částic, která bude proměnlivá případ od případu. Problém bude spíše vysvětlit elektrické vlastnosti. Kuloví blesk pravděpodobně zahrnuje několik různých jevů.

   • Je zaznamenáno mnoho případů, kdy došlo k fyzickému kontaktu člověka s tímto kulovým bleskem. Projevů je pomalu tolik kolik kontaktů. Jedni udávají chladný povrch, druzí se popálili. Někdo prožil el. výboj. Jednou se pohybuje po el. vodivých předmětech, jindy po izolantech. Někdy se odrazí od papíru, jindy projde železobetonem. Dalo by se pokračovat.

    • Tom

     No ano, jak píšu dole výboj je tak chladný že jim způsobil popáleniny. Nevím co člověk mající znalosti jako ty na tom nechápe. Ledaže by byla pravda co jsi dole o své osobě napsal. Což se mi nezdá, ale ty to budeš vědět lépe.

    • Honza

     No pokud jsou v kulovém blesku atomy křemíku, železa, příp. dalších vodivých látek, pak bych neviděl problém v tom, že se pohybuje po izolantu, protože v tu chvíli je ten izolant „obalený“ atomy vodičů a polovodičů. Stejně tak průchod nevodivým materiálem… pro jeden atom s vysokou energií není až takový problém se „protlačit“ skrz nějaký materiál…

   • Tom

    Mam zafantazirovat ? ať to můžeme rozebrat. :-) viděl bych to na jiné počáteční podminky, než které se teď uvažují….