Člověk v hlavní roli ničitele přírody

7
2334

O tom, co člověk dovede s životním prostředím, jsou popsány stohy papíru a další dozajista někdo v dohledné době popíše. Ale odborné knihy jsou přece jen trochu nuda, není nad názornou ukázku. Pokud tedy prahnete po tom, podívat se, co jsme s naší modrou planetou udělali jenom za posledních 30 let, pak navštivte internetovou stránku earthengine.google.org.

A zde možná s konečnou platností pochopíte, jak je člověk rozpínavý tvor a jak jsme dali přírodě na frak. Google ve spolupráci s USGS (U.S. Geological Survey) připravil s pomocí satelitních snímků z let 1982 – 2012 animace toho, jak se krajina pod vlivem našeho působení proměňuje. K dispozici je zatím pár ukázek, ale jsou dostatečně výmluvné. Podívat se můžete mimo jiné na mizející deštné pralesy v Brazílii, rozrůstající se Las Vegas v poušti nebo na valem ubývající jezero Urmia v Íránu.

Zdroj: DailyMail

 • mtk

  Lidé neničí planetu. Korporace ničí planetu. Nechcete plast v přírodě? Zakažte jeho výrobu a nepodporujte prodej. Lidé jsou schopni žít v s planetou s symbióze. Bohužel nezdravý životní styl a devastace okolí žene současnou ekonomiku. Různé společnosti se mezitím vesele snaží patentovat a přivlastnit si jednotlivé fragmenty přírody a to že uvěříte tvrzení že za tuto neustále opakovanou eko-zkázu můžete vy jako jednotlivec je jenom další z chytrých triků jak z vás vylákat peníze na další „záchranu světa“ před vaší neekologickou náturou. Každopádně i tak se mi tento projekt googlu zamlouvá. :)

  • souhlas…a ted vůbec tomu nasadila korunu firma NESTLE -chce si přivlastnit vodu,podle ní není voda lidským právem a měla byse privatizovat…. ty vole co na todle říct?

   • krtek

    nestle cocacola mcdonald sou uz minimalne 10 let take svine a nejde jen o tuhle vec..

  • kazan

   Tak do toho.Zkus byt ten první a odprosti se od systemu a zacni žít v symbioze.Ja bych se za takovy moralizovaní stydel nebot sem jeden z davu a plne využívam drancovaní přírody.Stejně jako ty!!Bohužel.Pac na vyber nemam a musim nejak přežít.Netušíš co by vznikla za apokalipsa kdybycho najednou museli žit s přírodou v symbioze.Hladomory,epidemie,valky.Je nas 7 miliard,už to kamarade nejde jinak.Jsme lidi,sme tak přiviklý od samyho počátku,to by se nam muselo zmenit DNA abychom přežily bez systemu,penez atd..Jedina možnost je pomalý,postupny,efektivní využívaní obnovitelnych zdrojů,půdy a podle me i efektivní využití jádra.

   • FFS

    Pěkně řečeno.

 • FFS

  Mně se líbilo, co udělal v roce 1997 Squaresoft, když vydal Final Fantasy VII. Ta hra celá je jedno obrovský sdělení, že se chováme jak prasata k vlastní planetě a jak ji to pomalu ničí.

  • Tom

   chováme se naprosto přirozeně ……. tedy jaký koliv tvor, který je přemnožný. Stejně jako housenky, komáři, zajíci, vlci….At s tím souhlasíte nebo ne, at je vám z toho nablití JSME součástí přírody se vším negativním i pozitivním co vytváříme. Jsme jen jedna proměnná v té ohromné rovnici života. A že se zahubíme? no a co? nebudem první druh, který vymře ani poslední. Jen si uvědomujeme, že je to „možná“ škoda……………..