Delfíní slovník je bohatý

4
2502

Vedle lidí jsou nejrozumnějšími tvory na planetě delfíni. Tito mořští savci si dokážou osvojit velké množství informací natolik rychle, že hravě překonají i psy. Vědci dlouho nevěděli, jak u delfínů funguje systém myšlení. Zjistili, že jejich mozek pracuje podle podobného scénáře jako lidský a jeho součástí je i centrum řeči. Delfíni tak mohou bez problémů komunikovat.

Škála zvuků, jimiž se delfíni domlouvají, je neskutečně bohatá: dokážou „vyslovit“ až na 200 zvukových variací jednoho hvizdu. Zvuky, které vydávají, jsou ve skutečnosti vibracemi, jež vytvářejí v nosní dutině. Neznamená to, že by hovořili jako lidé, jen komunikují zvukem, který dělají stejným způsobem. Kromě toho vydávají i nejrůznější cvakavé zvuky, do jejich slovníku patří také klapání čelistmi a plácání ploutvemi. Jsou schopni se spolu domluvit, aniž by se vzájemně viděli, protože vodou se zvukové vlny šíří rychleji a do mnohem větších vzdáleností.

Zajímavé také je, že se oslovují jmény a umí se vzájemně představit. Vlastní hvizd, který si vyvinuli, jim slouží jako jméno při kontaktu s jinými delfíny, a bezpečně tak poznají jeden druhého až na 20 kilometrů. Když se do delfíní rodiny dostane jedinec z jiné populace, stejně jako my lidé nejdříve nevědí, jak ho mají oslovit, dokud se jim sám nepředstaví.

Tato chytrá zvířata dovedou rovněž imitovat zvuky. V jednom francouzském delfináriu žije delfín Claude, který umí zapískat nejrůznější písničky, jež si na svém mobilu pouští jeho trenér. Běžná „slovní zásoba“ delfínů obsahuje na 15 tisíc „slov“, která umí různě kombinovat.

Zdroj: tainy.net

 • delfíni jsou mnohem dále ve vývoji před náma .)

  jsou super ! a rád bych si snima někdy zaplaval!!! miluju delfíny!

 • Terfelus

  Ještě palce a za chvíly jim budeme dělat místo.

  • Vick

   Myslím si, že vo vode ho majú ešte viac než dosť. To len ľuďom nikdy nestačí. :-)

 • Toman

  So long, so long and thanks
  for all the fish!