Jsou rybáři sadisti a působí rybám při lovu bolest?

12
1369

Pociťují ryby bolest? Do mnohaletého sporu rybářů a ochránců přírody vstoupili vědci z univerzity ve Wyomingu v čele s profesorem Jamesem Rosem. Podle jejich výzkumu otištěného v magazínu Fish and Fisheries ryby bolest necítí.

Ryby, které jsou chyceny na háček, nereagují na bolest, v jejich případě jde jen o nevědomou reakci. Podle vědců je to tím, že jejich mozek není natolik vyvinutý, aby ji dokázal vnímat. Ryby sice mají podobně jako lidé nociceptory (receptory bolesti), ale na rozdíl od nás tyto signály vysílá jen malá část receptorů. Typicky „bolestivé“ receptory rybám chybí – byly objeveny jen u nepatrného počtu druhů, a to ve velmi malém množství. Podle vědců je tak načase přestat vnímat rybáře jako sadisty, kteří ubohým rybám působí záměrně bolest.

Zdroj: Telegraph

 • krasavec

  jsem taky rybář a tenhle článek dost odlehčil mému svědomí, takže díky.
  Jinak k téhle moralistické diskuzi – rybáři nejsou sadisté a ryby málo či vůbec necítí bolest. To je fakt. Jenže na druhou stranu jsou to živí tvorové (bez ohledu na to, jak moc si samy sebe uvědomují, což by bylo na další debatu) a podle toho by se s nimi také mělo zacházet. Takže ano, chytat, ale zacházet s nimi opatrně a s úctou a zabíjet co nejrychleji.

 • Tak jsem si přečetla originál a výzkum vedl dr. Rose, který je dlouholetý obhájce rybářů a tento výzkum financovalo německé sdružení rybářů. Existuje i mnoho výzkumů, které schopnost ryb cítit bolest potvrdily. Tento výzkum začal krátce po té, co ve skotsku uveřejnili výzkum toho, že ryby bolest cítí. Celé je to na objednávku a oba výzkumy má vydané – telegraph. A tento výzkum byl prováděn opravdu směšně, ale co, zjistěte si o tom informace raději sami ;)

 • ZT

  Som rybár a som na to hrdý! :-)
  Ulovit riadneho kapra je zazitok a pri tom mu ani neublizite. Predobnete mu usta, ale ved sa coskoro zase zahoja :-). Vacsiu zlobu rybam robi vasa frajerka, ked berie antikoncepciu, ktora skonci v rieke a sposobuje rybam mutacie (kde to pisali, kde to len, pisali?).
  V skutocnosti su rybari mierumilovni ludia. Ved kto iny by tak dlho trcal vo vlhku pri vode a cakal na neisty zaber?

 • rorschah

  ale no tak.. jak čtu komenty, to je vážně tolik pseudohumanistů? dneska by se snad řešily případy neandrtálců kteří bolestivě lovili zvířata… tuhle dobu prostě nepochopím…

  • kazan

   Ty si kokos,fakt.Za prve,humanista je od slova human-člověk,se zviratama to nema moc spolecnyho.Za druhé,co se ti nelíbí když nekdo nemá rad trapení zvířat?Ani se nedivím že neco takovyho nepochopíš.Srovnavat lovení zvírat pro přežití s lovením pro zabavu může asi fakt jen človek jako ty.Ty ani vlastne nevíš co bys měl pochopit.

   • FFS

    „Humanus“ je latinsky „lidský“. Má pravdu soudruhu, jelikož humanita se nemusí vztahovat pouze na příslušníky druhu Homo sapiens sapiens, ale hlavně zdůrazňuje to, co dělá člověka člověkem – myšlení, konstruktivní uvažování, abstrakce a solidarita… nicméně člověk má se zvířaty společné vše, jelikož je sám živým tvorem, čili zvířetem. Jen se u něj vyvinuly jisté znaky, které ho oddělují.
    Pochopil to dobře. Dnešní zdegenerovaná doba raději půjde na ruku pseudohumanistickym pokrytcum, kteří si pouze tahají tričko a honí body na internetu.
    Pokud vim, tak je rozdíl mezi odstřelem bizona z pošetilosti a ulovením a opětovným vypuštěním ryby, která si to neuvědomuje…

 • FFS

  Já bych si tak dal filé.

 • kazan

  Byste se divily kdyby ryby nebyly němé,jak by řvaly bolestí.Mylset si že ryba necítí bolest je ubohost.Zmrdi rybáři..

 • Lion3k

  Jsou rybáři sadisti a působí rybám při lovu bolest? Ano, ale zneužívají jejich častečné, nebo úplné nevědomosti.

 • Forsyte

  Co to má znamenat? Vědci dokázali, že ryby necítí bolest a proto je v pořádku je zabíjet? To se mi snad jenom zdá..

 • Karlik09

  A co takoví kytovci velryby ,Plejtváci ,kosatky ,delfíni to jsou úplně úžasní živočichové které zabíjí někdy pro nic

  • mykanec

   Článek je o rybách a ty píšeš o savcích.

   Tzv. rybáře moc rád nemám, nevím jak by se líbilo jim, kdyby je někdo pro vlastní potěšení chytal a následně pouštěl.

   Lov z hladu beru, ale lov pro zábavu se mi nelíbí.