Květiny se na Zemi objevily mnohem dřív, než se předpokládalo

4
877

Odborníci z Curyšské univerzity zjistili, že květiny se na naší planetě objevily současně s dinosaury: už před 240 milióny let, což je o 100 miliónů let dřív, než se dosud soudilo.

Ve Švýcarsku v sedimentech pocházejících z období triasu (první geologické období druhohor) bylo nalezeno šest druhů zkamenělého pylu, což znamená, že už před 240 milióny lety na zemi existovalo několik druhů kvetoucích rostlin. A tyto rostliny byly opylovány hmyzem, o čemž svědčí tvar zrnek pylu.

Doba, kdy se na naší planetě objevily první květiny, se až dosud určovala prostřednictvím molekulárních studií; teprve nyní se ji podařilo významně zpřesnit.

Zdroj: http://www.bbc.co.uk/

 • vilém

  Hmyz je asi mnohem starší, než dinosauři. Myslíte, že všechny původní druhy hmyzu náleželi k masožravcům. Pravděpodobně tu květiny byli ještě mnohem dříve, než si myslíte.

 • Toman

  A já si vždycky myslel, že tady musely být rostliny mnohem, mnohem dřív než živočichové, nebo aspoň tak nějak současně spolu. Přece jenom to dává větší logiku.

  • Muertes

   to máš pravdu ale článek je o květinách a ne o rostlinách

   • bob

    clanek je o kvetoucich rostlinach :-) takze to znamena ze treba kopretiny a jablone tu drive nebyli, ale mechy a kapradiny, rostliny
    rozmnozuji-ci se vytrusy, tu byli..
    zajimala by me ta prvni mutace vzniku kvetiny co se mnozi pylem, a jaka, jestli vubec mela plody:-))