Může hmyz dosáhnout lidské velikosti?

3
1886

Představte si obřího mravence nebo mouchu, se kterými se běžně setkáváme ve sci-fi filmech. Mohl by hmyz opravdu dosáhnout lidské velikosti? Co vlastně omezuje jeho růst? Podle jedné z hypotéz je to tím, že jejich exoskeleton (tvrdý vnější plášť tvořený chitinem a proteiny) není možná natolik silný, aby unesl většího jedince. Je také možné, že kdyby byl hmyz příliš velký, nedokázal by se tak obratně vyhýbat dravcům.

Nová hypotéza předpokládá, že velikost hmyzu souvisí s množstvím kyslíku v atmosféře. Svědčí o tom fosilie staré 300 miliónů let, ze kterých je patrné, že pravěký hmyz byl mnohem větší než jeho moderní příbuzní. Velikost dnešních druhů dospělého hmyzu se pohybuje od 0,139 mm u chalcidky až do 567 mm u strašilky. V pravěku ale žily například vážky s rozpětím křídel až 1,8 m či mravenci velcí jako kolibříci.

Tehdy ale bylo v atmosféře víc kyslíku než dnes. „Víc kyslíku znamená větší hmyz a naopak,“ tvrdí odborník z Arizonské státní univerzity Jon Harrison, jehož výzkum se touto problematikou zabýval. Hmyz, který byl chován v prostředí s větším podílem kyslíku, se rodil přibližně o 20 % větší než standardní jedinci. „Stále ale máme víc otázek než odpovědí,“ dodává Harrison s tím, že se určitě nemusíme bát, že bychom se někdy setkali s vážkou či mravencem velkým jako člověk.

Zdroj: livescience.com

 • ZT

  jednoduchý experiment ako to preskúmať je chovať drozofili (veľmi rýchla reprodukcia) vo vhodnom prostredí s vyšším obsahom kyslíka. Výsledky by mali byť pomerne rýchlo.
  No ja si nemyslím, že by to bolo tým. V čase veľkých vážok sme sa mohli stretnúť s obrovskými plazmi, či gigantickými prasličkami.
  Keď si uvedomíme, že mesiac sa od nás ročne vzďaľuje pár cm, niekedy bol pravdepodobne bližšie, čo mohlo znížiť zemskú gravitáciu a spôsobiť gigantizmus (asi som to sem už písal, neviem :-) ). Aspoň ako námet na scifi to znie dobre, nie?

  • ondra

   No s tím měsícem máš pravdu a ale nevím nejsem odborník neměl by se víc přibližovat než oddalovat ? :D

 • mattos

  „vážky s rozpětím křídel až 1,8 m“
  No sakra.