Přírodní síly vytvořily unikátní jev – sněhové válce

4
5884

Sněhové válce na poli poblíž městečka Picabo v Idahu vypadaly na první pohled jako práce mnoha hravých dětských rukou – jen u nich chyběly lidské stopy. Některé z válců byly vysoké přes 40 cm a jejich pohyb vytvářel na sněhu dlouhé linie. Jeden z místních starousedlíků informoval, že podobný úkaz v místě zaregistroval během několika uplynulých desetiletí pouze dvakrát, válce ale nikdy nebyly tak velké, jako jsou tyto.

prirodni-sily-vytvorily-unikatni-jev-snehove-valce1
Vzácný povětrnostní jev vytvořil v Idahu tisíce sněhových válců

Meteorologové vědí, jak a proč tento zajímavý povětrnostní jev vzniká, ale zatím nemají jasno ve všech detailech. Sněhové válce se objevují nejčastěji v prérijních oblastech severní Ameriky. Potřebují k tomu rovný otevřený terén, mrazivé počasí, určitou vlhkost a silnější vítr. Sníh musí být mokrý a sypký a teplota v blízkosti bodu tání ledu. Jakmile vítr začne rozfoukávat sněhovou pokrývku na vrstvě ledu, sníh se začne stáčet do tvaru válců, které jsou uvnitř duté. Jejich vnější vrstva je tenká, ale jak se na ni při rolování nabaluje postupně další sníh, vrstva zesiluje a válce pak na výšku mohou měřit i několik desítek centimetrů.

 • Helena Trink

  „vypadaly na první pohled jako práce mnoha hravých dětských rukou“ – chtěla bych vidět člověka (natož dítě), který by dokázal ze sněhu uválet dutý válec!

 • Neferkaris

  https://www.youtube.com/watch?v=fJ0laC2FksA

  Našla jsem zase pro změnu zajímavý jev na oblozem,myslím ten na prvním videu.

 • Nezmar

  „mrazivé počas a teplota v blízkosti bodu tání ledu“ se vylučuje stejně jako „Sníh musí být mokrý a sypký“ Kteří meteorologové to mohli říct?

  Vždy by měli v článcích uvádět např. „Meteorologové z ČHMÚ“ Takto by měli používat i u spojení slova vědci. např „vědci z Univezity of cambridge.“

 • Neferkaris

  Jo,přírodní síly jsou prostě nade vše…no jo ale co když to přeci jen byli mimozemšťani a chtěli si postavit sněhuláka?
  Někteří tak jistě uvažují :-)))