Přírodní unikát – zářivě modrá houba

1
3162

V českých lesích můžeme narazit na lecjaká překvapení – pokud houbaříte, určitě už jste viděli některou z voskovek (Hygrocybe), jejichž slizké kloboučky vynikají velmi výraznými barvami.

Například voskovka papouščí (Hygrocybe psittacina) mívá žlutozelený až zcela zelený klobouk, voskovka šarlatová (H. coccinea) je krásně červená a voskovka vosková (H. ceracea) nádherně žlutá. Co ale azurově modrá houba?

Pravda, v našich končinách na ni nenarazíte, roste na Novém Zélandě a objevila se také na několika místech Indie. Jedná se o závojenku Hochstetterovu (Entoloma hochstetteri), jejíž úžasnou barvu tvoří směs látek ze skupiny azulenů. Jedná se o přírodní organické látky, které své jméno získaly ze španělského slova azul (modrý). Azulen se v přírodě vyskytuje nejen v pigmentech hub, ale také u některých mořských bezobratlých.

Informaci o Entoloma hochstetteri a pěti dalších nových druzích místních hub zveřejnila novozélandská vláda v roce 2002. Modrá kráska zdobí nyní také zadní stranu místní padesátidolarové bankovky.  Obyvatelé Nového Zélandu prý ale o její existenci moc nevědí.

Houbička s průměrem klobouku okolo 4 cm roste obvykle v mechu, kapradí nebo spadaném listí. Díky kónickému tvaru vypadá doslova jako z pohádky. O její poživatelnosti není nic známo, předpokládá se ale, že je jedovatá

Rod Entoloma je v říši hub zastoupen stovkami druhů. Také v Česku roste velké množství závojenek – žádná z nich ale nemá příliš nápadnou barvu.

  • houba

    Dobrý den, narazila jsem na tento článek náhodou, když jsem se snažila určit houbu, kterou jsem v sobotu 13.10. viděla poblíž Nového Strašecího u Prahy, byla odlomená, tak jsem ji jen narovnala, kvůli fotografii (nechtělo se mi na ni kvůli té barvě příliš šahat). Přijde mi velmi podobná té na obrázku. Ta má byla vysoká asi 5cm a kloubouček mohl mít průměr zhruba 2 cm…