Přírodní unikát – živočich s modrou krví

23
8990

Snímek, který právě vidíte, byl pořízen v jedné lékařské laboratoři v USA a je na něm zobrazen odběr krve. Nešlo by o nic mimořádného, nebýt toho, že krev je modrá. A nejde o falzum. Na Zemi skutečně existuje živočich, v jehož těle koluje takto zbarvená životadárná tekutina.

Je jím ostrorep americký, druh kraba, který žije v mělkých vodách moří Japonska a USA. Jeho krev je skutečně modrá, protože neobsahuje železo, nýbrž měď. Jde o živou fosilii, spolu s ostatními ostrorepy je považován za možného nejbližšího žijícího příbuzného trilobitů. Krev tohoto hrotnatce se užívá v medicíně – oxid měďnatý, který obsahuje, funguje jako činidlo při testování čistoty léků.

Zdroj: vzglyadzagran

 • Krista

  Po přečtení těchto komentů je mi zároveň smutno a zároveň cítím naději, že jsou pořád lidé, kterým vysávání naší planety a vybíjení jiných živočichů není úplně lhostejné. Stačila by přitom obyčejná skromnost, soucit a rozum. Nepíšu lidský, protože je velice sporné, jestli se mu dá vůbec říkat rozum… Nejvíc je ale smutné, že právě ti, kteří si závadnost našich činů uvědomují, zhola nic pro nápravu neudělají… Možná maximálně napíší koment na internet, jak je to štve, ale to situaci opravdu nevyřeší…

 • Meziaz Jezsissek

  Hlavonožci mají také modrou krev (hemocyanin).

 • L

  Až na to, že to není druh kraba… -_-

 • mykanec

  @ Morticia, wayfarer, kazanek
  Nevím, kde se ve vás bere ta animozita vůči Wikipedii. Asi nějaká nová móda.
  Netvrdím, že je na 100% bezchybná, to není nic na celém světě, ale spoléhám na ni více než na uraženecké pocity, ještě ke všemu nepodložené jakoukoliv citací či uvedením zdroje informace.
  Wikipedii neustále průběžně tvoří tisíce lidí po celém světě, a pokud by tam někdo uvedl vyloženou ptákovinu, tak jej vzápětí někdo opraví.
  V tomto zajímavém článku (http://dumka.info/pet01a/1120pet.htm) se píše: „Krabi se v letních měsících odchytávají, odebírá se jim krev a pak jsou znovu vypuštěni do moře“. O nějakém umírání v laboratoři tu není ani zmínka.
  Dále ze stejného článku: „Vajíčka těchto krabů jsou vyhledávým zdrojem potravy tažných ptáků, kteří se postarají o konzumaci velkého množství čerstvě snešených vajec“. Proč nenadáváte také na tyto „nenažrané“ ptáky? :-)

  • wayfarer

   netvrdím, že wiki je celá zlá…ale ani, že sa o ňu dá 100% opierať. Som v tomto tak trochu opatrný…to je všetko..

  • Bacha na tenhle omyl! Wikipedia má redaktory, který vidí jakoukoliv editaci a ověřují a doplňují zdroje, mění, mažou atp.. Rozhodně neplatí, že si tam každý může psát co chce.

   • mykanec

    @ Jan Konečný

    Ale tady přece nikdo nepoužil slova „kdokoliv“ nebo „každý“ či něco podobného.
    Tak jakýpak omyl?
    Kdo se měl toho omylu dopustit?

 • Morticia

  S výrokem na pokraji vyhynutí souhlasím!! Na wikipedii se v tomto případě můžu vykašlat, poněvadž každý normálně a logicky smýšlející jedinec má možnost vidět co se s živočichy děje jen díky lidské hlouposti a lenotsi! A vůbec kde lidstvo bere právo sát krev jakému koliv živočichovi za účelem čištění léků na nemoce, za které si můžeme jen my sami!? Vážně „miluju“ lidi co se ohradí nějakou wikipedií, aniž by se snažili najít si pravdu jinde.. Zvířata vymírají závratnou rychlostí, a pokud tento není na pokraji vyhynutí teď, pak tomu- tímto tempem bude třeba za rok, nebo pět let, ale bude tomu tak a nás díky nesmyslným lekům bude zase o pár miliard víc a na úkor smrti jiných živočichů se tu udusíme! a ušlapeme, a na konec se budeme požírat navzájem, až pár posledních zemře žízní! Už se proberte do haj..u!

  • mykanec

   @ Morticia
   Cituji:
   „Vážně „miluju“ lidi co se ohradí nějakou wikipedií, aniž by se snažili najít si pravdu jinde.“
   Já zase „miluji“ lidi co se nesnaží přemýšlet o různých možných eventualitách než něco zveřejní.
   Takže taková malá podpásovka – z Vašeho jména usuzuji, že jste žena a tedy nynější či budoucí matka. Představte si, doufám že pouze hypotetickou situaci – máte dítě které onemocní a zachránit jej může pouze pokus na nějakém zvířeti. Ani snad nemusíte odpovídat jaké bude Vaše rozhodnutí a který život bude pro Vás mít větší cenu.

   • Morticia

    Opravdu mě moc mrzí, ze jsem Vás tak moc nakrkla mým výrokem Vámi uvedeným výše, ale myslím že tady v „komentářích“ nejde o to se předhánět nějakými je-li wiki dobrá či ne a zároveň předhazovat mi moje budoucí mateřství, aniž by jste o mě cokoliv věděl.. Můj první komentář byl si myslím dostatečně srozumitelný na to, abyste pochopil, že mi tu nejde o to někoho hanit či shazovat, jak se tu snažíte Vy, ale pozastavit se nad tím, jak nás systém a tím částečně i wikipedie usměrňuje tam, kde nás chce mít. Chtěla sem tím vyslovit lítost, a rozhořčení nad tím, jakým způsobem my, jakožto „naddruh“ se chováme vůči naší přírodě s takovou neohrazeností, drzostí a krutostí! A to je díky tomu, že jako lidstvo jsme selhali v základech a teď na úkor našich chyb mají umírat jiní, protože jsme si byli schopni vytvořit tak nehostinné podmínky pro život, že už nevíme jak zpět. A v tomto případě jsme ztratili to, co bychom měli mít geneticky dáno a přirozeným způsobem to používali a to základní přirozený rozum. Pro Vaši informaci, opravdu mě bolí vidět a uvědomovat si, že likvidujeme poslední „zbytky“ života na této planetě, ať už jsou to krabi či jiní živočichové, nebo rostliny. Jde o to, kdyby nebylo tolik zbytečných léků, jen pro otáčení peněz a mocností, tak by to nebylo na škodu. Běžte se doma podívat do lékárničky a rozdělte léky, které opravdu potřebujete pro přežití! a které jsou jen pro vaši pohodlnost a lenost! za případné hrubosti a chyby se omlouvám.

    • wayfarer

     fuuha..tak toto bol asi najlepší koment aký som tu čítal. Ohľadom pokusov a liekov s tebou naprosto súhlasím. A asi najviac s tým, ako si krásne vysvetlila to, že sme skutočne choroba planéty.

    • mykanec

     @ Morticia
     má vůbec smysl abych vám ještě odpovídal a popřípadě se pokusil vysvětlit či zdůvodnit své názory?

 • kazanek

  Taky mi prijde že na tak maliho živočicha mu odebíraji celkem dost krve:)Asi to chudaci nepřežily.Samozřejmně v zajmu pokroku vedy a mediciny sou pokusy na zvířatech bohužel nevyhnutelny.Stím se nedá nic delat.Daleko horší sou pro zvířata pytlaci,znecisteny prostředí a dementní zvyky a pověry nekterych primitivů…Jak krasne by se tu žilo zvířatům bez lidí..

  • wayfarer

   Súhlasím a zároveň nie…najprv vravíš, že sú testy na zvieratách nutné a potom ich naopak ľutuješ a vravíš, že bez nás by sa im žilo lepšie..a ešte k tej wikipedii…nemôžeš slepo veriť vždy tomu, čo sa tam píše..

   • kazanek

    jj,chapu,proste když uz jsme tu(lidi) tak vyzkum na zvířatech ve prospěch nas lidí je proste nevyhnutelny.V podstatě s tím i souhlasím.To se neda nic delat.Samozřejmne myslim tim třeba na mysich a tak.Hlavně nesnasim tyrani zvířat.Tím človek ukazuje svoji odvracenou tvář,třeba nikdy sem neslyšel že by zvířata zabijela z potěšení.Myslím si,že ani primati to nedělají.Ale to je fuk,o tom bychom mohly psát do večera.Jinak ja wiki moc nevěřím,to psal mykanec

    • mar

     Delfíni moc rádi zabíjí pro potěšení.

     • mykanec

      Nevím jestli je to pravda, ale pokud ano, tak jsou natolik mazaní aby je při tom nikdo nepřistihl :-)

     • Lena

      Žádné zvíře nikdy nezabije pro potěšení -.-

      • Ikkju

       Hm, nekoukala jste nikdy na kočku která si hraje s chycenou myší? Jak jí nejdřív propíchne drápkem aby moc neutíkala, a skončí to s ní, až když jí to přestane bavit…

     • wayfarer

      Viem že delfíny sa milujú pre potešenie..ale žeby zabíjali…:/ to ee…

    • jvlhvjvh

     jasne ze zabiji pro poteseni.. delfini, kocky.. opice atd.

 • MICHAL :)

  a po těchto odběrech je tento druh na pokraji vyhynutí!!

  • mykanec

   Dovolil bych si oponovat.
   Kde jste sehnal informaci o „na pokraji vyhynutí“?
   Prosím uvádějte u svých tvrzení zdroje.
   http://cs.wikipedia.org/wiki/Ostrorep_americk%C3%BD
   Ti co mačkají bezmyšlenkovitě podporu či nesouhlas s nějakým názorem by se měli nejdříve pokusit sehnat nějaké relevantní informace, než tak učiní. Jinak je to plácání do větru.