Proč si mouchy o sebe tak často třou nohy?

4
8969

Na tuto otázku konečně známe odpověď. Podle entomologů je pro mouchy tento „rituál“ nezbytný. Na svých končetinách mají jemné vlásky a díky nim dokážou chodit po různých površích bez ohledu na směr gravitace. Tyto vlásky se k povrchu přichycují díky lepivé emulzi složené z tuků a cukrů, která se uvolňuje ze speciálních žláz, jež mají na konci nohou. Jenže emulze se uvolňuje nerovnoměrně, a tak si ji mouchy musí pravidelně roztírat – jinak by nemohly chodit po stěnách, po stropu nebo po skle a staly by se snadnější kořistí predátorů.

 • 3Bird

  Akorát mouchy to dělají hlavně s předníma a myslím, že málo se zadníma a s těma prostředníma vůbec.

  • Nobody

   No ale ona si tře i zadní nožičky.A zde není uvedeno,že někdy od roku 2006 byl tento způsob „uchycení“mouchy domácí ověřen jistým vědátorem.Jinak stále platí o hmyzu jako takovém,že končetiny mají zakončeny jakým si polštářkem,či drápkem,kdy se jako přísavka s ním přisají na hladkém povrchu.Další věcí je to,že naše milá moucha si hned tak něco nepojí.Takže,vedle vlastní chůze jsou její nožky také sídlem hmatu, čichu a chuti. Přilnavost
   chloupků na spodní části nohy zvyšuje výměšek, který umožňuje snadný
   pohyb na svislých hladkých plochách nebo třeba po stropě místnosti.Tudíž na končetinách hmyzu je i velké množství nervových zakončení – smyslové brvy. Čas od času je musí moucha očistit, aby dál mohly sloužit své funkci.
   A jen pro zajímavost – trošku nechutné,ale když už o tom píšu:
   Živí se zkaženým masem, výkaly, ale i ovocem a hnijícím organickým odpadem.
   Takže potravu přijímá tekutou, rozpouští si slinami tuhou potravu (vyvrhne poslední částečky potravy) a potom to celé zbaští – a její ústní ústrojí je lízavě-savé.:DD
   Takže nebát se a plácat a plácat :)

 • Nobody

  A kdo to těm mouchám říká,že to tak mají dělat,když přeci nemají mozek?
  Jako – vidím sklo,táák si nahřeju a rozetřu emulzi a šup a jdu se nechat připlácnout plácačkou na sklo.Ty lidi sou ale divní …… :)

 • Nezmar

  Teda myslim, že tohle neni nic novýho. Možná se opravdu web začíná spcializovat na děti ve stylu ABíčka.
  Ale valstně proč ne.