Asteroidy jako potenciální zabijáci

7
661

Zemi ohrožuje více než 47 tisíc asteroidů, přičemž 107 z nich pro nás představuje smrtelné riziko. Astronomové z univerzity v Southamptonu také zjišťovali, které země jsou případným pádem asteroidu ohroženy nejvíc. Podle programu NEOimpactor je to Indonésie, Čína, Indie, USA, Japonsko, Filipíny, Velká Británie, Nigérie a Brazílie.

Vědci také sestavili seznam asteroidů, které teoreticky mohou narazit do naší planety. Podle dat získaných sondou NASA WISE je v blízkosti Země 107 potenciálně nebezpečných těles o průměru víc než 100 metrů. Jsou to tělesa, která se pohybují ve vzdálenosti do 5 miliónů kilometrů od naší oběžné dráhy, a jsou natolik velká, že neshoří v atmosféře.

Celkový počet asteroidů, které mohou dopadnout na Zemi, přesahuje 47 tisíc. Je to téměř dvakrát více, než se předpokládalo. Zjistilo se také, že většina z nich má relativně nízký sklon oběžné dráhy, což zvyšuje pravděpodobnost jejich dopadu na naši planetu.

Za zmínku stojí, že každý rok pronikne do zemské atmosféry jeden asteroid o průměru několika metrů. Tělesa tohoto typu shoří ve výšce asi 40 km nad Zemí. Lokální katastrofu, podobnou té Tunguzské, může vyvolat už asteroid o průměru 50 m. Taková tělesa se k Zemi dostávají zhruba jednou za století. Globální katastrofu způsobí planetka o průměru přesahujícím kilometr. K události tohoto druhu dochází jednou za několik set tisíciletí.

 • Tom

  Zdá se, že velké asteridy mají zpoždění. Ona je tu ještě jedna záludnost. Některé asteroidy jsou zároveň i křižiče dráhy s Marsem. Těžko odhadovat co by se dělo s nebeskou mechanikou po nárazu středně velké planetky do Marsu.

  Diky Ivo za članek.

  • mykanec

   Svádí to k odpovědi, že pokud by to byla větší ‚řacha‘, tak by se asi vytvořil další pás asteroidů, tak jako je nyní mezi Marsem a Jupiterem.
   Dle http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1s_asteroid%C5%AF ale tento pás nevznikl zničením planety.
   Bylo by škoda, kdyby mělo dojít k poškození nebo zničení Marsu. Je to takový náš záchranný člun.

   • Tom

    Ona by přitom nárazu zafungovala fyzika, Kynetická energie z asteroidu by se jako do první přenesla do atmosféry, která by byla v mžiku „zfouknuta“ do volného prostoru . To myslím byl i připad Marsu v kombinaci s vychladlým jádrem, které už nedokázalo kolem Marsu vytvářet magnetosféru. Co vy na to?

    • mykanec

     Zajímavá myšlenka. Bohužel vypočítat to neumím a střílet od boku by mi připadalo nezodpovědné. Rozhodně jsem o této variantě zatím nikde nečetl. Možná špatně hledám :-(

     • Tom

      Bylo to řečeno na jedné Astronomické přednášce kolem roku 1999 Jiřím Grygarem. V té době „frčel“ Armagedon a Drtivý dopad. tak se na to téma dost diskutovalo. Podle pana Grygara asteroidy nejsou nebezpečné. Větší nebezpečí přináší náhlé GAMA záblesk…do vzdálenosti cc 35 Ly sterilizace povrchu Planety minimálně do hloubky 500m to by byl mazec. Uvidíme co nam chystá Alfa Oriona – Betelgeuze :-) bude super nova nebo nebude … Přeci jen 800 Ly je za humny a no raději nemyslet….to mi jde….nemyslet ….:-)))))

    • Tom

     uaaaa hrůza, když si po sobě čtu ty přízpěvky…. běda běda mi….