Bylo zjištěno místo, odkud přiletěl Čeljabinský meteorit

9
867

Vesmírné těleso, které vybuchlo v pátek 15. února nad Uralem, nemělo nic společného se 40metrovým asteroidem 2012 DA14, který kolem naší planety prolétl ten samý den ve večerních hodinách. Ten se k Zemi přiblížil od jihu a odlétl směrem na sever, zatímco Čeljabinský meteorit letěl opačným směrem.

Finští vědci z projektu KAIRA upřesnili místo jeho původu. Meteorit přilétl ze souhvězdí Pegase, které je vzdáleno 150 světelných let. Sílu jeho výbuchu odhadují vědci z NASA na 470 kilotun TNT, hmotnost tělesa dosahovala 7000 až 10 000 t, velikost mezi 15 až 17 m.

Čeljabinský meteorit je tak druhým největším kosmickým tělesem, jež za celou dobu pozorování dopadlo na Zemi. Na prvním místě zůstává Tunguzský meteorit, který explodoval nad Sibiří v červnu 1908.

Chronologie události na Urale podle údajů pozorovatelské sítě Rosgidromet:

 • FFS

  Ten šutr přiletěl z Klendatu.

 • Guliver

  Pegas hodil bobek na Zemi.

 • kamaka

  Jinak meteorit má už rodokmen. To znamená, že už byla určena jeho původní dráha ve sluneční soustavě (ta modrá elipsa). Těleso vstoupilo do atmosféry rychlostí 18 km/s pod úhlem 20 stupňů. Nad Čeljabinskem se začalo rozpadat ve výšce 15-25 km.

  • Tom

   neuvěřitelné…….:-)

   • Mat

    No ono to není tak jak si to představujete… Apophis je planetka, která dosud stále obíhá okolo Slunce. Po jejím objevu a následném pozorování byla ze změn jeho polohy vůči hvězdnému pozadí vypočítána dráha, která byla zpřesňována dalšími následnými pozorováními, aby se co nejvíce zmenšila nejistota jeho dráhy a posoudila se možnost konce jeho putování na povrchu naší rodné hroudy ;-). A protože tu to riziko bylo, dostalo se mu zvláštní pozornosti.

    Jiné je to ale u meteoritů,o kterých nikdo nevěděl. Jejich dráha se počítá z dráhy při průletu atmosférou a je na to potřeba pozorování z minimálně 2 různých stanovišť. A jde to i u mnohem menších meteoroidů, než ten, co přiletěl do Ruska.

    • Tom

     Naprostý souhlas…. :-) uznávám, že Apophis byl v tom to případě poněkud přehnaný výstřelek… :-) To o čem mluvíš je nalezení dopadu po průletem atmosférou. pokud nějaký je, ten dopad. Myslím že obráceně to, až tak exaktně dopočítat nejde, možná jakž takž ten směr. Ale dráha nebo přesněji trajektorie nikoliv.

     • kamaka

      Tome v zásadě je to tak, jak říká Mat. Jinak seriál „Zlaté století astronomie“ šestá část „Meteority s rodokmenem“. Pravda, je už 13 let starý ale zrovna ten díl o meteoritech na své aktuálnosti nic nestratil. Samozřejmě je tam také postup, jak se dojde k té původní dráze toho tělesa ve sluneční soustavě. Doporučuji.:-)

  • Tom

   takhle to hodně zkresluje, obrázek z řekněme nárysu by nebyl? jak to dohledali? u tohoto tělesa byla dráha známa 40 vteřin před vstupem do atmosféry? Jen dráha Apophise se zkoumala a dohledávala asi půl roku

 • kamaka

  Ježišikriste to je zase článek. Meteorit přilétl ZE souhvězdí Pegase, co je to za blbost? Když tak už, že meteorit přilétl ve směru od souhvězdí Pegase. A udávat vzdálenost SOUHVĚZDÍ je pěkná pitomost!