Další konec světa je plánován na 16. březen 2880

12
1951

Velké riziko pro naše potomky představuje asteroid 1950 DA, který byl objeven už 23. února 1950. Možnost, že za osm století zpustoší Zemi, je totiž podle americké NASA nebývale vysoká.

Těleso bylo pozorováno také v letech 2000 a 2001. Tehdy se ho podařilo vyfotografovat astronomům z observatoře Arecibo v Portoriku. Asteroid je téměř kulatý a v průměru měří něco přes kilometr. Nyní v NASA spočítali, zda může naši planetu ohrozit. Pravděpodobnost katastrofy určili jako 1 : 300, což znamená dvakrát vyšší riziko, než může způsobit jakékoli dosud známé nebeské těleso.

K osudnému přiblížení má dojít 16. března 2880. Současný scénář předpokládá, že asteroid s největší pravděpodobností dopadne do Atlantského pobřeží u východního pobřeží USA.  Ameriku podle všeho spláchne vlna vysoká 174 m. Předpokládaná síla výbuchu dosáhne téměř 45 tisíc megatun TNT, což je násobek několika desítek tisíc hirošimských bomb.

Tsunami ale nebude to jediné, čemu budou naši prapotomci čelit. Podle počítačového modelu, který vytvořili norští vědci z univerzity v Oslu, vyvolá dopad tělesa rázovou vlnu nebývalé intenzity, která zničí vše, co jí přijde do cesty. Vlivem exploze se do atmosféry dostane velké množství pevných látek, které způsobí tzv. nukleární zimu. Nicméně osud naší planety se podaří určit přesněji po roce 2032, kdy se nebezpečný asteroid dostane do radarového dosahu.

Zdroj: kp.ru

 • Ela

  To už nebude nikoho bolet. Do té doby lidi planetu totálně zdevastují a pochcípou jako mouchy.

  • Tom

   třeba vyhraje strana melounů…….teda zelených,

 • Kuba

  Do té doby budeme tak technologicky vyspělí, že z toho tělesa stihneme vytěžit nerostné suroviny a buď ho zničíme, nebo ho odkloníme… Koukejte kam až do předu máme teď plány.. Ty budou realizovatelné do 20ti let. A dalších 850 let hraje jen pro nás…

  • Tom

   nebo hraje proti nám, plány je jedna věc realizace druhá, někdo to musí zacvakat, lidi neslyší na to, že by se měl rozšiřovat základní výzkum oni tak nějak nevědí ani co základní výzkum je.

  • FFS

   Teorie warpovýho pohonu je taky až primitivně jednoduchá. Ale uvést ji do praxe. :P

 • dominik

  splachne vlna vysoka 174m ? nie je to nejak malo ? :)

 • honzisko

  V roce 2880 na zemi žádnej život nebude…lidi se zahubí do té doby sami. Nebo zemi opustí…800 let technologického vývoje je dlouhá doba…stačí se zamyslet nad technickým pokrokem za 20 let :-)

  • Tom

   za 20 let bez války, mimochodem máme bambilionkrát lepší techniku než měl Spartakus a přesto nedokážem předpovědět počasí po celý rok na dva dny dopředu.
   877 let je nic, dovedu si představit, že se za tu dobu vůbec nic nezmění, přesto, že se člověk vyvíjí, lidstvo zůstane stejný, je stejný už 10-20 tisíc let tak proč by mělo být nebo nemělo být vůbec za 877

   • FFS

    Tak musíš ale uvažovat, že je to PŘEDPOVĚĎ. Čili úroveň stejná, jako u astrologie, ezoteriky a dalších bazmeků, i se všemi přístroji. Spíš bych to nazval „snaha o co nejpravděpodobnější klimatickou situaci. :)

  • chuj01

   s tempom akým napreduje technologický a bioinžiniersky vývoj by som povedal že koniec života na zemi hrozí už v najbližších desaťročiach

   • FFS

    Nikoli vývoj bioinženýrství, ale nedostatečná obezřetnost stane se zhoubou.

  • Karolína Bílá

   Článek je o konci světa,ne o konci civilizace. Lidi nejsou svět