ESA se podívá, kdo žije na největším Jupiterově měsíci

8
1156

Evropská kosmická agentura (ESA) připravuje ambiciózní projekt JUICE (JUpiter ICy moon Explorer), jehož cílem jsou Jupiterovy měsíce. Sonda zamíří nejdřív k Europě, poté ke Kallisto a nakonec zůstane na oběžné dráze Ganymedu, jehož povrch bude zkoumat ze vzdálenosti 200 km po dobu devíti měsíců.

Všechny jmenované objekty jsou mimořádně zajímavé. Zejména Ganymed a Europa, pod jejichž ledovou krustou se ukrývají slané oceány. Je proto možné, že v nich existují nějaké formy života. Z tohoto hlediska jsou podle některých astrobiologů dokonce mnohem perspektivnější než Mars.

Ganymed připomíná spíše zmrzlou planetu. Je pokryt tlustým ledovým příkrovem a má atmosféru, která obsahuje kyslík. Jde o vůbec největší měsíc ve sluneční soustavě, s průměrem 5262 km je větší než planeta Merkur. Má také vlastní magnetické pole a kovové jádro, což zvyšuje jeho podobnost s planetami. Ostatně kdyby obíhal kolem Slunce místo okolo Jupitera, byl by považován za plnohodnotnou planetu, a pokud by jeho oběžná dráha ležela v „teplejší“ zóně, šlo by navíc o typickou vodní planetu. Hloubka jeho oceánu se odhaduje na 600 km. Podpovrchový oceán na Europě je mělčí, přibližně 100 km.

Ledové povrchy obou těles, Ganymeda a Europy, jsou protkány prasklinami a trhlinami, které vznikly pravděpodobně popraskáním ledové kůry v důsledku série erupcí teplejšího ledu směrem k povrchu. „JUICE nám pomůže objasnit, jak se formovaly plynné giganty a jejich měsíce. Zjistíme také, zda jsou tyto měsíce vhodné pro vznik života,“ uvedla ve zprávě ESA. Na výsledky si ale budeme muset počkat. Start sondy je naplánován na rok 2022 a k cíli dorazí v roce 2030.

Zdroj: kp.ru

 • mat

  Na Europu je vám vstup zapovězen (citace Vesmírné odysey) …. ;)

 • V naší sluneční soustavě je obydlena pouze Země…

  • Peam

   Jak to můžeš vědět? :)

   • kamaka

    Protože v rámci sluneční soustavy vykazuje obyvatelnost zatím jenom Země. Tohleto se zjistilo pomocí automatických sond v rámci průzkumu těles sluneční soustavy. Zatím!!

    • Tom

     tady bych to poněkud rozvedl. Obyvatelnost myšlena dle našich měřítek, dle naší biochemie, dle naší fyziky. Dříve se taky „vědělo“ že bakterie nepřežijí bod varu nebo kosmické záření. Co se týče obyvatelnosti naší sluneční soustavy je to velký krok do neznáma. Pokud vím tak detektor života na sondě Cassini detekoval před průletem nad zemí život 0. :-) Co se týče detekčních metod je naše planeta obydlena hmyzem a viry. až další výrazně menší skupina jsou obratlovci. A kdo by se chtěl bavit s mouchou nebo komárem, že :-))) Vše závisí na tom jaký život vlastně hledáme. pokud inteligentní, můžou nám uniknout celkem roztomilí tvorové. To, že jsme nic jako lidstvo do teď nenašli bude zřejmě způsobeno špatnou definicí života. Ta definice sice funguje na inerciální vztažné soustavě Země, ale mimo…….. :-))) čím víc toho víme tím víc zjišťujeme jak jsme byli před lety naivní…… čas ukáže, jak jsme na tom teď.

     • mat

      Napadlo mne co řekl Stephen Hawking :“Mimozemský život by jsme NEMĚLI hledat!“

      • Tom

       To je věcí co by jsme neměli …. Jsou věci, které jsou nevyhnutelné. Prakticky říkáš: NIKDY jsme neměli objevit sirky….. :-D

 • Marek

  Sonda NASA – Juno dorazi k Jupiteru „uz“ za 4 roky. Bohuzel se bude venovat jenom Jupiteru.

  Zajimavejsi ale asi bude mise New Horizons k Plutu, jeho mesicum a telesum v Kuiperovu pasu v roce 2015. Pokud se vse podari, tak se muzeme tesit na pekne snimky povrchu a … mozna jeste neco navic. Osobne se tesim hlavne na Kuiperuv pas. :D