5
Publikováno 6.5.2012 od Ivo Rozehnal v rubrice Věda a technika
 
 

ESA se podívá, kdo žije na největším Jupiterově měsíci

ganymede
ganymede

Evropská kosmická agentura (ESA) připravuje ambiciózní projekt JUICE (JUpiter ICy moon Explorer), jehož cílem jsou Jupiterovy měsíce. Sonda zamíří nejdřív k Europě, poté ke Kallisto a nakonec zůstane na oběžné dráze Ganymedu, jehož povrch bude zkoumat ze vzdálenosti 200 km po dobu devíti měsíců.

Všechny jmenované objekty jsou mimořádně zajímavé. Zejména Ganymed a Europa, pod jejichž ledovou krustou se ukrývají slané oceány. Je proto možné, že v nich existují nějaké formy života. Z tohoto hlediska jsou podle některých astrobiologů dokonce mnohem perspektivnější než Mars.

Ganymed připomíná spíše zmrzlou planetu. Je pokryt tlustým ledovým příkrovem a má atmosféru, která obsahuje kyslík. Jde o vůbec největší měsíc ve sluneční soustavě, s průměrem 5262 km je větší než planeta Merkur. Má také vlastní magnetické pole a kovové jádro, což zvyšuje jeho podobnost s planetami. Ostatně kdyby obíhal kolem Slunce místo okolo Jupitera, byl by považován za plnohodnotnou planetu, a pokud by jeho oběžná dráha ležela v „teplejší“ zóně, šlo by navíc o typickou vodní planetu. Hloubka jeho oceánu se odhaduje na 600 km. Podpovrchový oceán na Europě je mělčí, přibližně 100 km.

Ledové povrchy obou těles, Ganymeda a Europy, jsou protkány prasklinami a trhlinami, které vznikly pravděpodobně popraskáním ledové kůry v důsledku série erupcí teplejšího ledu směrem k povrchu. „JUICE nám pomůže objasnit, jak se formovaly plynné giganty a jejich měsíce. Zjistíme také, zda jsou tyto měsíce vhodné pro vznik života,“ uvedla ve zprávě ESA. Na výsledky si ale budeme muset počkat. Start sondy je naplánován na rok 2022 a k cíli dorazí v roce 2030.

Zdroj: kp.ru


Ivo Rozehnal

 
Publicista na volné noze. Sám o sobě říká, že je tak trochu mimo, takže ho zajímá vše, co nebylo dosud uspokojivě vysvětleno. Je také největším fanouškem ProcProto.cz.