Jak si poradit s asteroidem Apophis? Řešením je „gravitační traktor“

11
794

V pátek 13. dubna 2029 ve 4.36 ráno greenwichského času protne planetka Apophis oběžnou dráhu Měsíce a přiblíží se k Zemi na vzdálenost 38 tisíc kilometrů. Není vyloučeno, že přesně o sedm let později do Země narazí. K tomu dojde v případě, že se v dubnu 2029 dostane při průletu do gravitační „klíčové dírky“, pásu širokého jeden kilometr, kdy zemská gravitace definitivně ovlivní její dráhu.

[pullquote_right]Pokud dopadne na Zemi – a padalo by rychlostí 16 km/s – bude to, jako kdyby na ni dopadlo 65 tisíc atomových bomb.[/pullquote_right]

„Těleso o hmotnosti 50 miliónů tun a s průměrem 320 metrů by představovalo skutečnou hrozbu. Pokud dopadne na Zemi – a padalo by rychlostí 16 km/s – bude to, jako kdyby na ni dopadlo 65 tisíc atomových bomb,“ upozornil šéf ruského Státního astronomického institutu Michail Prochorov. Jeho kolegové začali hledat způsoby, jak možné apokalypse zabránit. Uvažovalo se o instalaci raketového motoru na povrch Apophisu, jiní navrhovali čelní náraz, další jadernou nálož – to vše s cílem odklonit asteroid z potenciálně nebezpečné dráhy. Podle názoru některých odborníků nemají tyto plány šanci uspět, protože planetka je příliš velká. Řešením by ale mohl být tzv. gravitační traktor. Ten by se navedl do blízkosti Apophisu, ale na jeho povrch nedosedne – pouze se ho působením vlastní gravitace pokusí vychýlit z dráhy.

Pokud se o něco takového nepokusíme, těleso se může 13. 4. 2036 srazit se Zemí. Podle současných propočtů by k tomu došlo v 50km pásu, který vede přes Rusko, Jižní Ameriku a Atlantský oceán. Jestliže Apophis spadne do obydlené oblasti, půjde o katastrofu nevídaných rozměrů. I v případě, že dopadne do oceánu, půjde o zničující úder. Impakt vytvoří 3 km hluboký a 8 km široký kráter, ze kterého se do všech směrů začnou šířit 20 m vysoké vlny tsunami. Ty pak smetou všechna pobřežní města, která jim budou stát v cestě. Nepřítele je třeba poznat „tváří v tvář“, dokud je čas. Rusové proto navrhují vyslat k Apophisu gravitační traktor už v roce 2020.

Zdroj: utro.ru

 • iv

  Tom, uz si sa dival do zrkadla? Asi nie inac by si sa sam zrusil. Sebavedomie I.Maigu je proti tvojmu komplex menejcennosti ak vobec rozumies tomu co tu pisem

  • Tom

   netusim co je zrkadlo :-) já mám komplex více cennosti. ani zbla netuším co píšeš a proč furt měníš nicky ? :-))))

 • kamaka

  Ano gravitační traktor je elegantní řešení ale v případě Apophise nas jeho odklonění bohužel není moc času.

  • Tom

   aby se z odklonění nestalo přiklonění. Já bych to přeci jen nechal na nebeský mechanice. klíčová dirka rozhodne pak se uvidí. Teorie chaosu nám praví, že nemůžeme předvídat další vývoj. Pro komplikovanost systému. Nedokážem určit počasí na 8 hodin dopředu ale víme jak se bude chovat 320m šutr ovlivněn gravitačním prakem. Nějak se mi to nezamlouvá králi Jelimáne.

   • kamaka

    No právě, projde-li Apophis klíčovou dírkou aplikace gravitačního traktoru jeho impaktu na Zemi už nezabrání, a bude vymalováno.

    • Tom

     Zajímavé a jak poznáme že tou dirkou neprojde když ho nenecháme minout… problém je, že se neví trajektorie Apophisu a neví se kde je ta klíčová dirka. Kličová dirka v tom to směru je abstraktní pojem. vše do sebe zapadne po tomto hypotetickém průletu. Stojíš na kolejích a nevíš z jaké strany pojede vlak ale víš, že když mine určitý bod o kterém nevíš kde leží máš ještě nějaký čas nějakým způsobem reagovat uhnout nebo lehnout. A nebo vsadíš na to že vlak jede z téhle strany a klíčová dirka je tam to a uděláš proto aby tě minul tohle to a ono to vyjde. Jenže taky nemusí. Prostě je málo informací.
     v tuto chvili nás spíš ohrožuje 2011 AG5 a
     2007 VK184

     • Korytnatec Obrovský

      Ty jsi ale ťunťa1234, viď?

      • Tom

       UFFFF jo jsem to víš, že jo :-)))

     • Muerte

      Hm něco na tom bude. Je pravda, že podle teorie by nás měl zasáhnou až na cestě zpátky ale do té doby se mu teoreticky může něco postavit do cesty co ho ovlivní a změní jeho trajektorii

 • Muerte

  to jsou vyhlídky na budoucnost

  • Tom

   v klidu jsou i horší věci….kam .. jsem ..to jen.. dal, tssccc to … jsem teda…kde to může být …ja se z toho zblázním :-)))