Kam zmizela pátá obří planeta?

6
1113

Sluneční soustava má čtyři obří planety – Jupiter, Saturn, Neptun a Uran. A kdysi tu byla i pátá, tvrdí David Nesvorný ze Southwest Research Institute v texaském San Antoniu. Počítačovou simulací zjistil, že se čtyřmi obřími planetami by pravděpodobnost vzniku naší sluneční soustavy v její současné podobě byla jen 2,5%.

V rané sluneční soustavě vládla velká nestabilita. Některá menší tělesa putovala za oběžnou dráhu Neptunu, kde z nich později vznikl Kuiperův pás, jiná se zase dostávala blíž ke Slunci a na své cestě bombardovala terestrické planety i náš Měsíc. Oběžnou dráhu měnily i planety včetně Jupitera. Tento plynný obr vznikl původně ve větší vzdálenosti od Slunce, než ve které dnes obíhá, o čemž svědčí mj. jeho chemické složení. A právě s „přemísťováním“ Jupiteru nastal problém. Pokud by svou polohu měnil zvolna, jeho gravitace by narušila stabilitu Země, takže ta by se srazila s Marsem nebo s Venuší.

„Kolegy napadl chytrý způsob, jak se tomuto problému vyhnout,“ citoval astronoma deník Segodnya. „Kdyby Jupiter změnil svou polohu rychlým ´skokem´, dráhy terestrických planet by zůstaly zachovány.“ Jenže při simulaci této modelové situace se zjistilo, že Jupiterův „skok“ by ze sluneční soustavy vymrštil Uran nebo Neptun. Nesvorný proto do scénáře dosadil pátou obří planetu o hmotnosti Uranu či Neptunu a vše najednou sedělo, jak má. Kam ale pátý obr zmizel? Planeta mohla uletět kamkoli do vesmíru – bludné planety, odvržené od svých hvězd, nejsou ve vesmíru výjimkou.

Za zmínku také stojí, že astronomové John Matese a Daniel Whitmire z University of Louisiana předpokládají, že v Oortově mračnu za hranicemi sluneční soustavy se „ukrývá“ nějaký mimořádně masivní plynný objekt, který může být i pětkrát větší než Jupiter. Že by šlo o hledanou pátou obří planetu? Vzhledem k předpokládané velikosti hypotetické planety asi jen stěží. Navíc není vyloučeno, že toto těleso, které astronomové nazvali Tyche, vzniklo původně u jiné hvězdy. Kdo ale ví, jaká jiná překvapení se v Oortově mračnu ukrývají?

Zdroje: segodnya.ua, kp.ru

 • Mat

  Toto je stále jen teorie, jeden z mnoha výsledků různých simulací. Ano, mohla zde být další velká planeta, která byla v počátečním „zmatku“ gravitačně vypuzena. Ale pokud jednou dostala únikovou rychlost, už se nemůže vrátit, to prostě nejde (např. padající hrnek se sám od sebe nezačne vracet zpět na stůl). Všechna tělesa působí na ta ostatní gravitací – pokud by ta planeta byla vymrštěna jen na eliptickou dráhu a tím pádem by začala křížit dráhy ostatních planet, při každém návratu by gravitačně ovlivňovala ostatní planety = měnila by jejich dráhy, některým víc, některým míň a tím pádem by vznikaly další a další nestabilyty a byly by postupně vymršťovány ty méně hmotné planety (=Země a spol.). V takové soustavě můžeme rychle zapomenout na planety obíhající téměř po kružnici (život na Zemi by díky velké nestabilitě její dráhy nebyl možný už od dávných dob vzniku sluneční soustavy).

  • Tom

   hezky pěkně

 • Endaria

  súhlasím z komentami….podˇa mňa je to Nibiru…

 • Patrik IX

  Zdá se mi, že to může být Nibiru. Jak náš prý varovali Zeťané

 • Myslím, že nebudu jediný komu tato podlouhlá orbita připomíná trasu legendární planety Nibiru ;)