Klid před bouří? Na Slunci se děje něco podivného

6
808

Letošek měl být rokem slunečního maxima, tedy období největší aktivity ve slunečním cyklu, kdy se na povrchu naší hvězdy vyskytuje nejvíc skvrn. Jenže nic takového se neděje. Nejnovější snímky Slunce navíc ukazují, že na něm dochází i k nízkému počtu erupcí. Přitom právě v tomto období by k nim mělo docházet prakticky neustále.

„Celkově lze říct, že očekávané hodnoty jsou na velmi nízké úrovni,“ uvádí zpráva NASA. Sluneční cyklus trvá průměrně 11,5 roku. K poslednímu slunečnímu maximu došlo v roce 2000, to následující očekávali astronomové mezi lednem a květnem letošního roku. V roce 2006 upozornili, že by mělo být vůbec největší za poslední dvě století.

Zdroj: oko-planet.su

 • FFS

  To neni přeci nic zvláštního. Slunce existuje miliardy let a nějaký měsíční zpoždění je z hlediska této doby jako mrknutí.

 • kamaka

  Klid před bouří?…. stejně tak by nadpis článku mohl znít: Čeká nás dlouhé období minima sluneční činnosti? (a tím i malá doba ledová?) V minulosti k tomu už došlo např. od poloviny sedmnáctého a začátkem osmnáctého století bylo dlouhé sedmdesátileté období, kdy se na Slunci skvrny téměř nevyskytovaly. To období je tzv. Mauderovo minimum. Samozřejmě to mělo vliv na podnebí, které v tom časovém rozmezí bylo výrazně chladnější.

 • Vladimír

  „Our sun is dying“ (Film Sunshine:)

  • martin suchodol

   take me to prvne napadlo a nezbyva doufat nez ze to tak neni

  • to bol ale super film :) aj hudba v nom

   • Vladimír

    Jojo hudba i samotný film super, kéž by se nám naskytl v realitě pohled na slunce z takové blízkosti:)