Kolem Slunce obíhá kovové jádro dávno mrtvé planety

8
1036

Nejspíš jste už také slyšeli o tom, že NASA chce v příštích letech vyslat sondu k některému z asteroidů. „Ale proč zkoumat obyčejnou planetku, když přímo nad našimi hlavami obíhá kovové jádro dávno zaniklé planety?“ ptá se odbornice na zemský magnetismus z Carnegie Institution ve Washingtonu Linda Elkins-Tanton, která na sjezdu Americké geofyzikální společnosti navrhla, že mise by měla směřovat k tělesu 16 Psyche. To se svou strukturou podobá zemskému jádru, ale jeho měkčí vrstvy byly zničeny dopady jiných planetek.

Pokud bylo toto kovové jádro někdy v minulosti skutečně roztavené, pak musí mít silné magnetické vlastnosti, což se musí vzít v úvahu i při konstrukci vesmírné sondy. „Mise na 16 Psyche je jediný možný způsob, jak prozkoumat jádro jiné planety,“ řekla Linda Elkins-Tanton. „Můžeme se dozvědět o stavbě planet z dob počátků sluneční soustavy jedinečným způsobem, který se už nikdy nebude opakovat.“ 

 • condor oil rus energie univers

  jsme tady svete a vedci co dostavate vlny mysleni z pokoleni od vedcu z vaseho oboru a profesionality a verime to co se ukazuje tady na zemi ,budeme pomahat aby to nebylo

  • Tom

   to je silný čaj viď? prsty ti zaostávají za mozkem asi o 2-3minuty proto to nedává smysl :-.))

 • FFS

  To už je let dozadu, co jsem slyšel něco o tom, že snad ještě v bližší vzdálenosti, než Merkur byla planeta, která ovšem byla zničena právě díky oný blízkosti. Neni to ona?

  • Mat

   Ano, opravdu dřív existovala domněnka, že existuje ještě jedna planeta blíže než Merkur. Její jméno je/bylo Vulkán. Její existence byla vyvrácena, chcete-li „nepotvrzena“ (nikdo netvrdil, že skutečně existuje), už dávno, stejně jako domnělý měsíc Venuše. Po vzniku Slunce zde existovaly tisíce planetosimál a také (proto)planet bylo více. V podstatě drtivá většina asteroidů jsou rozbité pozůstatky planetosimál a protoplanet. Jen některé velké (např. Ceres, Vesta, Pallas…) jsou původní protoplanety. I když i tato tělesa se nedochovla do dnešních dnů bez ztráty kytičky. Např. Vesta je jádro jedné takové protoplanety, která prodělala diferenciaci a poté byla většina tělesa rozbita při impaktech jiných těles. Železné asteroidy jsou fragmenty jader protoplanet, které neměly to štěstí a nepřežily do dnešních dnů (resp. zanikly záhy po svém vzniku). Každý želesný asteroid je pozůstatek po dávno zaniklé „planetě“ nebo odštěpek z dosud existujících zbytků (např. z Vesty).
   Kazy na digitálním čipu jsou jen doménou konspiračních teoretiků, kteří hledají i ho.no na čistém bílém plátně.

   • FFS

    A tak děkuju za vyjasnění. :) A na konspirace srát.

 • http://youtu.be/xE5HqEzOjYM Jo tak kovové jádro mrtvé planety aha ….☻

  • Tom

   rozmáznutý mouchy na čočce? :-)

  • FFS

   Já vim, že to vyzní hnidopišsky, ale proč se vždycky najde někdo tvýho typu? 3:)