Mars chystá budoucím kolonistům množství smrtelných útoků

12
889

S každou novou tiskovou zprávou, které vydává projekt Mars One, se lidstvu přibližuje perspektiva stálé kolonie na rudé planetě. Asi je namístě připomenout, že každý člověk, který na Mars trvale přesídlí, zemře předčasnou a bolestivou smrtí.

Nepříjemná překvapení chystá kolonistům nejen budoucí domov, ale už samotná cesta, při které je třeba počítat s vysokou radiací. Ta během vlastního letu sice nemusí převýšit hodnoty, které jsou pro lidský organismus únosné, ale sluneční erupce může vyřadit z provozu důležité technické přístroje na palubě lodi. Let k Marsu je navíc naplánován na rok 2022, kdy bude Slunce na vrcholu svého 11letého cyklu.

Na povrchu se pak kolonisté budou muset vyrovnat s tím, že Mars má jen třetinu zemské gravitace a tento faktor může být z dlouhodobé perspektivy smrtící. Celé naše tělo – od srdečního rytmu po stavbu kostí – souvisí s pozemskou gravitací. Pokud se bude muset vyrovnávat s velmi nízkou gravitací, kolonisté budou ztrácet kostní dřeň, srdce jim začne bít nepravidelně a dojde k narušení rovnováhy ve vnitřním uchu. Právě z tohoto důvodu pobývají astronauté na ISS pouze po nezbytně dlouhou dobou. Projevy tzv. vesmírné nemoci nebudou na Marsu sice tak výrazné jako ve stavu mikrogravitace v otevřeném vesmíru, ale z dlouhodobého hlediska povedou k velkým zdravotním potížím.

Je tu také problém se zajištěním životně důležitých potřeb. Zásobovací mise k rudé planetě budou stát miliardy dolarů, a pokud se z nějakého důvodu opozdí, může kolonistům dojít vzduch, voda nebo potraviny. Předpokládá se, že marťanská kolonie bude soběstačná, ale stačí jedna větší neúroda a jejím důsledkem bude fatální nedostatek kyslíku, který měly rostliny vyrábět.

 • jikra

  Tak třeba zjistěj, že už tam dávno někdo bydlí. Stejně jako to zjistil Kolumbus.

 • FFS

  Ten nadpis je jak námět pro Mártyho frky. :P
  Furt myslim, že je zbytečný tam bez dostatečný technologie někoho posílat.

 • Anonymous

  Nechápu proč je tam musejí posílat v roce 2022. Já bych počkal, až bude lepší technologie.

  • Zeus

   Ono je základ pokroku pustit se do něčeho, co technologicky neovládáme. Lidstvo to dělá pořád. V létání najdeme spoustu příkladů. Na druhou stranu si lidstvo již může dopřát trochu opatrnosti a nejdříve se zdokonalit pomocí rutinních letů na měsíční základny. Takové umírání a nebo ještě hůře zešílení cestovatelů v přímém přenosu nebude dobrou propagací a proto je otázka jestli se výprava uskuteční. A pokud ano bude mít i oběti. Dobrodruhů se vždy najde dost.

   • same shit new bitch reaming

    to je pičovina do roka tam skapú na následky ožiarenia a nedostatku živín lebo pôda na marse neobsahuje veľa látok pre rastliny ľudská posádka tam nemá šancu prežiť a vytvoriť trvalú koloniu zase im ide len o peniaze

    • bob

     napadlo Te ze si tam zeminu povezou svoji??

     • DroidSafgor

      spíš bych to viděl na Hnojivo :)) (nějaké látky na obohacení marsovské zeminy)
      zemina je z hlediska převozu nepraktická (hlavně těžká) :p a to si myslím budou v případě cesty na Mars řešit .. ;)

      • bob

       a nebo:-)

    • DroidSafgor

     :D všichni tam do roka „skapú“ :D VYŘEŠENO! :)))

   • FFS

    Souhlasim. Tohle řikám už delší dobu. Dokud bezpečně nebude fungovat aspoň „kyvadlo“ (nikoli siderické :) ) Země – Měsíc, tak nemá vůbec smysl lítat dál.