Měsíc byl zřejmě kdysi součástí Země

8
975

Nová teorie astronomů z Harvardské univerzity předpokládá, že Měsíc byl kdysi součástí Země a oddělil se od ní v důsledku srážky s obřím vesmírným tělesem. Sarah Stewartová a Matija Cuk v magazínu Science uvedli, že jejich teorie vysvětluje, proč mají Země a Měsíc podobné složení i chemické procesy.

V době, kdy se zformoval Měsíc, Země rotovala mnohem rychleji a den na ní trval pouze dvě nebo tři hodiny. Mohutný impakt vyvrhl dostatečně velké množství zemského materiálu, ze kterého se vytvořil Měsíc.

Teprve po vzniku Měsíce se rotace Země zpomalila díky vzájemné gravitační interakci mezi Měsícem, Zemí a Sluncem. Oba vědci připomínají, že jejich teorie se liší od doposud převládajícího názoru, podle kterého se Měsíc zformoval z materiálu obřího tělesa, které narazilo do Země.

Čtěte dále na ProcProto.cz: Podivné zvuky z hlubin Tichého oceánu

Stewartová je profesorkou planetárních věd na Harvardu a Cuk astronomem a výzkumníkem z institutu SETI, který na Harvardu vede postgraduální výzkum.

Zdroj: Telegraph.co.uk

 • Pingback: Měsíc byl zřejmě kdysi součástí Země()

 • Johan

  Blbost. Mesic je vesmirna lod!

  • kamaka

   A jeje, další Andreas von Rétyi a výplod jeho chorého mozku. To taky obě družice Marsu Fobos a Deimos jsou taky kosmické lodě či základny mimozemšťanů, že jo.

   • creat

    jestli si nepochopil, že si dělá srandu, tak je mi tě hrozně líto

    • kamaka

     Něco mi řeklo, že si Johan srandu nedělá. Protože sám znám některé, co si to po přečtení několika knížek od uvedeného autora skutečně myslí! Ovšem pokud je to tak jak říkáš, pak svá slova beru zpět a Johanovi se tím omlouvám.

    • Muerte

     tak tak vykřičník napovída, že se jedná o ironii :-) jak prosté milý Watsone :-D

     • chargy

      a co by tam měl dát? smajlíka, kterého dneska cpou všichni za každou větu, takže už úplně ztratil svůj původní význam??

      • Muerte

       Nechápu tvůj komentář, absolutně nevím co si tím chtěl říci :-D. Píšu, že vykřičník na konci věty napovídá, že se jedná o ironii. To se učí na základní škole a zároveň tím komentářem reaguji na kamaku. Takže buď sem úplně blbej a nechápu a nebo je chyba jinde