Měsíc jako mimozemská základna?

6
1741
Mnozí specialisté přitom tvrdí, že videotechnika poslaná na Měsíc k dokumentaci tak významné události, jakou bylo přistání prvního člověka, byla ve skutečnosti mnohem kvalitnější.

V zápisech z 9. – 10. století př. n. l. z dob čínské dynastie Čou nechybí podrobné popisy hvězdného nebe. Ani jeden z nich ale nezmiňuje existenci Měsíce. Někteří záhadologové se proto domnívají, že tou dobou Země svého souputníka ještě neměla a do souvislosti s jeho objevením dávají i legendu potopě světa. A pak jsou tu ještě ufologové, kteří tvrdí, že právě poté, co se u Země objevil Měsíc, začaly naši planetu navštěvovat záhadné bytosti z vesmíru. Hypotézu podle nich potvrzují i starobylé mayské rytiny, zobrazující lidi v nezvyklých oděvech, kteří se spouštějí z Měsíce.

Existuje údajně zpráva agentury NASA z roku 1968, která informuje o některých anomálních jevech na měsíčním povrchu, mj. o kráterech, které se zničehonic objeví a stejně náhle pak zmizí, dále o záblescích jasného světla či o stínech, jež vrhají neznámé objekty. Ruský astronom Nikolaj Kozyrev pozoroval 3. listopadu 1958 u kráteru Alphonsus neobvyklé červenavé zabarvení a posléze i zjasnění středového vrcholku. Své pozorování stvrdil i spektrogramy, takže právě tento kráter o průměru přes sto kilometrů je dodnes v centru pozornosti ufologů.

[two_third]

Americký astronom Carl Sagan v 60. letech minulého století informoval, že na měsíčním povrchu byly objeveny jeskyně, jejichž velikost a tvar naznačují, že nemusí být přirozeného původu. Existují údajně i svědectví některých astronautů z programu Apollo, kteří na Měsíci registrovali určité anomální jevy. Ufologové měli okamžitě jasno – Měsíc ve skutečnosti funguje jako mimozemská základna. V této souvislosti připomínají objev japonského astronoma Kenzahura Toyody z 29. září 1958. Když studoval měsíční povrch teleskopem, objevil na něm sérii obřích černých písmen, která zdánlivě dávala dohromady slova PYAX a JWA. Nikdo dodnes netuší, kdo by tam nápis mohl instalovat a jaký byl jeho význam. Písmena vydržela na povrchu několik dnů, poté zmizela.

Také první muž na Měsíci Neil Armstrong spolu s kolegou Buzzem Aldrinem věří, že na Měsíci „něco“ (nebo „někdo“) je. V roce 2006 Aldrin řekl, že při letu Apolla 11 viděli UFO. Na kameru měli také zachytit neznámé obrazce, které viděli na měsíčním povrchu. „Ty jsou ale velké, ani tomu nemůžeme uvěřit!“ hlásili astronauté řídicímu středisku NASA na Floridě.

S odvážnou teorií přišel svého času ruský astrofyzik Josif Šklovskij. Domníval se, že Měsíc může být ve skutečnosti obří nefunkční mimozemské plavidlo. Také oba Marsovy měsíce, Phobos a Deimos, považoval Šklovskij za tělesa umělého původu. Jeho názor, aspoň co se Měsíce týče, rozvinul před časem další ruský radioastronom Alexej Archipov. Podle něj náš souputník slouží mimozemšťanům jako základna, ze které nás mohou nepřetržitě monitorovat.

[/two_third]

[one_third_last]

[divider]

Měsíc plný záhad

[dropcap]L[/dropcap]idé se už od nepaměti pokoušejí zjistit, jak náš souputník vlastně vznikl – zda je „bratrem“, „synem“ nebo „manželem“ naší Země. Existují i teorie, že jde o umělé těleso – v pracích dávných čínských astronomů prý o Měsíci není ani zmínky a není ani vyobrazen ve starověkých hvězdných mapách. Více se dozvíte v našem starším článku „Měsíc plný záhad“

[/one_third_last]

Milovníci záhad tedy vědí své, ale zcela jasno nemají ani někteří renomovaní vědci. Mnozí z nich se domnívají, že americká a ruská oficiální místa nám o Měsíci neříkají úplnou pravdu. Existuje několik přísně střežených snímků, které podporují ty nejfantastičtější teorie. Na Měsíci se prý dochovala řada neuvěřitelných staveb a hlavní mimozemská základna je údajně ukryta před našimi zraky na jeho odvrácené straně.

Zdroj: tainy.net

 • Danny: To neni o vire, ale o ignorovani faktu (samozrejme ve prospech techle blabolu, kterym nekteri zabednenci budou verit, protoze to je preci tak divny, ze to musi byt pravda).

  Dovolim si malou par prikladu demenci uvedenych v tomto clanku:
  1) Mesic se tu objevil az potom, co o nem cinane v 10. stoleti p n l nepsali jako o hvezde – mozna to bude tim, ze jiz stari cinane vedeli, ze to neni hvezda. Predevsim ale to nejak nesedi s existenci lunarnich meteoritu, ktere na Zemi dopadly poslednich cca 100 000 let a ktere zrejme vystrelil do prostoru dopad vetsiho telesa na povrch mesice radove miliony let v minulosti. Nebo je to nejaky ufounsky doubletrik?

  2) Krater Alphonsus je kvuli stredovemu vrcholu a tmavemu zbarveni stredem zajmu ufologu – ano, to je mozne, otazka zni, proc? Krateru se stredovym vrcholem neni zrovna malo a asi nejzahadnejsi na krateru je, jestli vznikl impaktem telesa z nejakeho tmavsiho materialu, nebo vulkanickou cinnosti. Tomu druhemu by nasvedcovala nepotvrzena pozorovani naznacujici unik plynu (a opravdu to nemusi byt tim, ze si ufouni chteli vyvetrat)

  3) V této souvislosti připomínají objev japonského astronoma Kenzahura Toyody z 29. září 1958. Když studoval měsíční povrch teleskopem, objevil na něm sérii obřích černých písmen, která zdánlivě dávala dohromady slova PYAX a JWA. Nikdo dodnes netuší, kdo by tam nápis mohl instalovat a jaký byl jeho význam. Písmena vydržela na povrchu několik dnů, poté zmizela.
  Neni nezajimave, ze jmeno tohoto astronoma nelze najit na internetu nikde jinde, nez na techto strankach (predpokladam tedy, ze autor clanku pana Toyodu osobne zna a ten mu toto tajemstvi sdelil jako prvnimu na svete). Mimo to, ze je ponekud zvlastni, ze by si ukazu nikdo jiny behem par dni nevsiml, tak je znamo, ze napis vytvoril inzenyr Farin, hrdina romanu J. M. Trosky (viz.: http://pasky.or.cz/cp/Troska_Jan_Matzal-Kapitan_Nemo_1-Nemova_rise.html). Samozrejme, Troskova fantazie trochu pozmenila „pravdu“ a v jeho podani napis na mesici zustal nastalo :)

  Coz, mimochodem, naznacuje i puvod dalsich zarucenych informaci, jako treba „určité anomální jevy“, ktere registrovali astronauti a ktere byly zrejme tak anomalni a urcite, ze se ani nedaji popsat.

  Abych to shrnul, clanek je z casti vycucan z prstu samotneho autora, z casti opsan z jinych podobne fundovanych zdroju.

  Jakub Kunes: pokud je vas web prevazne o zahadach, mozna byste mohli zvazit, jestli neni podtitulek „Magazin o vede a technice“ ponekud zavadejici ;-)

 • Danny

  OnGe: Kvůli tomu že nevěříš to hned nemusí být totální kravina.Aby ses ještě nedivil…spíš my všichni.

 • Jakub Kunes

  Dobry den, to je chyba RS kvuli tagu. Jinak clanek byl uz od zacatku zarazen v rubrice „Zahady“. A o tom nas web prevazne je…

 • Hezke odpoledne, chtel bych se zeptat, proc ma clanek stitek „astronomie“, kdyz s astronomii ma spolecneho asi tolik, jako Jacksonuv slavny moonwalk (ten ma v nazvu take mesic)? Stitky jako „Vesmirni lide“, „Hoax“ nebo „Totalni kraviny“ by byly dle meho daleko trefnejsi.

 • Ivo

  Ahoj Josefe,
  děkuji za komentář. O Měsíci se občas objeví zajímavé věci,mě osobně překvapilo to,co na něm objevili astronomové Kozyrev a Toyoda. Kdo ví, co všechno ještě vypluje na jeho povrch :-) Jinak Měsíc se otáčí, ale stejně jako Země, takže nám pořád ukazuje svou jednu tvář.
  Měj se, Ivo.

 • Josef

  Ahoj kluci. Taky jsem někde četl,že krátery na měsíci,dosahují stejné hloubky. Jakoby tělesa,která je vytvořila, narazila na pevný obal. Další teorie je,že je to uměle vytvořené zrcadlo. Nebo je to temná hvězda? O které nevíme zhola nic.Co se nachází na odvrácené straně? Jsem panic na astronomii, ale proč se měsíc neotáčí? Předem děkuji za nášup kritiky :-)