Měsíc se brzy zazelená

9
692

Nový experiment NASA má prověřit, zda budoucí kolonizátoři Měsíce mohou být soběstační při pěstování zemědělských plodin. Ve speciálních hliníkových kapslích na něj budou dopraveny některé druhy zeleniny a rostlin, mj. tuřín, slunečnice a bazalka, které budou vybaveny vším, co potřebují ke svému růstu.

Jednou z rostlin bude také huseníček rolní, kterému vědci říkají „pokusné botanické morče“. Pro svůj drobný vzrůst, rychlý životní cyklus, dostupnost v mnoha mutacích a na rostliny poměrně malý genom se stal významnou modelovou rostlinou napomáhající pochopit biologii rostlin na molekulární úrovni.

Rostliny na Měsíci pobudou 5 až 10 dnů. Semena a sazenice budou chráněny před měsíčním prachem, vodu i vzduch budou čerpat ze speciálních modulů. Plán počítá s využitím přirozeného světla, tedy toho, které dopadá na Měsíc. Moduly se sazenicemi budou vybaveny senzory a kamerami a všechny snímky se budou okamžitě odesílat na Zemi.

Mise je naplánována na rok 2015. „Rozšíření života mimo vlastní planetu zásadním způsobem změní naše vnímání toho, co je možné,“ řekl dr. Pete Worden z Amesova výzkumného střediska při NASA. „První snímky rostlin, které vyrostly v jiném světě, budou stejně ikonické jako první lidské stopy na Měsíci.“

Zdroj: Forbes

 • Tom

  Mam to, mam to. Na měsíci bude legální pestirna marusky :-D a potřebují testnout zda to jde.

  • wikx

   proc myslis ze byl zatah na growshopy.. :D

 • Mičurin

  Rostlinky neporostou. Tyto pokusy již byly několikrát ověřeny. Vše živé, co má DNA je závislé na získávání (výměně) informací z energoinformačního pole planety, pro kterou je DNA určena (s kterou je spojena). Bez tohoto pole život brzy zaniká i v těch viditelně nejideálnějších podmínkách. Chybí mu totiž to nejdůležitější. Země je pro ně neméně důležitá jako Slunce.

  • mykanec

   Prosím pěkně, mohl by někdo vysvětlit co to „energoinformační pole planety“ vlastně je?
   Při hledání jsem našel ještě krásnější výraz „kosmopsychoenergoinformace“. To už mne srazilo do kolen.

   Sbohem rozume.

 • Andre9

  A to budou zdravé rostliny bez rakovinotvorných buněk pro elitu světa. Na zemi se mezitím budou pěstovat s prominutím „sračky“, které zabrání přelidnění.

  • Anonymous

   Začíná to připomínat fašizmus…

   • bob

    a co presne prosimte?