Na Marsu našli „borůvky“

7
658

Unikátní snímky, které na rudé planetě pořídila vozítka Spirit a Opportunity, jsou součástí nové výstavy Smithsonian’s National Air and Space Museum ve Washingtonu. Jsou na nich k vidění mj. „borůvky“, které svědčí o tom, že na Marsu kdysi možná existoval mikrobiální život. Geologové těmto útvarům, s nimiž se můžeme setkat i na Zemi, říkají hematitové konkrece. Vznikají vysrážením minerálů z podzemní vody v propustné hornině v podloží. Chemické reakce vedou ke shlukování nerostů, které vytvářejí usazené kuličky.

na-marsu-nasli-boruvky1

Kromě „borůvek“ zachycují snímky i krátery, duny, prachová oblaka a mnoho dalších zajímavých věcí. Součástí výstavy je i známá fotografie zapadajícího slunce nad obzorem. Při soumraku na Marsu obloha zmodrá, zatímco přes den je v důsledku prachu v atmosféře obvykle narůžovělá. Naproti tomu na Zemi obloha při západu slunce zrůžoví.

Zdroj: DailyMail

 • Luboš Slůně

  Takle sme dělali zdi, a i podlahy!! :) Podlahy se lily z betonu a pak se do nich skládaly kameny nebo kusy mramoru či jinýho drcenýho a zatlačily se do roviny s betonem, ale na stěnách se nechaly ty kameny vystupovat jako je to vidět zde. :) Kdo zná to co tu popisuju, musí to i vidět na tom obrázku. :) A pak se to posype kuličkama. Ha ha ha… no toto je už fakt vrchol, pokud tomuto někdo věří! Přece je jasně vidět ta rovná plocha mezi těma kamenama!!! Jak vyspárovaná!! Děte mi s tím už někam! :) Ale když se vám to líbí, jak vás oblbujou. :) Bavte se. :)

  • Josef Hlaváč

   Proč se tam dávají ty kuličky?

 • Kalich_Hořkosti

  To jsou bobky zmutovaných vesmírných zajíců . Kdo to nepoznal tak je slepej :-D

 • Angelo Michael Angelopulos

  to je zas název článku ty bláho, možná lepší by byly kavijárový tousty :D

  • Zeus

   Blueberris jinak borůvky je semiodborný výraz pro hematitové kuličky. Tak to prostě pojmenovali a proto to nemůže být kaviár.

   • bob

    promin, ale bluebeeris opravdu neexistuje…

    • Zeus

     OK omlouvám se, na předposledním místě chybí e, ale bluebeeris tam opravdu není.