NASA bude pátrat po tajemné planetě Nibiru

37
848

Vědci z NASA se začali zajímat o záhadnou planetu Nibiru, která by podle názorů některých odborníků mohla v blízké budoucnosti výrazně změnit život na Zemi. Mýtická planeta, které se podle sumerských legend periodicky dostává do blízkosti naší Země, tak opět vyvolala zájem vědecké komunity.

V nejzazším koutě našeho vesmíru je totiž opravdu nějaké mimořádně velké těleso, které ovlivňuje dráhy Uranu a Neptuna. Jenže objekt, kterému se přezdívá také Planeta X, je od nás příliš vzdálený, i když jeho existenci poprvé zaregistroval už v roce 1983 satelit IRAS (Infrared Astronomical Satellite). Zatím není známo, zda jde opravdu o planetu, obří kometu či o nějakou protohvězdu. NASA proto navrhuje stavbu speciálního teleskopu, který by po daném tělese systematicky pátral.

Zdroj: coupmedia.org

 • Mat

  Jen by mě zajímalo, co bude s těmi lidmi, co ty bludy vymýšlejí a prezentují (osud.cz, orgonet atd. – všichni co nepřipustí záporné reakce na jejich webech, aby vypadali „věrohodně a zaručeně hlásající prostému lidu utajovanou pravdu“), po jejich magickém datu 21.12.2012… Je dost možné, že dost hysterických lidí propadne panice a něco sobě, nebo svému majetku, udělají.
  Jako například na jednom blogu nějakých puberťaček je článek o Nibiru a jedna z blogerek tam pomalu hystericky obhajuje svůj názor a fantazii a tvrdí, že Nibiru vidí prostým okem na soumračné obloze a ví o ní, že tato planeta je „dál než sluneční soustava“ – jejich čitatelky pak do komentářů veřejně prezentují svůj strach z konce světa letos v prosinci – jedna se dokonce začala znovu bát po přečtení toho článku. Jestli tohle jejich jednání (jejich slovy „názory a fantazie“) není šíření poplašné zprávy, tak potom už nevím, co by tímto deliktem mohlo být…

  • Tom

   dokud si stránky za přístup k „strachu“ nechávají platit nic nám nehrozí. :-)))

  • FFS

   Já doufám, že všichni spáchaj sebevraždu, abych se jim mohl smát. A teenky nejlépe v tom podpořit, dokud se strachy nepoch…

  • NeviM

   hele asi takhle: je spousta lidí, který nejsou schopný uvěřit ničemu nad rámec toho, co znaj z tradičních klasických a „ověřených“ zdrojů vědění, jako je škola, klasický „nezávislý“ (ve skutecnosti statni a policejni) média atd. to jsou lidi jako ty, to je uplne nejhorsi skupina, která ještě nedošla ani do ty intelektualni faze jako tyhle hysterky, co popisujes. Prostě ovce, co přijímaj konzumní zpusob zivota bez vyhrad a jeste meli to stesti, ze jeste nemeli cest poznat jak ve skutecnosti funguje stat atd. a tak si zijou ve svych iluzich a jsou spokojeni a vubec jim nedochazi, v cem asi budou zit jejich potomci, pokud to vsechno nechaj plavat. Ty hysterky maj zas problem, ze uverej prvni kravine, co kde prectou a nejsou schopny rozlisovat pravdu od blbosti, a hledat dalsi a dalsi informace, ktery by jim postupne jejich vidění všeho hodilo do reality, nebo aspon castecne. Ale pořád jsou na tom líp, než lidi jako ty, jsou sice taky dost zmatení atd., ale aspon jsou na spravny ceste a maj mnohem větší naději že to vsechno jednou pochopej a budou mit sanci s tim neco delat, nez lidi jako ty… Jako samozrejme, stranky o kterejch mluvis jsou zase plny opacnejch extremistu kteri zas verej uplne vsemu, co je v rozporu s tradicnim vedenim a podanim sveta jak ho dostavame, ale hodit veskery jejich tohodle typu do jednoho pytle jako bludy muze udelat opravdu jen clovek, ktery ve mne vzbuzuje litost a beznadej…

   • Mat

    No nepamatuju si, že bych ti nabýdl tykání, ale když už jsi začal, tak
    ti budu tykat. Původně jsem chtěl na tvůj příspěvek s dotazem o
    vysvětlení odpovědět, ale po tomhle tvém výstupu mě na to nějak přešla
    chuť… Vidím, že žiješ ve světě konspiračních teorií, které tě zcela
    ovládly a nedokážeš racionálně a kriticky uvažovat. Všichni co nevěří
    absurdním nesmyslům konspirátorů a jím podobným, jejichž hnízdem je
    orgonet a osud jsou tupý blbečci – to znám. „je spousta lidí, který nejsou schopný uvěřit ničemu nad rámec toho, co
    znaj z tradičních klasických a „ověřených“ zdrojů vědění, jako je škola,
    klasický „nezávislý“ (ve skutecnosti statni a policejni) média atd. to
    jsou lidi jako ty, to je uplne nejhorsi skupina, která ještě nedošla ani
    do ty intelektualni faze jako tyhle hysterky, co popisujes.“ – tahle tvoje věta mluví za vše.
    Myslím, že je zbytečné pokoušet se ti něco vysvětlovat, protože ty to stejně nepřijmeš, protože to přijmout chtít nebudeš.
    Nevím,
    kde bereš takovou drzost abys mohl posuzovat můj intelekt, ale řeknu ti
    toto: televizi skoro nesleduju, stejně je tam samý bulvár a vraždy. Vše
    co jsem tu napsal jsem nabyl samostudiem a týká se to naprosto
    triviálních věcí. Jsou věci, které se dají experimentálně ověřit a když
    se teorie experimenty potvrdí, asi bude správná. Ale když orgonet
    napíše, že když si uvážeš smyčku kolem krku a podkopneš si potom židli,
    nic se ti nestane, tak to zkusíš, protože přece nebudeš věřit tomu, co
    ti řekli ve škole o gravitaci, že?
    Je mi tě hodně líto.

    • NeviM

     OK, v první řadě se Ti omlouvám za přehnanou reakci. K tomu tykání, na forech ho pouzivam asi jako skoro kazdej tak nejak automaticky, ale jestli s tim mas problem, klidne Ti muzu vykat ;) Tvoji zaujatost vuci temto webum asi tak nejak chapu, ja jsem asi jeste nemel tu cest precist toho z nich a jejich diskusi tolik jako ty, proto na ne nemam tak radikalni nazor. Kzdopadne tvuj prispevek na me zapusobil, jako ze principialne odsuzujes veskere terorie vcetne vsech i realnych faktu, ktere se obcas na tehhle strankach vyskytujou taky, ne ze ne. To jak tyhle zakladni fakta pouzijou, zneuzijou a rozvinou tyhle fanatici, to jak z kazde teorie delaji fakt, kdyz se jim to hodi atd. atd. atd. je vec jina. A me prijde ze to proste smahem vsechno hazis do jednoho pytle na zaklade toho, jaky lidi s takovejma informacema operujou a ne na zaklade obsahu tech informaci. Unahlil jsem se, omlouvam se za ty blby kecy na Tvoji osobu, samozrejme si nemyslim ze jsi na tom intelektualne hur nez nejaky fanaticky ctrnacky, ktery sezerou prvni hovinko co najdou na netu.. Ale proste mi to prislo jako ze jsi vlastne stejnej jako ti fanatici, akorat opacne. Ze oni automaticky verej vsemu co jakymkoliv zpusobem popira oficialni interprecaci at uz cehokoliv a ty zas z principu popiras cokoliv reknou tyhle fanatici, i kdyby meli v necem zrovna tisickrat pravdu. Kdybys mi preci jen neco odpovedel na ty fakticky veci, budu rad ;)

     • Mat

      Omluva přijata. Já ty weby nečtu, zabrousím tam jen pokud tam řeší astronomickou tématiku. Moje narážka nepatřila autorům webu, ale fanatikům a myslel jsem tím co si ti fanatici udělají.. Ale špatně jsem to napsal. Když vezmu co za totální blbosti tam někteří píší (astroblbosti) a někteří všemu bezmezně věří… HAARP, či jak to píšou – taky další kravina – nedovedu si představit stroj, který vyvolá v místě, kde stojí, silné zemětřesení, či může ovládat počasí, natož na celé planetě.. Vždyť ti lidi ani netuší o jak obrovské energie při těchto procesech jde… A chemtrails to je kapitola sama o sobě. Stačilo by ty jejich uváděné látky strkat do benzínu a výsledek by byl ještě lepší… Vždyť ti lidi na orgonetu už nevěří ani na oblačnost, všechno jsou chemomraky… Vždyť by to bylo tak jednoduché – stačí spektroskop a dá se zjistit z čeho ta kondenzační stopa je. Jenže to samozřejmě zná jen málo lidí a tak se nechají takhle snadno ochcát někým, kdo chce být zajímavý.

      • Mat

       Málem bych zapomněl: taky sem to přemrštil, omlouvám se.

       • NeviM

        to je v pohode, Tys reagoval celkem adekvatne tomu jak jsem Te ja neadekvatne napad, zda se mi ;) Jinak by me zajimalo, jestli ta moje predstava, ze by vesmirny teleso mohlo obihat ne kolem jednoho, ale kolem dvou teles, je uplna kravina, nebo by to aspon teoreticky slo?

        • Mat

         šlo, což bylo dokázáno. Ale ta planeta by musela obíhat kolem obou hvězd zároveň (přesněji kolem těžiště soustavy)- čili obě hvězdy by museli být uvnitř oběžné dráhy planety. Takto jak to popisuješ to možné není. Ta druhá hvězda by: a) buď byla tak blízko, že by se Sluncem tvořila dvojhvězdný pár a obíhaly by „kolem sebe“ ale obě byly od sebe neustále hodně daleko (desítky tisíc AU) nebo b) byla by to jen blízká hvězda gravitačně nesvázaná se Sluncem (vdálenost min 2 světelné roky by očko). Ad a) hvězda vykonává oběžný pohyb kolem těžiště sluneční soustavy Ad b) hvězda vykonává svůj vlastní pohyb v rámco oběhu kolem středu galaxie. Z toho plyne, že poloha té hvězdy se tak i tak pořád mění. Planeta by si to mašírovala od Slunce a přiletěla by k té hvězdě.. pokud by přiletěla tou správnou rychlostí a správným směrem (mizivá šance) tak by ji ta hvězda otočila zpět ke Slunci (ještě mizivější šance, že by pokračovala dál ve své eliptické dráze jako kdyby ji nic neotočilo). Přiletěla by ke Slunci (velmi pravděpodobně ale ne na stejnou vzdálenost jako „při startu“ kvůli změně své dráhy – vč. periody(!)) a to by ho otočilo zpátky. Jenže ta hvězda změnila svoji polohu a planeta míří vůči hvězdnému pozadí „stejným směrem“, ale ouha, hvězda nikde, posunula se na své vlastní dráze. Planeta už se nikdy nevrátí, má totiž nově navíc únikovou rychlost, kterou jí dodala hvězda X. Takže i kdyby tam byla hvězda, vrátit by ji jednou mohla, ale po jiné dráze než by bylo „pokračování“ původní elipsy – nejspíše po hyperbolické dráze – vůči hvězdnému pozadí by se ta planeta pak vracela i úplně jinam, ale i kdyby se vracela stejným směrem ke hvězdě x tak ta už by tam nebyla a nebylo by co by ji vrátilo.

         • Tom

          No konečně díky, za potvrzení toho co jsem tu už psal. Apoň vidim, že v tom nejsem sám.

         • NeviM

          díky moc, já to asi blbě napsal, ale přesně takhle jsem to myslel. A rovnou jsi mi odpověděl i na mý následující dotazy o tom jak by to asi moc dlouho nefungovalo právě díky tomu, že by se to těleso težko zvládlo vrátit vzdycky přesně na takovou polohu a vzdálenost, aby ho přesně potřebnou silou zase zachytilo gravitační pole jedný tý hvězdy, to těleso se otočilo kolem ní po obtočení se okolo hvězdy by se díky nabrané rychlosti a svojí odstředivé sile zase „utrhlo“ a nasměrovalo zase přesně k tý první hvězdě a tak pořád dokola. Je mi jasný, že aby tohle mohlo fungovat nějak dýl, tak by to musela být obrovská „náhoda“ a periody pohybu obou tech hvezd a toho telesa by do sebe musely „zapadat“. Jenze podle toho, jak chapu fungovani nasi soustavy, jsem si právě říkal, že vlastně proč ne :). Ale jen za predpokladu, ze plati takova zakladni vec, ktera si nejsem jistej, jestli opravdu plati, Predstavuju si, ze na to, aby se nejaky teleso udrzelo na obezne draze jineho telesa, tak se gravitacni sila musi rovnat odstredive sile. A toho nějak dlouhodobě dosahnout mi prijde tak trochu jako zazrak, vzhledem k nespočtu vnějších vlivů. Ale presto se to deje uz docela dlouho u vsech nasich planet a jejich mesicu, co ja vim. Je to takhle, nebo to funguje uplne jinak??? :) Jinak chapu, ze asi ne kazdy je momentalne ve stejny fazi zivota jako ja, tzn. ze prestal diky okolnostem vsechno nestihat jako doted a zacal mit konecne cas zajimat se i o veci na ktery cas vzdycky nemel, takze pochopim, kdyz tu se mnou nebude nikdo zabijet cas tim ze mi bude udelovat prednasky o zakladnich principech vesmiru. Ale tak kdyz mi hodi nekdo aspon nejakej odkaz na nejakou spolehlivou studnici informaci ohledne mejch „problemu“, budu vdecnej :)

          • Mat

           No tak nějak to funguje s tou odstředivou a gravitační silou i když to není úplně přesné, ale pro představu postačující… Samozřejmě že ta dráha není pevná, neustále se mění, ale ty změny nejsou nijak dramatické a probíhají v rámci tisíců let (postupná změna excentricity zemské dráhy má periodu tuším 100000 let). Například existuje teorie, že za nějakých x set milionů let naroste excentricita dráhy Marsu do takové míry, že by mohl být i nebezpečný.

   • Mat

    Zatímco tvůj intelekt je nejvyšší ze všech… Měl bych se ti vysmát, ale je mi z tebe do breku. Věř si blbostem, co cpe orgonet, osud atd. lidem do hlavy a klidně všechny ostatní považuj za tupé stádo ovcí (ovčany, jak s oblibou fanatici říkají), kteří na sebe nechávají stříkat chemdrajlz, či jak tomu říkáte, a nedokážou sami myslet.. Je mi tě hodně líto.

   • Mat

    Jako ovce tupě přijímající konzumní život ti aspoň řeknu, jak to na orgonetu funguje: Nějaký blázen napíše, že viděl zvláštně se pohybující objekt na obloze co vypadá jak Měsíc, ale pohybuje se divně. Tento dle popisu přesně odpovídá vzhledu a vlastnostem Měsíce. Jediný zádrhel je datum pozorování, kdy Měsíc v této fázi nebyl. Takto, pro orgoneťáky jistě zásadní věc, která dokazuje invazi mimozemšťanů, byla ale uveřejněna více než měsíc po údajném pozorování, proč? Protože v ty dny bylo zataženo (bylo to zrovna v tom týdnu velkých bouřek) – no prostě nemohl nic vidět. Ale orgonet tento můj komentář vůbec nezveřejnil (neprošel sem orgocenzurou). V dalších článcích se tentýž autor ohání srpkem Měsíce vypadajícím jak člun, který ani jeho babička nikdy neviděla… Můj příspěvek do diskuze o tom, že takto Měsíc vypadá např. v Egyptě běžně (protože tady vychází kolmo k obzoru). rovněž neprošel orgocenzurou. Nejdůležitější ale je, že orgonet napíše, že všem jeho pozorování věří a ať to dělá dál, že ho to baví. No, mě to taky (po)baví, stejně jako ho…

 • JohnA

  Lol, prej bude patrat… Otevrete aplikaci Google Earth, zobrazit»preskumat»Zem»Obloha, Search – vlozte tam tieto suradnice:
  5h 53m 27s, -6 10 56
  to je Nibiru, vyciernena oblast. ;-)

  • NeviM

   a nejakej dukaz, ze zrovna v tehle mistech ma byt nibiru a ze to neni neco jinyho „utajovanyho“, nebo proste chyba v matrixu, by nebyl??? Nějak se mi nezdá ten amatérismus, jako že by maskovali jedno nějaký těleso velkým obdélníkem ničeho?

   • Mat

    No vidíš a to má to video tolik vděčných „věřících“ (to co s touto kravinou přišlo);-). Jednak tato poloha popírá předhazovanou oběžnou dráhu Nibiru, druhak je to tak jak píšeš (chyba při skládání snímků) a do třetice není to online, ale mozaika dávno (90. léta) pořízených snímků, takže tento způsob utajení by byl opravdu asi ten nejhorší možný. Je to v orionu a navíc v tak zajímavé části oblohy, že by to napozorovali tisíce astronomů amatérů z celého světa. A taky nikdo nevysvětlil, proč je to utajované okénko pořád na stejném místě, asi chlapci konspirátoři ještě nepřišli na to, že se planety pohybují – takže by jim to nibiru zpoza cenzury vykouklo, kdyby to bylo online:-)

    • NeviM

     Mat: díky :)
     JohnA: otevři si ovládací panely -> nastavení systému -> mozek -> aktivovat…. to je on, ta vyčerněná nefunkční oblast ;) A rovnou si tam zruš funkci „věřit čemu chci věřit, bez ohledu na základní fakta“ a zapni funkci „přemýšlet, než uvěřim první kravině co si kde přečtu“.

 • FFS

  Četl jsem někde v nedávné době (bohužel jsem zapomněl kde, možná, že to bylo i tady), že ta deformace dráhy planet byla chyba ve výpočtech a je už nějakou chvíli napravena… pokud je ve vnější části soustavy těleso o něco větší, než planetka z Kuiperova pásu, tak zcela jistě to nebude planeta.
  Kdyby se tam nacházelo mnohem hmotnější těleso velikosti planety, tak by to již dávno dopředu zaznamenali astronomové A s popisovanou eliptickou drahou a délkou oběhu 3600 let by to spíš už několikrát udělalo solidní bordel v oběžných drahách vnitřních planet.

 • Potooczech

  Tak je pravdou, že v roce 1983 IRAS skutečně něco našel. Jednalo se ale o červeného trpaslíka daleko od naší sluneční soustavy. Čili žádná planeta v naší soustavě.
  Stejně tak je pravdou, že podle výpočtů by se za drahami Uranu a Neptunu mělo skrývat něco, co ovlivňuje jejich oběžné dráhy. Ten poznatek je ale z doby, kdy jsme neznali Pluto a už vůbec jsme neznali další planetky za Plutem.
  Ty úvahy NASA se možná chytají i toho, že velká část hvězdných systémů je tvořených dvojhvězdou a tedy, proč by takový nemohla být jinak vcelku normální naše sluneční soustava. Problém je, že se může jednat nejspíše o malou protohvězdu, která má prakticky minimální světelný výkon, proto ji nenajdeme ve viditelném spektru. A díky nízkému tepelnému výkonu bude těžké ji najít na IR satelitech a nesplést si ji s hvězdou mimo naši sluneční soustavu, jako se tomu stalo na krátký čas v roce 1983.
  A co se týká údajné planety s dobou oběhu 3600 let … takové těleso s takto excentrickou drahou by již dávno zlikvidoval Jupiter či Slunce a hlavně by narušovalo oběžné dráhy planet takovým způsobem, že by to moc dlouho nefungovalo. Ono pro člověka, co o tom ví aspoň trochu je to nesmysl a pro člověka, který se tím zaobírá celý život profesionálně je to otázka smíchu na celý víkend.

  • NeviM

   problém lidí, co se v jakekoliv problematice vyznaji „profesionalne“ je ten, ze pres stromky svyho vedeni, nevidej lesy toho, co jeste nevedej. Nerikam, ze ta planeta existuje. Ale mel bych nekolik dotazu. Jsem v astronomii totalni laik, ale aspon se snazim pouzivat mozek, jako ve vsem. Nejvetsi problem s touhle teorii mam ten, ze se mi nezda, ze by slunce melo na. Ale jako laika me pri pouziti zakladnich fyzikalnich zakonu hned napada varianta, ze na tom „druhym konci“ elipsy ty jeho obezny drahy muze bejt taky nejaky teleso jako nase slunce, kolem kteryho se ta nibiru otoci a leti zpatky. A pokud me napadlo vysvetleni behem nekolika vterin jen na zaklade mych skoro zadnych informaci, kolik musi asi existovat teoretickecjch moznosti vzhledem k realnymu fungovani vesmiru a zakonitostem o kterejch nemam ani tuseni? Argumentujete tu tim, jakej by to delalo bordel v obeznejch drahach ostatnich planet. Ale je podle me vic nez jasny, ze takovej bordel si delaj ty nase planety ve svejch obeznejch drahach i sami navzajem a ty obezny drahy se proste neustale menej. Existujou nejaky zaznamy o obeznejch drahach nasoch planet starsi nez tech 3600. kdy teda teoreticky mela bejt tady nibiru naposled? Dalsi vec. Neprijde vam trochu divny a maximalne nepravdepodobny, aby na Zemi uz tak strasne dlouhou dobu nespadlo zadny teleso, ktery by tu udelalo nejakej vetsi bordel? Vzdyt vzhledem k jejich poctu ve vesmiru je to pravdepodobnost asi jako vyhrat ve sportce nee?? dokaze mi tohle nekdo nejak logicky vysvetlit?

   • NeviM

    jejda, na pátym řádku mi tam nějak upadlo kus věty :) …. se mi nezda, ze by slunce melo na takovou vzdalenost dostatecnou gravitaci, aby se nibiru zase otocila a cestovala zpet.

   • frax

    Zkus to na astronomickém fóru, tam ti to vysvětlí.

 • Ski

  třeba ve špalsku tvrdí vědci že Nibiru dávno našli přesně ví kde je a jak se pohybuje…. tak nevim jeslti zas další komedie od NASrAt? :D

  • kamaka

   No ano však se těm Španělům za to dostalo od ostatních astronomů odmítavé reakce. Protože když přesně ví kde je a hlavně, jak se pohybuje, dá se za nějakou dobu z toho pohybu vypočítat její dráha. Pak už není problém zjistit kdy se takové těleso přiblíží k té které planetě včetně Země a dokonce i na jakou vzdálenost. Jenže oni něco takového jako její dráhové elementy nepředložili. Zkrátka málo důkazů.

 • Schaeffer

  haters gonna hate

 • kamaka

  Mýtická planeta ze sumerských legend? Co je to za blbost? Tu planetu si vymyslel Sitchin ve své knize „Dvanáctá planeta“ podle své podotýkám ještě jednou své!!! interpretace klínového písma ze sumerských hliněných tabulek. Každý skutečný odborník na klínové písmo se tomu tak leda zasměje. No vím, že jsem tím píchnul do vosího hnízda ale nemusíte si to tak brát. NASA vám tu planetu X nebo Nibiru určitě objeví (pokud ten objev, jak je u ní zvykem opět zlotřile nezatají).:-)))

  • kazan

   Ja tomu taky moc neverim..Kdyby bylo nejaky jiny teleso ktery se treba
   po x tisici letech prilizuje k nasi planete,tak si myslim že by to
   zaznamenavaly vsechny staroveke civilizace.Sice je mozny že se sumerané z rasou anunnaki setkali ale ti klidne mohli priletet z jineho slun.systemu
   bo nevim,moznosti je moc.Nemate nekdo seriozni clanek o tom jak je
   udajne gravitacne ovlivnovan uran s neptunem zahadnym telesem?Me se to nechce hledat:)

   • Tom

    ja se k tomu už tolikrát vyjadřoval, že udělám vyjimku a budu mlčet :-)))

    • kazan

     To mas fuk Tome,tak to napis,ja nevim co mas na mysli..

    • Mat

     Já si komentář dovolím. Ono je to s tou údajnou periodou docela zádrhel… Jak mohla Sumerská civilizace, existující 1000 let znát planetu s periodou 3600 let (3,6x delší než existence Sumerů). Pokud by tedy Sumerové znali její periodu, museli by o ní vědět něco od starších vyspělých civilizací – např. Čína, která patřila mezi astronomicky nejvzdělanější civilizace není konspirátory a šiřiči poplašných zpráv vůbec připomínána… Jednoduše řečeno: každý další „zaručený důkaz“ je paradoxně jen potvrzením toho, že žádná taková planeta neexistuje, jenže oni „plašiči“ si to ani neuvědomují. Nebo ano, protože spoléhají na lidskou blbost – to už je otázka. Astronomie byla odjakživa váženou vědou, stejně jako velmi příbuzná fyzika. Není se čemu divit, že se lidé nechají opít rohlíkem, když tyto nauky doslova nesnáší – přitom fyzika nás ovlivňuje víc, než si někteří dokáží představit. Bohužel astronomie se v našem školství zúžila na pouhou znalost existence 8 planet ve sluneční soustavě (a i s tím mají lidé mnohdy problém):-( Když budu šikovný lhář a konspirátor, můžu napsat, že se NASA bude zabývat h.vnem rozlíčeným na chodníku a najdou se lidi, kteří to sežerou…

     • Tom

      Excelentně podáno :-) Ja jsem to tu na jiné diskuzi rozebíral právě z pohledu astronomie…… ale ty komenty jsou někde v propadlišti dějin….

     • FFS

      Moc krásně sepsáno. Sdílím tentýž názor.

     • kamaka

      No Mate, paráda!! Tak jako v tv NOVA. Palec nahoru. :-)))

   • Mat

    Vysvětlení je jednoduché: původní odhad hmotnosti Neptuna byl nepřesný. Až sonda Voyager přinesla přesné údaje o těchto vzdálených planetách a problém byl vyřešen. Navíc do těch drah výrazně promluvila rezonance Jupitera a Saturna v průběhu vývoje sluneční soustavy. Kdyby tam byla planeta, která by ovlivňovala jejich dráhy, musela by to být větší planeta (alespoň na poměry sluneční soustavy) a ta by byla 100 % vidět i v malých dalekohledech, které vlastní desítky milionů lidí na celém světě.