NASA kategoricky popírá existenci planety Nibiru

9
1198

Americká vesmírná agentura NASA už má plné zuby všech poplašných zpráv o konci světa podle mayského kalendáře, i o tom, že ho může způsobit střet Země s planetou Nibiru (zvanou též Planeta X). Žádné takové těleso neexistuje, tvrdí astronomové.

Naproti tomu ufologové a fantastové se opírají o publikaci „Dvanáctá planeta“, kterou v roce 1976 napsal záhadolog Zecharia Sitchin. Podle jeho výkladu sumerské kosmogonie existuje tzv. hypotetická planeta, putující po  dlouhé eliptické oběžné dráze, která zhruba každých 3600 let projde vnitřní sluneční soustavou. Jedná se o dosud neobjevenou planetu naší sluneční soustavy, tedy o Nibiru.

Na Sitchina navázala jistá Nancy Lieder, která se považuje za prostředníka mezi lidmi a mimozemšťany. Upozornila, že má avízo „z důvěryhodných zdrojů“, že Nibiru narazí do Země v roce 2003. Když se tak nestalo, přesunula datum apokalypsy na konec roku 2012, kdy má údajně dojít ke konci světa. V roce 2010 jí tak trochu hrál do karet objev komety Elenin (C/2010 X1), takže se začalo mluvit, že ve skutečnosti jde o Nibiru.  Kometa, planeta – jaký je v tom rozdíl… Jenže kometa loni v říjnu nepřežila průchod kolem Slunce.

[pullquote_right]Čtěte dále na ProcProto.cz: Způsobí bludná planeta Nibiru konec světa?[/pullquote_right]

Ufologové to ale nevzdali. Někdo z nich objevil v Astrophysical Journal Letters z roku 1984 článek, ve kterém se diskutovalo o záhadném infračerveném záření, jež produkuje neznámý zdroj. Podle nich pochází právě od oné hypotetické planety (i když se později prokázalo, že zdrojem jsou vzdálené galaxie). Navíc možnost, že by mohla existovat planeta s natolik excentrickou oběžnou dráhou, je podle astronomů vyloučená. Destabilizovala by celou sluneční soustavu a některý z plynných obrů by si s ní už dávno „poradil“.

Proti záhadologům svědčí jeden další nepopiratelný fakt. Planeta, která by měla na konci letošního roku zničit Zemi, by musela být už nyní natolik velká, že by ji bylo možné pozorovat pouhým okem. Jednoduché výpočty svědčí o tom, že už v dubnu by dané těleso muselo být jasnější než ostatní hvězdy, které lze pozorovat v městské zástavbě, a stejně zřetelné jako Mars při jeho největším přiblížení k Zemi.

I v tomto případě mají ufologové jasno – planeta je už dávno pozorovatelná, jen se o ní nesmí mluvit, aby nevznikla panika. Jenže amatérským astronomům jsou zákazy a příkazy vlád lhostejné, tak proč by o „reálném nebezpečí“ neinformovali? Podle některých záhadologů NASA (a další oprávněné instituce) na příkaz svých vlád jejich informace ztopí jako nevěrohodné. Každopádně my všichni ostatní se můžeme občas za jasné noci podívat na oblohu a kochat se její krásou – ať už tam nějaká „Nibiru“ je, nebo ne.

Zdroj: science.compulenta.ru

 • zdenek

  autor článku si asi kupuje nějaký speciální matroš … kámo poradíš mi co je to a kde se to dá koupit?? :D

  • Tom

   :D Ten matroš chci taky :D

 • Tom

  I jako hodně amatérský fotograf musím konstatovat, že se jedná o dost nepodařený snímek. TOHLE Nibiru rozhodně neni. Normální dva odlesky v čočce….dá se to poznat podle toho, že mají stejnou hvězdnou velikost jako Slunce :-)) Hledání Nibiru Zdar

  • Tome, tahle fotka je samozrejme „fake“ :-) Jen nám prisla usmevna a slouzi pouze jako ilustracni snimek…

   • Tom

    Však jo, já to psal kvůli vyznavačům kultu NIBIRU. Oni jsou schopný se toho hned chytit :-) Chlapi zkuste vypátrat víc o měsíčku IAPETUS. I konspirační teorie … myslím, že by stálo za to o něm písnout článek. Určitě by to byla zajímavá diskuze okolo něj.

    • Zeptam se Iva, zda by o tom neco nedohledal. Ale ten ted odpociva a pekne se flaka! :-D

 • NASA už pro mě není důvěryhodný zdroj informací o vesmíru, mají dvojí program, jeden pro veřejnost (jen aby se neřeklo) a druhý, jehož aktivity a výzkum jsou jen pro pár vyvolených a my smrtelníci nemáme ani ponětí co vše už vědí (můj názor). Co se týče Nibiru, někde jsem četl teorii, že by to ani nemusela být planeta, ale spíš obrovská mateřská loď s vyspělou technologií, s jejíž pomocí by se jednoho dne mohla objevit vedle Země a nikdo by to ani nezaregistroval.

  • Tom

   Zdravím Michale, jo s NASA je to těžký, zvlásť když ji financuje z části armáda. Buďme radi že tu NASA je, setkal jsem se z jedním člověkem z NASA je to čech a dělal dost zásadní výzkum, který jednou posune dnešní létání uplně někam jinam. asi jako srovnávat Anglický CAMEL z první světový a Harrier. Výzkum je třeba a v určité fázi je jedno kdo pho platí hlavně, že platí. Zneužití je věc druhá.
   Zkus hledat měsíček Saturnu, který se zove, IAPETUS dost zajímavé těleso :-)))

  • FANDA

   SOUHLAS!!!!!!!