NASA nabízí „práci snů“ – 70 dnů v posteli a 5000 dolarů k tomu

9
964

Válíte se rádi celé hodiny na pohovce a přitom koukáte na televizi? Nebo vydržíte celý den u počítače a vaším jediným společníkem jsou hry? Pokud jste odpověděli aspoň na jednu z otázek „ano“, NASA má pro vás práci snů: budete 70 dnů ležet v posteli, můžete se přitom dívat na TV, hrát hry nebo surfovat na síti a ještě za to dostanete zaplaceno 5000 dolarů. Počítejte ale s tím, že celou dobu budete muset mít nohy výš než hlavu.

NASA hledá dobrovolníky, na kterých testuje vliv mikrogravitace během vesmírných letů. V Johnsonově vesmírném středisku v Houstonu zájemci stráví nejdřív 14 dnů, během kterých vykonávají běžné činnosti, na které jsou zvyklí. Během této doby jsou monitorovány jejich životní funkce v normálních podmínkách. Poté se dobrovolníci přemístí do polohovacích postelí, kde stráví celkem 70 dnů. Na denní „činnosti“ je vyhrazeno 16 hodin, na spánek pak 8 hodin. Během dne mohou dobrovolníci v posteli číst, hrát hry apod., ale nesmí z ní vstát. Vědci budou konstantně sledovat jejich zdravotní stav, zejména redistribuci kapalin uvnitř těla, dále hormonální změny, ochabování svalstva a vyplavování vápníku, jehož úbytek je ve stavu beztíže až 10x vyšší než u osob, které trpí osteoporózou.  Co se redistribuce kapalin týče, krev se ve stavu beztíže nahrne do horní části těla, takže srdce musí pumpovat proti tíži. To u astronautů způsobuje zčervenání a opuchnutí tváří.

Po 70denním pobytu na lůžku následuje 14denní rehabilitace. Zní to sice zdánlivě jako práce snů, ale má svá rizika. Mikrogravitace si totiž vybírá svou daň: hrozí ztráta kostní hmoty a následné řídnutí kostí, změny objemu krevní plazmy mají za následek tzv. kosmickou anémii a rovněž některé svaly velmi rychle podléhají atrofii. Sami astronauté si po návratu na Zemi stěžují na slabost a ztrátu rovnováhy a potřebují zhruba týden na regeneraci.

Zdroj: Daily Mail

 • Bleble

  Do toho bych šla :) ale potřebovala bych někoho, kdo by mi chodil do mekáče pro jídlo, a ještě někoho, kdo by mi masíroval nohy

 • ahoj

  To spíš vypadá jako nějaký zakázaný pokusy … ale zabalily to takhle aby to vypadalo líp … a ta cena za dobrovolnou sebevraždu … :D
  tvl to budou zas názory :D

 • Ivet

  práce snů??tak po pár dnech vám garantuji že by se vše změnilo v teror….spala jsem čtrnáct dní z nohama víš než hlava a zaručuji vám ,že to byli moje nejhorší dny!
  Vaše srdce pojede na maximální výkon a to nemluvím o tom co by vás potkalo za pár dní.
  Žádný spánek!vaše hlava by praskala ve švech,cítili by jste po pár dnech šílený tlaky do hlavy,cirkulace krve by se stala nesnesitelnou.Pumpující hlava na maximální výkon a dostavující se bolesti hlavy!
  70 dní je naprostá sebevražda!Je na místě tvrdit ,že tento pokus si vybírá svoji daň,né děkuji za to by mi ty prachy nestály !!!!zbláznit se ještě nechci!

  • bob

   spal jsem z nohama vys nezli hlava 10 dni a zas tak hrozny to nebylo, ale prijemne taky ne..

   • Ivet

    bob to je možná pravda ale já spala takto ještě z bubnem a věř že to sranda nebyla….:-)

    • bob

     tak to ja nemuzu soudit nastesti:-) a verim…

  • DroidSafgor

   Ivuš: tvoje komenty jsou nejlepší :D :D tvl bych blil

 • bob

  GTA V a nemam s tim sebemensi problem, jeste me napojte na cevku a udelejte diru do postele:-)

  • disqus_4Mrz2X23jN

   přesně tak :)))