Nové avízo k astronomické události roku: Už zítra přejde Venuše přes Slunce

9
366

Již zítra v ranních hodinách budeme moci sledovat na obloze jedinečný úkaz – přechod Venuše přes Slunce. V tomto století tento jev uvidíme naposledy, další podobný se totiž odehraje až v roce 2125.

Podle odborníků bude tento úkaz nejvýznamnější astronomickou událostí tohoto roku, takže by si ho neměl nikdo nechat ujít. Další nejbližší přechod Venuše přes Slunce bude až za 113 let.

Případní pozorovatelé si však budou muset přivstat. V České republice bude Venuše na slunečním kotouči viditelná ihned po východu Slunce před pátou hodinou. Pár minut před sedmou hodinou celá „astronomická show“ skončí. Podle meteorologických předpovědí by mělo panovat solidní počasí, které by nemělo zážitek zhatit.

Přechod lze sledovat i pouhým okem, je však nezbytné chránit si zrak brýlemi určenými pro pozorování zatmění nebo svářečským sklíčkem.

Zdroj: tvnoviny.sk

 • Tak co dívali jste se někdo? :) Bylo to vidět? já jsem to propásl

  • Kamil Kotek

   taky jsem to propásl,měl jsem budíka,jenže jsem i toho budíka zaspal:D
   takže jsem vstával až když bylo povšem..
   docela mě to i mrzí,jelikož další už neuvidím..:)

 • Karel

  http://www.youtube.com/watch?v=79ANVpZeIZo…tady je dokument odvysilany na CT.,kolem 35 min. myslim se tam pojednava o tom zitrejsim transitu.,kazdopadne stoji za to si ho dat celej ;].,pro ty.,kteri ho jeste nevideli ;]

 • Karel

  ..nekde jsem slysel.,jestli ten prechod Venuse spis neznamena neco jako ,,filtr“ slunecniho zareni., ktere dopada na lidi a okoli.,v ramci ,,instalace“ noveho vedomi ;]..viz kruhy v obili : http://www.youtube.com/watch?v=n6m9dPlMDj8 .,ale tezko rict.,uvidime ;]

  • Kamil Kotek

   asi neviš jestli to někde existuje s překladem že?něčemu jsem rozuměl,ale chtěl bych to vidět a rozumět tomu všemu..takhle jsem se rozvěděl něco o plejádanech,slunci,apod..nejsem moc dobrej angličtinář…

 • No s tím počasím to zatím nevypadá. A bohužel si nejsem ani jistý, jestli to bude stát za tak brzké vstávání :), přiznám se, že si docela rád pospím, takže jsem se na to podíval v programu stellarium a s tím už si budu muset vystačit :)

  • Kamil Kotek

   to já bych si přivstal,jenže bydlím ve městě,kde nevidím východ,musel bych jet autem na nejbližší vyběžek..takže si asi budu muset taky vystačit s stellariem..:)