Sonda Fobos-Grunt se zřítí na Zemi

3
395

Evropská vesmírná agentura (ESA) včera oznámila, že ukončila snahy o navázání kontaktu s ruskou sondou Fobos-Grunt, která po závadě na motoru nenabrala stanovený kurs. Rozhodnutí zvýšilo pravděpodobnost, že se sonda zříti na Zem.

Fobos-Grunt měl letět k Marsovu měsíci Phobos a přivézt na Zemi vzorky jeho povrchu. Krátce po startu 9. listopadu však sonda uvízla na oběžné dráze okolo Země po selhání několika pokusů o zapnutí motorů, které by ji nasměrovaly na Mars.

ESA ve svém prohlášení uvedla, že pokusy o navázání kontaktu obnoví v případě, že ruská vesmírná agentura Roskosmos oznámí zlepšení vyhlídek na úspěch.

Odborníci z vesmírných agentur se domnívají, že sonda by mohla na Zem spadnout v rozmezí od konce prosince do konce února. Sonda má hmotnost 13 tun, podle odhadů by na Zemi měly dopadnout jen menší kusy, větší část shoří v atmosféře. Podle trajektorie bude možné předpovědět přibližné místo jejich dopadu.

  • zdeněk

    No nevím,ale myslím že měsíc muže bejt dávno odumřelá planeta a díky těm,co tam žily a proto zbytek co se zachránily jsou prostě a žijí v tunelech a v kopuli uvnitř měsíce a určitě aji mají vyspělejší techologii a ani bych se nedivil,kdyby vše živé,co je na naši planetě pocházelo z Měsíce a možná aji z Marsu.A určitě mají,tak vyspělou technologii,že si dokážou vyrobit vše potřebné k životu.A jednou možná jak vyjde vše na světlo,tak pak budeme znát odpověd na to co se vlastně stalo ve vesmíru a kolik planet vlastně bylo živých než došlo k tý katastrofě ve vesmíru.

    • k jaky katastrofe prosimte ???

    • Mat

      Další kdo vidí vesmír jen jako sluneční soustavu ? Někde život určitě je. NA mnoha planetách stoprocentně byl. Ale mars? Ještě přidáme venuši :D to byla zajimavá katastrofa na jedné planetě zhoustla atmosféra a naplnila se kyselinou sírovou a na druhé planetě se atmosféra neudrží protože ji katastrofa zlikvidovala magnetické pole …. Taky mám rád sci-fi ale nic se nesmí přehánět.