Sondu New Horizons ohrožuje na cestě k Plutu kosmické smetí

2
495

Bezpilotní sonda New Horizons (Nové obzory), která míří k trpasličí planetě Pluto, bude mít možná problém. Důvodem jsou zatím neznámé měsíce a možný prstenec kolem trpasličí planety, o kterých astronomové v době plánování mise neměli ani tušení.

V červenci 2011 objevil Hubbleův teleskop u Pluta čtvrtý měsíc, letos v červenci pak pátý. Je ale pravděpodobné, že nové měsíce na svůj objev teprve čekají. Předpokládá se, že v systému Pluta dochází ke kolizím těchto a dalších drobných těles, při kterých se uvolňuje velké množství prachu. „Sonda New Horizons letí rychlostí téměř 50 000 km/h a zničit ji může i srážka se zrnkem prachu velkým jeden milimetr,“ upozornil koordinátor letu Hal Weaver z University Johns Hopkins. Vědci také neskrývají obavy, že Pluto může mít prstenec, který je vzhledem ke vzdálenosti od Země nezjistitelný.

[pullquote_right]Půjde o vůbec první misi, která bude zkoumat tato vzdálená tělesa na okraji sluneční soustavy. [/pullquote_right]

Astronomové teď hledají způsoby, jak případné srážce s kosmickým smetím zabránit. Zvažuje se i možnost, že by se sonda držela v bezpečné vzdálenosti. Tu ale budou znát pouhých 10 dnů před jejím příletem k Plutu.

Pokud ale vše půjde podle plánu, sonda začne snímkovat povrch Pluta i jeho měsíce Charónu již ze vzdálenosti 105 miliónů kilometrů. Do těsné blízkosti Pluta by pak měla dorazit za další tři měsíce. Mine ho ve vzdálenosti 9600 km, ale vzhledem k velké rychlosti na jeho oběžnou dráhu nepřejde. Zároveň se tak přiblíží na 27 000 km od Charónu.  Během krátké doby, co bude v těsné blízkosti obou těles, bude mapovat jejich povrch v několika oborech spektra. Předpokládá se, že pořídí snímky s rozlišením až kolem 60 metrů. Dalšími úkoly bude výzkum atmosféry Pluta a složení povrchu obou těles.

Půjde o vůbec první misi, která bude zkoumat tato vzdálená tělesa na okraji sluneční soustavy. Sonda odstartovala v lednu 2006 a k Plutu by se měla dostat v červnu 2015. Pokud bude její mise úspěšná, zamíří poté k nějakému transneptunickému tělesu v Kuiperově pásu.

  • Marek

    No jo, ten nas nezajimavy a pusty system na okraji galaxie… Predstavte si, kde jsem mohli byt, pokud by se pred par desitkami let zjistilo, ze Mars je obydlen. Misto toho mame jednou za par let nejakou sondu/vozitko a stejne nikde nic. :|

    • creat

      copak to prosimtě plácáš?