Svítí se u mimozemšťanů?

14
386

Astronomové Abraham Loeb z Harvardské univerzity a Edwin Turner z Princetonské univerzity přišli s novým nápadem, jak vyhledávat mimozemské civilizace. Navrhují zaměřit se se na jejich „světelné stopy“, například sledovat, zda noční strana exoplanet není osvětlena podobně jako pozemská velkoměsta.

Až dosud se hledáním mimozemského života zabývala organizace SETI. Ta se ale snaží zachytit případný rádiový signál. Současný vývoj optických technologií na Zemi však naznačuje, že rádiové vlny, které by bylo možné zachytit na velké vzdálenosti, vyspělé civilizace vůbec nemusí používat.

Za předpokladu, že exoplaneta obíhá na eliptické dráze, je podle astronomů možné změřit změny jejího jasu a zjistit tak, zda její noční strana není osvětlena. Vědci ale předpokládají, že osvětlení noční strany by bylo srovnatelné se dnem. Přitom i na Zemi se tyto veličiny liší asi o pět řádů.

 • Martin

  Kristova noho, pokud se tu dá banovat, tak zabanujte pana záchůdka, děkuji pěkně. Fakt mě nebaví to tady furt číst.

 • No

  a mimochodem Musim na WC je Jakub Kunes nebo Ivo Rozehnal, a delaji to proto,aby sem lidi chodili cist ty komentare, jinak by to tubylo mrtve.

 • Musim na WC: Jej ty seš hňup až to neni hezký… když mě něco nezajímá a myslim si o tom svý, tak se do toho snad neseru ne? To si jako myslíš, že přijdeš jako frajer anonymní napíšeš si svoje hovna a budeš král? Se prober, si ovce, jdi si na své exoplanety a čti si články, kterým stejně z 3/4 nerozumíš. Se chováš jako by tento web byl jediný, který šíří hoaxy. Normálnímu člověku je hned jasný, že né všechno na tomto webu je pravda – tady jde o to, že to lidi baví, já si třeba rád počtu takovéto články. Jestli je to pravda nebo ne si každý domyslí sám, pokud neni tupej jako ty.

 • endaria

  nechápem to,že prečo tu chodia tí,ktorý tomu neveria. Keď tomu neveria,tak nech to nečítajú……a odkazujem tomu „Musím na wc“….keď to tu tak nenávidíš tak tu ani nechoď a podľa toho „mena“ typujem že nemáš viac ako 15 rokov..zdá sa mi to meno detinské…..

  PS: máte výborné články a dobre sa mi to číta….táto stránka je super..aspon sa dozvieme niečo nové :)

 • Josef

  Ahoj kluci. To chce klid. Ať už se podíváte na netu na jakékoli komentáře,najdete tam minimálně jednoho rejpala,který nemá k danému tématu absolutně co říct,tak jen prudí. Jenom nechápu pane wc (velká písmena ve vašem případě vynechám), proč tyto články opakovaně čtete,když jimi tolik opovrhujete.

 • Myslím, že na komentáře od lidí, kteří místo svého jména uvádí své zdravotní potíže, v tomto případě prostatu, nemá smysl reagovat a kazit si tím náladu. Myslím, že čtenářů, kteří tento typ informací ocení, je stále dost a nemají potřebu se k tomu nijak vyjadřovat. Tímto zdravím redakci a přeji pěkný den.

 • Musím na WC

  Ivo, Ivo, Ivo… když už šíříte hoaxy a další kecy, musíte počítat s tím, že někdo bude mít nesouhlasný názor. Možná dle návštěvnosti nebo fandů FB soudíte že Češi už mají v hlavě totálně nasráno a mlaskáte nad tím, ale tak to není. Když na to nemáte koule a nejste schopen si obhájit své bludy, tak to nedělejte.

 • Janko Hraško

  tento nápad som mal ešte ako decko, čiže pár desiatok rokov dozadu. To trvalo, kým ich to napadlo. Zložité veci majú často jednoduché riešenia:)

 • Ivo

  Vážený pane, přestaňte se do mě navážet a zůstaňte si na svém záchodě. Já vás také neurážím a nenapadám vaše schopnosti či neschopnost.

 • Musím na WC

  Kromě toho pan Kuneš: pokud mě považujete za imbecila, tak co je potom pan Ivo, když šíří hoax a pro své obohacení pomlouvá vědecké organizace?

 • Musím na WC

  Jaké zloby? Sem se jen slušně zeptal! Kromě toho sám autor uvedl už dnes druhý web jako zdroj, takže asi sám neví odkud to má! Jinak mi to je celkem u zadnice ani s jedním ze třech webů o kterých tu byly řeč nemám nic společného!!

  Pokud pan Ivo pracuje v médiích tak je mi těch médií fakt líto, protože člověk co dokola opakuje už mnohokrát prokázanou lež není ani publicista a ani novinář. Možná tak bulvární kecálek druhé cenové kategorie. Narážím samozřejmě na ty ufony co podle něj furt přilétají a má to tvrdit SETI. Má úcta.

 • Ivo Rozehnal

  Autor o existenci vámi zmiňovaného webu neměl doposud ani tušení. Jinak pro vaši info, čerpal jsem z webu ufostatin.net.

 • Jakub Kunes

  Ehm, to uz snad nemyslite vazne? Bud jsou skvrny na Slunci, nebo si Vasi imbecilitu nedokazu vysvetlit.

  a) jestli Vam tento clanek prijde opsany, tak asi neumite cist
  b) pan Rozehnal pracuje v mediich pres tricet let a opravdu nema za potrebi cokoliv opisovat
  c) proc je ve Vas tolik zloby?
  d) pokud se Vam nas web nelibi, nesledujte nas a dejte si Neurol

  P.S.: Stale doufam, ze za to muzou skvrny na Slunci…

 • Musím na WC

  Proč autor neuvedl zdroj? Opsal to z http://www.exoplanety.cz?